Stavbám se přezdívá Earthships neboli Zemělodě. Některé vznikají z různých odpadních materiálů a vedlejších produktů moderní společnosti, jako jsou plechovky, lahve a pneumatiky. Jde o klasické zdroje moderního lidstva. Jejich podoba vychází z návrhů architekta Michaela Reynoldse.

Střechy staveb jsou celé poseté solárními panely.

Střechy staveb jsou posety solárními panely.

FOTO: Profimedia.cz

Stavby jsou navrženy tak, aby splňovaly běžné požadavky a normy stavebních úřadů. Vznikají v návaznosti na koncept LEED architektury (Leadership in Energy and Environmental Design), tedy v rámci mezinárodně uznávané značky kvality, která nabízí vodítka pro vytvoření praktického a měřitelného návrhu, pro konstrukci, provoz a správu šetrných budov.

Některé objekty mají celkem malebný ráz.

Některé objekty mají celkem malebný ráz.

FOTO: Profimedia.cz

Ve většině staveb nechybí integrovaný skleník určený pro efektivní pěstování potravin. Domy nabízejí celkem komfortní provoz díky vlastní energii získané ze slunce a větru. Voda je využívána dešťová.

Stavby mají hodně kreativní tvary, na kterých je znát ruční práce stavitelů.

Stavby mají kreativní tvary, na kterých je znát ruční práce stavitelů.

FOTO: Profimedia.cz

V budovách a jejich okolí je vymezen celkem velký prostor pro pěstování ovoce a zeleniny. Ekologický koncept života v těchto stavbách je založen i na jisté potravinové soběstačnosti.

Domy působí hodně netypickým dojmem.

Domy působí velmi netypickým dojmem.

FOTO: Profimedia.cz

Rozhodně jde o stavby, které by ocenili předně všichni milovníci ekologie a ti, již chtějí být připraveni na klimatické změny. Prodejní cena ale může být v přepočtu i zhruba 37 miliónů korun, což nebude pro každého.