Atypický byt o velikosti 39 m2, s dispozicí 1+kk, se nachází v cihlovém bytovém domě z 90. let. Vybaven je velmi komfortně a do puntíku splnil požadavky majitelky.

„Prostor je unikátní tím, že musí zvládat dvě rozdílné funkce. V průběhu dne slouží jako kancelář, jednací a obchodní místo. Po pracovní době se proměňuje na byt, ve kterém se relaxuje,“ vysvětluje architekt Petr Reksoprodjo z projekční kanceláře Reproject, autor nápadité realizace.

Byt jako chameleon

Přes den funguje chodba s kuchyní jako vstupní hala s šatními skříněmi. V hlavní místnosti je velký pracovní stůl, křeslo a přestavitelná komoda se skrytým konferenčním stolkem.

K večeru, po práci, se pracovní stůl mění na jídelní. Kuchyň se pak odsunutím velké prosklené stěny propojí s obytným prostorem a z hlavní skříňové desky se vyklopí vestavěné dvoulůžko.

Kuchyň se propojí s obytným prostorem odsunutím velké prosklené stěny. Úložný prostor je i nad kuchyňskou linkou.

Kuchyň se propojí s obytným prostorem odsunutím velké prosklené stěny. Úložný prostor je i nad kuchyňskou linkou.

Byt působí vzdušně, útulně, přehledně. Prostor díky správné kombinaci barev a materiálů vypadá opticky mnohem větší, než ve skutečnosti je. Architekt má cit pro detail, preferuje decentní odstíny, jako je bílá, šedá, krémová v kombinaci s hnědou. Podlaha je dřevěná, dominantním prvkem bytu je odpočinkové křeslo s podnožkou a výrazný kusový koberec v šedo-bílém provedení.

Z jednotlivých detailů je jasné, že majitelka ráda cestuje, žije aktivním životem. Cestovatelské motivy architekt promítl mj. do velkoplošných fotografií a dekorativních tapet.

Úložné prostory hrají prim

I když je byt malý, architekt využil vysoké stropy (cca 4 m) a vytvořil velké množství úložných prostor, což majitelka oceňuje. Skříňové stěny jsou pasované na míru, a to i nad kuchyňskou sestavou.

Všechny skříně jsou v provedení bílý lak s vysokým leskem. Celý prostor se tak odrazem denního i umělého světla pocitově zvětšuje, odlehčuje.

Byt má spoustu úložných prostor díky netradiční výšce místností (4 metry). Skříňové stěny jsou vyrobeny na míru.

Byt má spoustu úložných prostor díky netradiční výšce místností (4 metry). Skříňové stěny jsou vyrobeny na míru.

Zajímavé vychytávky

S ohledem na maximální využití stávajících elektroinstalací architekt použil lištové systémy. Ty mají hned několik výhod: rozvádějí elektrický proud bez nutnosti přesekávání vedení, umožňují snadné přesuny svítidel a jejich ovládání různými okruhy. Do budoucna je navíc možné libovolně doplňovat množství svítidel.

Osvětlení je řešeno lištovými systémy. Umožňují snadné přesuny svítidel podle potřeb, navíc jejich počet je možné navyšovat.

Osvětlení je řešeno lištovými systémy. Umožňují snadné přesuny svítidel podle potřeb, navíc je možné jejich počet navyšovat.

Zajímavé je i výklopné lůžko, které je řešeno systémem s pružinami a využívá plnou hloubku skříňové desky.

„Boky a záda lůžka jsou polepeny velkoplošnou grafikou. Po stranách postele jsou speciální USB zásuvky, které slouží pro nabíjení mobilů nebo zapojení tzv. čtecí lampičky,“ vysvětluje architekt.

Z hlavní skříňové stěny se na noc vyklopí vestavěné dvoulůžko, které využívá plnou hloubku nábytkové sestavy.

Z hlavní skříňové stěny se na noc vyklopí vestavěné dvoulůžko, které využívá plnou hloubku nábytkové sestavy.