Černá, šedá, bílá a hnědá mají podle designérů tvořit barevný základ interiéru, jsou totiž neutrální.

Slouží jako nenápadný piedestal, na kterém vyniknou aktuální prvky, odstíny a motivy, což uvítá každý, kdo rád a často obměňuje své obydlí. Sluší jim to ve spojení s barvami, které nás uvolňují a tiší, nebo naopak nabíjejí energií.

Variace neutrálních a zelených odstínů v koupelně navozují klid, který podporuje meditativní sytě fialová.

Variace neutrálních a zelených odstínů v koupelně navozují klid, který podporuje meditativní sytě fialová.

FOTO: Akzonobel (2x)

Neutrálními barvami nic nezkazíme. Ve spojení s modrými, zelenými doplňky a s minimem červené je prostor vyrovnaný a živý.

Neutrálními barvami nic nezkazíme. Ve spojení s modrými, zelenými doplňky a s minimem červené je prostor vyrovnaný a živý.

FOTO: Ikea (5x)

K aktivně působícím barvám patří červená, žlutá, oranžová i sytější růžová. V jejich přítomnosti se zvyšuje krevní tlak, máme chuť něco dělat, máme na něco chuť – na sladkosti v případě růžové, na jídlo obecně při červené a oranžové.

Pasivní zelená, modrá, jemná fialová pocitově lehce chladí, zklidňují, napomáhají koncentraci, duševní práci a meditaci.

Pro chvíle klidu

Fialová souvisí s duchovnem, její světlejší odstíny konejší mysl, podporují kreativitu a vhled. Levandulová je přímo stvořená pro ložnici, není tak chladná jako modrá ani nevyjadřuje odstup.

V detailech dobře působí lesklá temná fialová. Navozuje pocit luxusu, v sytější variantě až drama a tvrdost.

Levandulová konejší nervy, je vhodná do ložnice, ale také do koupelen.

Levandulová konejší nervy, je vhodná do ložnice, ale také do koupelen.

Modrá v pastelu přináší uvolnění v ložnicích i v koupelnách. Snižuje krevní tlak, zpomaluje dýchání a srdeční tep. Tmavší verze zosobňuje logiku, systém, autoritu, proto ji vídáme často na uniformách. Neplýtváme s ní tam, kde chceme být komunikativní a sami sebou.

Rozhodneme-li se pro světle modrou jako hlavní barvu v místnosti, zvolíme ji raději pro pokoj s množstvím přirozeného světla. Modrou vyvážíme teplými podtóny na nábytku a v koupelně v textiliích.

Modré stěna povzbuzují k práci a soustředění, kontrast antracitové černé s bílou jim dodává hloubku.

Modré stěna povzbuzují k práci a soustředění, kontrast antracitové černé s bílou jim dodává hloubku.

Zelená zklidňuje, a to nejen oči, ale také mysl. Je vhodná do koupelen a ložnic – dokonce se říká, že podporuje plodnost. Usnadňuje soustředění, takže neuděláme chybu, když s ní vymalujeme pokoj studenta, pracovnu.

V kuchyni zelená ochlazuje, v obývacím pokoji v kombinaci s hřejivými barvami vzbuzuje pocit pohodlí a pospolitosti.

Zelená přímo nad stolem zklidňuje oči, modrá pomáhá školákovi se koncentrovat.

Zelená přímo nad stolem zklidňuje oči, modrá pomáhá školákovi se koncentrovat.

FOTO: Dulux (2x)

Jak zařadit neutrál

Bílá je dokonalý podklad. Touží po ní lidé, kteří chtějí obrazně řečeno začít psát na nepopsaný list. Jsme-li ohledně výmalby i doplňků v domácnosti ve fázi rozhodování, zvolme právě ji. Nestrhává na sebe pozornost, takže si na ní vyzkoušíme nám příjemné barevné varianty nábytku a bytového textilu.

Bílá značí čistotu, proto je tak častá v kuchyních a koupelnách. Ledově bílá se hodí do menších koupelen bez přirozeného světla. Méně výraznou smetanovou variantu si můžeme dovolit ve větší koupelně, do které občas svítí slunce, takže tam nebude vypadat špinavě.

Bílá často převažuje v kuchyních, červená podporuje chuť k jídlu.

