Kdo by si myslel, že se na plochu 29 čtverečních metrů nemůže vejít plnohodnotná domácnost, byl by překvapen. Minidomky, ve světě známé jako tzv. „tinyhouses” nabízejí na malé ploše moderní, a především plnohodnotné bydlení, které funkčně může nahradit až třípokojový byt.

Nechybí v nich toaleta, sprcha, malá kuchyňka, obývací zóna se střídá ve své funkci často s jídelnou. Jedna ze stran minidomku obvykle slouží jako ložnice, na které se nikdy nešetří prostorem. Bývá v ní plnohodnotné manželské lože a čím dál častěji lze spatřit i verzi domku, kde je nad koupelnou vytvořen malý loft přístupný po schůdcích či po žebříku a který slouží obvykle jako dětský pokojík.

Právě na výrobu takových minidomků se zaměřila společnost Tiny Innovations z amerického Oregonu, jejíž heslo mluví za vše: „Vracíme sen o vlastním domově zpět na dosah.” Zároveň pak její majitelé pro agenturu AP dodali: „Potřebujeme další typ bydlení pro lidi, kteří na tradiční vlastnictví domu nemají šanci dosáhnout. Hypotéky jsou na mnoha trzích příliš nákladné, výše daní z nemovitostí stoupá, zatímco příjmy ne.”

Ceny minidomků této společnosti, jejímiž zakladateli jsou dva milovníci interiérového designu, začínají na částce 65 tisíc dolarů, tedy zhruba 1,3 miliónu korun. Zajímavostí nejenom jejich výtvorů jsou nápaditá řešení pro malé prostory, která mohou do určité míry inspirovat i majitele tradičních, ovšem malých bytů.