Z pohledu na fotografie jako by přímo dýchala charakteristická vůně slunce, pinií a mořské vody, podle níž poznáte středomořskou přírodu i se zavřenýma očima. Právě tyto fenomény spolu s jedinečnými výhledy na pláže, přístav La Savina a sousední ostrovy okouzlily budoucího stavebníka.

Východní průčelí domu oživuje pergola konstruovaná z lehkých bíle lakovaných a anodizovaných hliníkových profilů 100 x 100 mm. Stínicí konstrukce vytváří jednolitý celek s masivní betonovou lavicí a jídelním stolem.

Východní průčelí domu oživuje pergola konstruovaná z lehkých bíle lakovaných a anodizovaných hliníkových profilů 100 x 100 mm. Stínicí konstrukce vytváří jednolitý celek s masivní betonovou lavicí a jídelním stolem.

„Návrh domu na okraji obce byl z velké míry předurčen těsným sousedstvím starší budovy a krásnými vzrostlými piniemi a další zelení na pozemku, která dává místu charakter a také příjemný stín a stavebník si ji proto přál zachovat. Na konečné podobě projektu se samozřejmě podepsal i nevelký rozpočet,“ říká architekt Marià Castelló Martínez, který je autorem návrhu.

Nábytek vyrobil truhlář na zakázku. Výrazné tropické dřevo Iroko krásně kontrastuje se světlými hladkými povrchy a bílými dveřmi.

Nábytek vyrobil truhlář na zakázku. Výrazné tropické dřevo Iroko krásně kontrastuje se světlými hladkými povrchy a bílými dveřmi.

Hlavní obývací prostor je předělen posuvnou stěnou, vyrobenou z bíle lakovaných dřevovláknitých desek. Ze stejného materiálu byly vyrobeny i hladké bezfalcové dveře.

Hlavní obývací prostor je předělen posuvnou stěnou, vyrobenou z bíle lakovaných dřevovláknitých desek. Ze stejného materiálu byly vyrobeny i hladké bezfalcové dveře.

„Úspornost vedla k jednoduchému konstrukčnímu řešení, čistě účelné dispozici a omezenému výběru materiálů, které budou v harmonickém souladu s přírodou.“

Přízemní dům z betonových tvárnic je založen na čtvercovém půdorysu o rozměrech 8 x 8 m. Je přehledně rozdělen na dvě části – otevřený obývací pokoj se sezením a stolováním a uzavřenou část – ložnici, pracovnu a koupelnu.

Kuchyň odděluje od obývacího pokoje široká posuvná stěna, takže společný obývací prostor lze podle potřeby zvětšit či zmenšit.

Na podlaze se leskne světlá pískovcová dlažba Capri 60 x 30 cm.

Na podlaze se leskne světlá pískovcová dlažba Capri 60 x 30 cm.

V koupelně má protiskluzovou úpravu, na terase přírodní matný povrch.

V koupelně má protiskluzovou úpravu, na terase přírodní matný povrch.

Vzhledem k absenci chodeb, komor a jiného „zákulisí“ je zastavěná plocha využitá do posledního centimetru. Interiér je vybaven čistě funkčním nábytkem a působí prostorně.

Hlavní orientace směřuje na východ – prosklenou stěnou se vychází na terasu s pergolou a venkovním posezením. Právě tímto směrem se otevírá nejkrásnější výhled na moře. K panoramatické vyhlídce slouží i plochá střecha, řešená jako pochozí.

Velká prosklená plocha vpouští přírodu dovnitř, ale díky pergole, stínu stromů a klimatizaci se dům nepřehřívá.

Velká prosklená plocha vpouští přírodu dovnitř, ale díky pergole, stínu stromů a klimatizaci se dům nepřehřívá.

Zaujalo nás: Méně je více

Paleta materiálů je jednoduchá – architekt použil zdivo z lehčených betonových tvárnic, železobetonové stropní panely, povrchy stěn tvoří hladké cementové stěrky s bílou výmalbou, podlahu a terasu pokrývají pískovcové dlaždice.

Hlavní obývací prostor je orientován na východ, kam směřuje nejkrásnější výhled na moře.

Hlavní obývací prostor je orientován na východ, kam směřuje nejkrásnější výhled na moře.

Na střízlivých hladkých plochách o to více vyniknou truhlářské výrobky z masivního dřeva Iroko.

Architektonicky zajímavým prvkem je pergola s lehkou konstrukcí z hliníkových profilů. Z poměrně limitujícího zadání se podařilo vytěžit maximum možného.

Půdorys domu

Půdorys domu

Marià Castelló Martínez (1976)
Vystudoval architekturu a urbanismus, v roce 2002 založil architektonické studio na ostrově Formentera. Věnuje se navrhování obytných a občanských staveb, interiérů, rekonstrukcím historických objektů a návrhům veřejných prostor. Snaží se harmonicky skloubit přírodu, kulturní a historické tradice a moderní architekturu.

Jitka Pálková, www.mujdum.cz