Koncept stavby vyplývá z vysokých nároků investora na užitnou plochu domu.

„Původním záměrem byl přízemní bungalov s velkými dispozičními požadavky. Hledala jsem architektonické řešení, které udrží kompaktnější tvar a zároveň bude mít měřítko odpovídající zástavbě příměstského vesnického sídla. Proto jsem hmotu domu rozdělila do dvou základních částí,“ říká architektka Helena Paz.

Jemný industriální prvek vstupního schodiště oživuje jednoduché tvary stavby.

Jemný industriální prvek vstupního schodiště oživuje jednoduché tvary stavby.

FOTO: Ivan Bárta, www.mujdum.cz

„Vznikl nápad vzájemně propojit hlavní obytnou místnost s traktem ložnic užším krčkem s obslužnou funkcí, čímž objekt získal svůj specifický charakter.“

Architektka našla s investorem společnou cestu také v osazení objektu na pozemek.

Klientům, kteří se rozhodnou vložit peníze do pozemku a nákladné stavby, zdůrazňuji důležitost investovat také do kvalitních přírodních materiálů, příjemných na pohled i na dotek, říká architektka.

Klientům, kteří se rozhodnou vložit peníze do pozemku a nákladné stavby, zdůrazňuji důležitost investovat také do kvalitních přírodních materiálů, příjemných na pohled i na dotek, říká architektka.

FOTO: Ivan Bárta, www.mujdum.cz

„Ačkoliv původní představou klientů byl přízemní bungalov, nadchli se pro dvoupatrové řešení. Dům jsem navrhla částečně zapuštěný do terénu, aby působil jako stavba se zvýšeným přízemím a nevyčníval rušivě nad úroveň okolí. V současné době, kdy je hustá sousední zástavba již dokončena, vnímají majitelé částečné vyvýšení nad zahradou jako výhodu,“ dodává architektka.

Dvojí funkce – dvojí tvarosloví

Zastřešené atrium otevírá podkovu domu jižnímu slunci a umožňuje venkovní posezení i při letních přeháňkách. Stalo se další obytnou místností, a proto má také dřevěnou podlahu. Masivní dubové dřevo prochází jak velkorysým obývacím prostorem s jídelnou a kuchyní, tak intimní zónou se třemi ložnicemi.

Barva fasády vstupuje dovnitř, objevuje se například na krbu, který tvoří předěl hlavní obytné místnosti. Exteriér se tak barevně propojuje s interiérem a stávají se jednotným celkem.

Barva fasády vstupuje dovnitř, objevuje se například na krbu, který tvoří předěl hlavní obytné místnosti. Exteriér se tak barevně propojuje s interiérem a stávají se jednotným celkem.

FOTO: Ivan Bárta, www.mujdum.cz

Velkoformátovou dlažbu v neutrální šedé naopak najdeme na celé ploše spojovacího krčku a v prostorách, které tvoří zázemí, včetně garáže.

Součástí podzemního podlaží je také multifunkční prostor s přímým vstupem na zahradu, který zatím čeká na konkrétní využití.

Také koupelna využívá jemných neutrálních tónů k vytvoření stabilního a harmonického prostředí.

Také koupelna využívá jemných neutrálních tónů k vytvoření stabilního a harmonického prostředí.

FOTO: Ivan Bárta, www.mujdum.cz

Logickému členění domu odpovídá nejen striktně oddělená podlahová krytina, ale také odlišná fasáda a konstrukce jeho jednotlivých částí.

Pultová nižší střecha bílého ložnicového traktu navozuje intimnější atmosféru než velkoryse převýšený otevřený prostor lomené střechy s dřevěnými krokvemi nad tmavě šedou společenskou zónou.

Průhled od vstupního zádveří přes zastřešené atrium a terasu až do zahrady.

Průhled od vstupního zádveří přes zastřešené atrium a terasu až do zahrady

FOTO: Ivan Bárta, www.mujdum.cz

Tenká ocelová táhla zde zastupují příčné vazby tak, aby krov mohl zůstat v jednoduchém tvaru trojúhelníku. Jemný industriální prvek dovoluje vyniknout volnému prostoru a zároveň koresponduje s konstrukčními detaily obdobného charakteru.

Šedá a bílá

Provázanost a logika užitých materiálů i barev utvářejí řád, který sjednocuje a rytmizuje celé prostředí. Bílá omítka zůstává zachována uvnitř i vně klidové zóny. Stejným způsobem tmavě šedá fasáda společenské zóny prochází i do interiéru a důsledně dodržuje barevnost na obvodové stěně procházející vnitřkem domu. Sleduje linku od vstupního zádveří přes atrium, terasu až do zahrady. Spolu s průhledem skrze okno nad schodištěm tak vytváří světelnou osu domu.

Půdorys domu

Půdorys domu

FOTO: Ivan Bárta, www.mujdum.cz

Tmavá fasádní barva se promítá v interiéru ještě ve dvou kompozičních prvcích – výrazný oboustranný krb odděluje obývací část od jídelny, masivní zděný rám spolu s pracovním ostrůvkem ohraničuje prostor na vaření a schovává pohledově málo atraktivní boky kuchyňské linky. Každému z těchto prostorových prvků dodává tmavá barva na účinnosti v prostorové hře, ať uvnitř, či vně objektu.

Přírodní materiál na neutrální scéně

Na stavbu domu byly použity cihelné bloky Heluz plněné polystyrénem, které dosahují vynikajících tepelněizolačních vlastností i bez vnějšího zateplení a vytvářejí zdravé obytné prostředí.

V interiéru jsou použity neutrální barvy a klasické tradiční materiály. Tento trvanlivý koncept lze doplnit extravagantnějším nábytkem a svítidly.

Atrium je venkovní obývák. Zastřešení z průsvitného polykarbonátu nebrání světlu.

Atrium je venkovní obývák. Zastřešení z průsvitného polykarbonátu nebrání světlu.

FOTO: Ivan Bárta, www.mujdum.cz

„Vytvářím domy a interiéry, jako bych je projektovala sama pro sebe – s citem, pečlivostí a zodpovědností. Vyhledávají mě klienti, kteří jsou naladěni na stejnou vlnu. Použité barvy a materiály tedy patří k mým oblíbeným,“ říká architektka.

Stejné kombinace se objevují i venku na terase a oplocení, čímž se pozemek materiálově propojuje se stavbou. Současně s projektem domu stavebníci řešili s architektkou i koncepci zahrady. Pobytový anglický trávník navazuje na terasu, je ohraničený rozkvetlou loukou se stromy a keři, čímž vzniká intimnější pobytový prostor.

Slovo architektky

„S klienty jsme si velmi dobře sedli. Pochopili a ztotožnili se s principy domu, takže vše, co do interiéru i exteriéru následně vkládají, sleduje tento koncept. Proto si stavba zachovává svoji integritu a koncepčně drží pohromadě.“

Ing. arch. Helena Paz, *1975
Vystudovala Fakultu architektury ČVUT v Praze, absolvovala stipendijní pobyt na Národní technické univerzitě v Aténách. V letech 1995–2004 pracovala v několika architektonických studiích v Praze a Mexico City. V roce 2004 získala autorizaci v oboru pozemní stavby České komory architektů. Nyní pracuje na vlastních projektech domů, rekonstrukcí, interiérů a je lektorkou designových kurzů.

 Daniela Rígrová, www.stavbadomu.net