Komody jsou skříňky nižší a široké nebo úzké a vyšší. Člení je zásuvky, plná i prosklená dvířka, police skryté za dvířky i viditelné zvenku. Jejich vrchní deska často zastává funkci odkládací plochy, kterou využijeme pro různé dekorace, včetně pokojových rostlin.

Starožitným komodám sluší patina a stopy stáří. Vhodné jsou do ložnic, do hal nebo do obývacích pokojů.

Starožitným komodám sluší patina a stopy stáří. Vhodné jsou do ložnic, do hal nebo do obývacích pokojů.

FOTO: Westwing

Do všech místností

Výhodou komod je kombinace různě velikých zásuvek a polic s odlišnými odstupy. V dolní části nábytku se obvykle skrývá více místa, v ložnici pro prádlo, ručníky, v kuchyni pro menší domácí spotřebiče, hrnce.

V horní části mohou být zásuvky tak malé, že do nich přehledně uschováme drobnosti jako šperky, stočené vázanky v ložnicové nebo příbory v kuchyňské komodě. Tu lze doplnit prosklenou skříňkou, kterou zavěsíme nad ni. Ve vitríně vystavíme ozdobné talíře, sklenky, hrníčky.

Vysokou a užší komodu využijeme v menších prostorách a ve výklencích. Cena 9990 Kč.

Vysokou a užší komodu využijeme v menších prostorách a ve výklencích. Cena 9990 Kč.

FOTO: Butlers

Střízlivé řešení a bílá barva předurčují komodu Niche-Pure k umístění v jídelnách a kuchyních. Cena 15 799 Kč.

Střízlivé řešení a bílá barva předurčují komodu Niche-Pure k umístění v jídelnách a kuchyních. Cena 15 799 Kč.

Variace dekorů, střídání různě barevných zásuvek se čtvercovým a obdélníkovým čelem působí hravě a určitě naleznou uplatnění v dětském pokoji. Mladší členové rodiny do takové komody přehledně uloží nejen oblečení a hračky, ale také malá tajemství, jako třeba prstýnky, mušle a kamínky z cest.

Neošetřený borovicový masiv komody Tarva namoříme, ošetříme voskem nebo natřeme barvou a vytvoříme vlastní, osobitou komodu. Výrobek je třeba připevnit ke stěně. Cena komody se 6 zásuvkami 3790 Kč, s 5 zásuvkami 2490 Kč.

Neošetřený borovicový masiv komody Tarva namoříme, ošetříme voskem nebo natřeme barvou a vytvoříme vlastní, osobitou komodu. Výrobek je třeba připevnit ke stěně. Cena komody se 6 zásuvkami 3790 Kč, s 5 zásuvkami 2490 Kč.

FOTO: Ikea (2x)

Do pracovny se hodí komoda napodobující kancelářský či knihovnický vzhled, působí střízlivěji, může mít minimalistické úchyty, obejde se i bez nich.

Modrá, stylově nenápadná Malm je vhodným doplňkem ložnic. Cena 1590 Kč.

Modrá, stylově nenápadná Malm je vhodným doplňkem ložnic. Cena 1590 Kč.

Do obývacího pokoje nebo do ložnice patří solitérní designový kousek s originální kresbou, skladbou zásuvek. Zaujmout může i netypickými úchyty z porcelánu, ze dřeva, z kovu, ze skla.

Ve stylovém interiéru vynikne starožitný rustikální nábytek s propracovanými roubenými spoji a zvláštním tvarem nožek.

Dubová dvoudvéřová Delta s jednou zásuvkou připomíná retro sektorový nábytek pro obývací pokoj nebo jídelnu. Cena 3130 Kč.

Dubová dvoudvéřová Delta s jednou zásuvkou připomíná retro sektorový nábytek pro obývací pokoj nebo jídelnu. Cena 3130 Kč.

FOTO: Favi

Komody a trendy

Předchůdcem komody je patrně prádelník, nižší delší skříň s vnitřní zásuvkou, kterou si oblíbila zejména šlechta v pozdním středověku. Čím častěji pronikala komoda do měšťanských domů, tím získávala na vzhledové i účelové rozmanitosti, např. s dolní zásuvkou po celé délce a se dvěma zásuvkami v horní části nebo se zásuvkami ve středu a bočními skříňkami.

Snad nejzdobnějším obdobím prošly komody v době rokoka, byly zlacené s plastickými dekory.

Retro nízká komoda Pastice je barevně i tvarem originálním solitérem v domácnosti. Cena 5299 Kč.

Retro nízká komoda Pastice je barevně i tvarem originálním solitérem v domácnosti. Cena 5299 Kč.

Obchody se starožitnostmi nabízejí komody z masivního dřeva s vyřezávanými bočními sloupky, s vypouklými nebo se zvlněnými čely zásuvek. Řada nových kolekcí vychází ze stylu art deco, u mladých jsou v oblibě komody v popartovém a v bruselském stylu.

Ze zdobeného borovicového dřeva je vyrobena originální komoda InArt Boho Colonial s netypickou skladbou zásuvek. Cena 6799 Kč.

Ze zdobeného borovicového dřeva je vyrobena originální komoda InArt Boho Colonial s netypickou skladbou zásuvek. Cena 6799 Kč.

Komoda Chaser s různobarevnými zásuvkami a s policemi má jednu část posuvnou, takže si vybereme, zda v ní něco vystavíme, nebo schováme. Design je v bruselském stylu. Cena od 15 269 Kč.

Komoda Chaser s různobarevnými zásuvkami a s policemi má jednu část posuvnou, takže si vybereme, zda v ní něco vystavíme, nebo schováme. Design je v bruselském stylu. Cena od 15 269 Kč.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: