Ocenění je určeno pro stavby, které mají vynikající design a velký význam pro vývoj architektury a zastavěné prostředí. Cena se rovněž uděluje budovám, které jsou největšími příspěvky k evoluci architektury. O vítězných stavbách informoval Královský institut britských architektů na svých stránkách.

Japonský bytový dům Tatsumi od Hiroyuki Ito Architects vznikl pro klienta Hiroko Abeho.

Japonský bytový dům Tatsumi od Hiroyuki Ito Architects vznikl pro klienta Hiroka Abeho.

FOTO: Archiv soutěže RIBA, Shinkenchiku-sha, Makoto Yhoshida

Vítězné stavby podle poroty ukazují směr, jakým by se bydlení mohlo v budoucnosti vyvíjet a jak by městské byty i rodinné domy mohly vypadat.

Studio Dwelling na Srí Lance od Palinda Kannangara Architects slouží jako ateliér i obytný prostor.

Studio Dwelling na Srí Lance od Palinda Kannangara Architects slouží jako ateliér i obytný prostor.

FOTO: Archiv soutěže RIBA, Mahesh Mendis, Sebastian Posingis

Dvacítka staveb ze šestnácti zemí byla oceněna nejen za zdařilou architektonickou podobu, ale i za schopnost zaujmout veřejnost.

Oceněna byla díla od velké městské infrastruktury až po soukromé domy, kulturní stavby, občanské prostory a vzdělávací budovy.

Projekt s příznačným názvem Vertikální les v italském Miláně navrhlo Boeri Studio pro developerskou společnost Hines.

Projekt s příznačným názvem Vertikální les v italském Miláně navrhlo Boeri Studio pro developerskou společnost Hines.

FOTO: Archiv soutěže RIBA, Paola Rosselli

Oceněné stavby jsou nejlepšími novými budovami ve světě a jejich autoři se tak mohou pyšnit významným oceněním, které je jejich dobrou vizitkou. Cena je udělována stavbě libovolné velikosti, typu i s různě vysokým rozpočtem.

Oceněny byly celkem střídmé projekty, které nabízejí obyvatelům dostatek soukromí, ale zároveň svým vzhledem nijak nepobuřují. Porota letos ocenila i nenásilné zasazení staveb do městského prostředí.

Dětská vesnička v brazilské obci Formoso do Araguaia od ateliéru Rosenbaum a architekta Alepha Zera. Vznikla pro nadaci Bradesco.

Dětská vesnička v brazilské obci Formoso do Araguaia od ateliérů Rosenbaum a Aleph Zero. Vznikla pro nadaci Bradesco.

FOTO: Archiv soutěže RIBA, Leonardo Finite

Cenu pro obdivuhodného začínajícího architekta „RIBA International Emerging Architect 2018” získali Gustavo Utrabo a Pedro Duschenes, zakladatelé brazilské firmy Aleph Zero. Oceněni jsou za projekt dětské vesnice v brazilské obci Formoso do Araguaia. Dětská vesnice poskytuje ubytování a stravu pro 540 dětí školního věku.

Porotě letos předsedala Elizabeth Dillerová, partnerka v uznávané americké architektonické kanceláři Diller Scofidio + Renfro.