Okna jsou důležitou součástí našich domovů nejen proto, že nás chrání před nepřízní počasí, ale mají významný vliv na energetickou náročnost našeho bydlení a úsporu energie. Právě proto je dnes trojsklo běžnou výplní všech druhů oken.

Za okno Transparent navržené pro domy, v nichž se dřevěné stěny proměňují v otevřený prostor, získal hlavní cenu na Designbloku 2016 designér Maxim Velčovský.

Za okno Transparent navržené pro domy, v nichž se dřevěné stěny proměňují v otevřený prostor, získal hlavní cenu na Designbloku 2016 designér Maxim Velčovský.

FOTO: Jánošík okna-dveře

Všichni renomovaní výrobci nabízejí v jednotlivých materiálech výběr profilů zaměřených na vzhled, exkluzivní či ekonomické řešení, optimální výkon, zaoblené i lineární hrany. Cena oken vychází z druhu materiálu, jeho zpracování, rozměrů i typu kování.

Skvělé tepelně izolační vlastnosti, které pomohou uspořit náklady na energie, přináší také plastová okna Synego.

Skvělé tepelně izolační vlastnosti, které pomohou uspořit náklady na energie, přináší také plastová okna Synego.

FOTO: Dafe-plast (3x)

Plastová okna

Patří k dlouhodobě nejžádanějším na našem trhu. Oblíbená jsou zejména díky výhodnému poměru cena-kvalita. Kromě příznivé ceny jsou jedinečná v energetické účinnosti.

Kvalita plastových oken spočívá v jejich jednotlivých částech, kterými jsou plastový profil, výztuha, kování a zasklení.

Kvalita plastových oken spočívá v jejich jednotlivých částech, kterými jsou plastový profil, výztuha, kování a zasklení.

Ve srovnání s hliníkovými nebo dřevěnými okny lépe izolují. Díky tomu se výrazně snižují náklady za vytápění.

Mezi další klady patří snadná udržovatelnost, dlouhá životnost a vysoká odolnost.

Nová generace plastových oken a dveří Schüco Living se vyznačuje kvalitním těsněním bez průvanu, vlhkosti a hluku a nyní i dokonalým metalickým povrchem ve třech barvách, který přináší technologie Automotive-Finish.

Nová generace plastových oken a dveří Living se vyznačuje kvalitním těsněním bez průvanu, vlhkosti a hluku a nyní i dokonalým metalickým povrchem ve třech barvách, který přináší technologie Automotive-Finish.

FOTO: Schüco

Plastová okna jsou k dispozici v celé škále barev a vzorů. Bílá plastová okna, to je klasika, dnes jsou v kurzu plastová okna v šedé barvě, mezi nejpopulárnější patří dřevodekory. Barvy okenních rámů lze i kombinovat.

Dřevěná okna

Nebo také tzv. eurookna jsou léty prověřenou klasikou, která se hodí pro každou novostavbu i rekonstrukci. Moderní dřevěná okna se vyrábějí z vícevrstvých lepených hranolů, díky nimž mají výborné tepelně izolační vlastnosti a perfektní tvarovou stabilitu.

Dotykovým ovladačem střešního okna GGL Integra lze ovládat nejen okno, ale i rolety, žaluzie a markýzy odkudkoli v domě. V případě deště okna automaticky zavře dešťový senzor. Ovládání je vhodné pro okna umístěná mimo dosah. Cena od 22 000 Kč.

Dotykovým ovladačem střešního okna GGL Integra lze ovládat nejen okno, ale i rolety, žaluzie a markýzy odkudkoli v domě. V případě deště okna automaticky zavře dešťový senzor. Ovládání je vhodné pro okna umístěná mimo dosah. Cena od 22 000 Kč.

FOTO: Velux

Pokud potřebujeme spolehlivé řešení velkých prosklených ploch nebo máme-li atypické tvary stavebních otvorů, jsou dřevěná okna ideálním řešením. Kvalita dřevěných oken spočívá v jejich povrchové úpravě. Stačí dvakrát do roka přetřít lazuru balzámem a jednou za sedm let natřít lazurou.

Vekra

Zleva: Plastový profil Premium EVO se vyznačuje nadčasovým řešením pro maximální úsporu – je vybaven speciální výztuhou s přerušeným tepelným mostem. Profil dřevohliníkového okna Alu Design Classic je základní profilový systém, hodí se i pro pasivní stavby. Profil Eurookna Natura 94 představuje eleganci s maximálním zateplením, je vhodný pro pasivní domy. Hliníkový profil Futura exklusive má speciální konstrukci pro nejvyšší tepelnou izolaci. Je ideální pro rodinné domy a bytové stavby.

Dřevěná okna mají podstatně vyšší životnost než okna plastová, jsou pevná, mají výborné izolační vlastnosti, snadno se opravují i renovují a jsou velmi odolná. Rekonstrukce historických budov se bez tohoto materiálu neobejdou.

Hliníková okna

Vyznačují se dlouhou životností, moderním vzhledem a vysokou pevností. Hliník je nejvhodnějším materiálem pro velmi časté používání a zároveň uspokojí i vysoké nároky na tepelnou izolaci. Z toho vyplývá, že hliníková okna jsou vhodná všude tam, kde budou hodně namáhána, nebo v místech, kde jsou náročné povětrnostní podmínky.

Hliníková okna se hodí všude tam, kde budou hodně namáhána, nebo kde jsou náročné povětrnostní podmínky. Dlouhá životnost, moderní vzhled a vysoká odolnost.

Hliníková okna se hodí všude tam, kde budou hodně namáhána, nebo kde jsou náročné povětrnostní podmínky.

Okna mají výborné vlastnosti a stabilitu a umožňují vyřešit i velké prosklené plochy. Díky široké škále barevných variant včetně dekorů dřeva se tato okna uplatní v každém interiéru.

Exkluzivní vzhled hliníkových oken Progress ALU zajišťuje hliníková obložka, která je umístěna na plastovém profilu Geneo z vnější strany. Zlepšuje tak nejen estetiku okna, ale i mechanické vlastnosti.

Exkluzivní vzhled hliníkových oken Progress ALU zajišťuje hliníková obložka, která je umístěna na plastovém profilu Geneo z vnější strany. Zlepšuje tak nejen estetiku okna, ale i mechanické vlastnosti.

Nabízejí řešení jak pro prostory částečně vytápěné, tak vysoce úsporné profily ideální do bytových prostor. Díky mimořádné odolnosti a stálosti hliníkových profilů budou okna vyřešena jednou pro vždy.

Dřevohliníková okna

Poskytují ideální ochranu dřeva hliníkovým opláštěním, proto mají neomezenou životnost. U oken tak zcela odpadá nutnost péče o povrch dřeva. Prakticky neomezená životnost dřevohliníkových oken jim dává punc investice, která se opravdu vyplatí.

Dřevohliníková okna představují ideální spojení přírodního materiálu s perfektní ochranou, které dřevu poskytuje hliníkové opláštění.

Dřevohliníková okna představují ideální spojení přírodního materiálu s perfektní ochranou, kterou dřevu poskytuje hliníkové opláštění.

Také v tomto segmentu nabízejí výrobci nepřeberné množství barevných variant hliníkového opláštění a poskytují stavebníkům široké možnosti hlavně u moderních staveb. Je možné si vybírat z různých produktových řad, a to v odlišném designu. Najdeme okna nejen v klasickém designu, ale i oblá či se skrytým křídlem.

Dřevohliníková okna jsou rozumnou investicí do budoucnosti, poskytují totiž jistotu, že kromě běžného omytí není nutné se o ně starat.