Bílá často převažuje v kuchyních, červená podporuje chuť k jídlu.

Šedá potěší oko v jemně stříbrné variantě, která si rozumí s lehce modrými, narůžovělými, s neagresivními tóny červené i vínové. Olověná, téměř černá šedá vzbuzuje těžkopádný dojem, smutek. Odlehčíme ji, když ubereme její množství a nahradíme světlejší šedou až k bílé, případně růžovou.

Hnědá v přírodně laděných interiérech je vždy přirozená, a to ve všech svých odstínech, od béžového, kávového přes mahagonový a čokoládový. Dodá místnosti hřejivou atmosféru, značí vstřícnost, přátelství a také skromnost, vzdává se nároků na luxus. Ne náhodou je barvou mnišských kuten řádu františkánů.

Hnědá a její odstíny kralují přírodně laděným interiérům.

Hnědá a její odstíny kralují přírodně laděným interiérům.

Černá je považována za elegantní, její minimální využití dodává barevné škále v celém prostoru hloubku. Velké černé plochy vyniknou v extravagantnějším pojetí místnosti. Na někoho však působí depresivně, proto ji situujeme tam, kde potřebujeme vytvořit optický efekt zmenšení a pohlcení (např. překlady, trámy či spotřebiče).

Vzhůru do akce

Červená zvyšuje krevní tlak, rychlost dýchání a srdeční frekvenci. Pocitově prohřívá, rozjasňuje, vybízí k činnosti. V případě, že chceme oživit neutrální malbu, použijeme ji doplňkově třeba na jednu stěnu. Dobrou službu prokáže u křesel, pohovky, na polštářích v obývacím pokoji, u židlí a skříněk v jídelně, kdy stimuluje konverzaci i chuť k jídlu.

Ve vínovém odstínu budí vážnější první dojem než bezstarostná karmínově červená, přitom na rozdíl od tmavě modré ne tak chladný. Sytě křiklavá červená je agresivní, výbušné povahy s ní mohou mít problém. Příliš mnoho červené škodí v pokoji hyperaktivního dítěte.

Z takové ložnice vášeň jen tak nezmizí! Červená pouze na jedné stěně je snesitelné oživující množství.

Z takové ložnice vášeň jen tak nezmizí! Červená pouze na jedné stěně je snesitelné oživující množství.

FOTO: Primalex (3x)

Stěna mezi jídelnou a obývacím pokojem svou sytě vínovou prostor pocitově člení a prohřívá.

Stěna mezi jídelnou a obývacím pokojem svou sytě vínovou prostor pocitově člení a prohřívá.

Oranžová je velmi vitální, přátelská. Evokuje nadšení, hodí se do místnosti na cvičení, do obývacího pokoje a pracovny flegmatika, kterého umí mentálně povzbudit. Tmavá dýňová oranžová nemá pokrývat větší plochy, někteří lidé ji vnímají negativně, podobně jako tmavou (žlutou) hořčicovou.

Oranžový retro vzor a žlutá sedačka dodávají obývacímu pokoji punc vitality.

Oranžový retro vzor a žlutá sedačka dodávají obývacímu pokoji punc vitality.

Žlutá do pokoje opticky přivádí sluneční paprsky, využijeme ji v tmavších koutech, v místnostech s méně okny či v halách, kde chybějí úplně. Opět platí, všeho s mírou, soustředíme se na doplňky. Větší oslepující zářivě žluté plochy mohou někomu vadit podobně jako pohled do přímého slunce.

Efektivní je setkání teplé žluté a chladnější zelené, které prostupují jídelní a kuchyňskou částí.

Efektivní je setkání teplé žluté a chladnější zelené, které prostupují jídelní a kuchyňskou částí.

Přívětivá a přátelská žlutá sluší předsíním a halám, v nichž je nouze o denní světlo.

Přívětivá a přátelská žlutá sluší předsíním a halám, v nichž je nouze o denní světlo.

Růžová značí jemnost, empatii, nevinnost. Do ložnice se hodí nejlépe v kombinaci s vášnivější červenou. Přirozeně k ní inklinují ve svých dětských pokojích malé holčičky.

V ostatních částech dospělé domácnosti pozor na její přeslazenost, která se hodí spíše do cukrárny.

Může se Vám hodit na službě Firmy.cz: