Při pořizování ručníků a osušek dbáme nejen na barvu, velikost, ale i gramáž, nejlépe od 350 g/m2.

Bavlněné patří k nejoblíbenějším. V koupelně bez přirozeného větrání však raději používáme textil z příměsi bambusu a bavlny, bambus totiž brání udržování plísní a bakterií.

Barva ručníku může vycházet z odstínů obkladů a nábytku v koupelně.

Barva ručníku může vycházet z odstínů obkladů a nábytku v koupelně.

FOTO: Rako

Novinkou na trhu je materiál Prowell broumovské značky Veba. Funkční froté s nízkou smyčkou má díky unikátní konstrukci menší objem než třeba klasické froté. Tvoří ho dvě vrstvy, takže dokáže velmi rychle odvést vodu po koupeli z pokožky na povrch látky, z níž se vlhkost snadno odpaří.

Osušky Juvel jsou díky speciální technologii výroby s mokrou úpravou froté mimořádně jemné a savé. Efekt různě vysokých smyček slibuje jemnou masáž. Rozměr 70 x 140 cm. Cena 399 Kč.

Osušky Juvel jsou díky speciální technologii výroby s mokrou úpravou froté mimořádně jemné a savé. Efekt různě vysokých smyček slibuje jemnou masáž. Rozměr 70 x 140 cm. Cena 399 Kč.

FOTO: Veba (2x)

Klasické materiály

Froté, smyčková tkanina, je nejpoužívanější pro ručníky, osušky i koupelnové župany. Z jedné nebo obou stran výrobku jsou smyčky. Froté se vyrábí téměř výhradně z bavlněných přízí, výborně saje.

Froté z kolekce Awake přináší trend patinového vzhledu a přírodních odstínů.

Froté z kolekce Awake přináší trend patinového vzhledu a přírodních odstínů.

Velur vznikne oříznutím smyček, povrch tak získá sametový dekorativní lesk. Krátký hustý vlas je příjemný na omak. Existují kombinace z jedné strany velur, z druhé froté.

Bambusové tkaniny jsou ze směsí 30-70 % bambusu s vlnou, bavlnou, modalem (druh viskózy) atd. V porovnání s bavlnou nasají až čtyřikrát více vlhkosti, odolávají bakteriím, plísním a neutralizují zápach.

Ručníky a osušky Flora tvoří směs bavlny (60 %) a bambusového vlákna (40 %). Bambus má přirozenou antibiotickou funkci, nevznikají v něm plísně, ani se nemnoží bakterie. Nedochází proto ke vzniku nepříjemných pachů. Gramáž 550 g/m2.

Ručníky a osušky Flora tvoří směs bavlny (60 %) a bambusového vlákna (40 %). Bambus má přirozenou antibiotickou funkci, nevznikají v něm plísně, ani se nemnoží bakterie. Nedochází proto ke vzniku nepříjemných pachů. Gramáž 550 g/m2.

FOTO: Matějovský

Pereme šetrně

Před prvním použitím zakoupené ručníky nejprve dvakrát vypereme, a to oddělené podle barev na 40 °C. Dodržujeme přitom pokyny výrobce.

Pračku neplníme zcela, nad vloženým textilem by měla zůstat mezera na šíři dlaně. Pokud tlačí na buben, ničí se vlákna a tvoří žmolky. Totéž se stane, když je buben poloprázdný. Žmolků se zbavíme, zejména u veluru, až po pátém vyprání. V pračce nesmí být prádlo se zipem, který by mohl vytrhnout smyčky z látky.

U prášku na praní a u gelu dodržujeme dávkování. Na bílé ručníky používáme prášek. Obsahuje optické zesvětlovače a je účinnější než gel určený pro bílé prádlo. Prací gel se snáze rozpouští, hodí se na barevné látky. Prostředky s označením color bez optických zesvětlovačů ochrání barvy.

Pračku nikdy neplníme úplně, na tkanině by se tvořily žmolky. Ze stejného důvodu ji ale nenecháváme téměř prázdnou.

Pračku nikdy neplníme úplně, na tkanině by se tvořily žmolky. Ze stejného důvodu ji ale nenecháváme téměř prázdnou.

FOTO: Robeeto

Opatrně s dávkováním aviváže – může slepit vlákna, snížit savost. Obecně je lepší vyhnout se aviváži úplně. Pozor, může být obsažena i v pracím gelu.

Po prvním vyprání se smyčky lehce srazí a utáhnou, některé se mohou uvolnit. Nevytrháváme je, pouze zastřihneme ve výšce vlasu na tkanině.

Stane-li se, že ručník nepříjemně páchne i po vyprání, vypereme ho v horké vodě spolu s 1–2 dl octa a sušíme na čerstvém vzduchu.

Ručník Rainbow Stripes značky Maisonette rozveselí svými barvami každou bílou koupelnu. Rozměr 75 x 160 cm. Cena 499 Kč.

Ručník Rainbow Stripes značky Maisonette rozveselí svými barvami každou bílou koupelnu. Rozměr 75 x 160 cm. Cena 499 Kč.

FOTO: Bonami (2x)

Sušíme a ukládáme

Ideální je sušení ve slunečném povětří, nikoli však na přímém slunci. Snižuje to savost vlákna, barevné ručníky mohou vyblednout.

Při sušení v sušičce se vlákna odstředivou silou nadzvednou, materiál se opticky projasní, bude nadýchanější a příjemnější na omak. Sušení na radiátoru neprospívá vláknům. Slehnou, mohou se polámat, mizí měkkost a hebkost.

Koupelnový textil je nejlepší sušit venku na šňůře, ne však na přímém slunci.

Koupelnový textil je nejlepší sušit venku na šňůře, ne však na přímém slunci.

FOTO: Brabantia

Nežehlíme ho, pouze při skládání přehladíme rukou. Smyčky a vlákna se pod tíhou žehličky a vlivem vysoké teploty lámou, ztrácejí kvalitu i savost.

Textil nejlépe schne na koupelnovém žebříku.Ručník ze 100% bavlny Colours Light Green od Maisonette, gramáž 500 g/m2. Rozměr 50 x 100 cm. Cena 309 Kč.

Textil nejlépe schne na koupelnovém žebříku. Ručník ze 100% bavlny Colours Light Green od Maisonette, gramáž 500 g/m2. Rozměr 50 x 100 cm. Cena 309 Kč.

Suché ručníky věšíme v koupelně třeba na háčky, mokré se však tímto způsobem ničí. Mění tvar, v dlouhodobě vlhkých záhybech se množí bakterie. Pověsíme je raději na šnůru, žebřík. Suché skládáme do poliček v dobře větrané místnosti.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: