„Chtěla jsem maximálně zachovat to, co v bytě již bylo, a vše vlastně jen tak trochu poupravit, zdokonalit, posunout dále. Myslím, že rekonstrukce s velkým rozpočtem a mnoha subdodavateli je vlastně jednoduchá, tu zvládne každý. S přítelem jsme ale chtěli udělat vše sami, co to půjde," napsala nám Lenka.

K větší útulnosti obývacího pokoje přispívá elektrický krb zasazený do imitace cihlové zdi.

K větší útulnosti obývacího pokoje přispívá elektrický krb zasazený do imitace cihlové zdi.

Krb je sice elektrický, proč jeho efekt ale nepodtrhnout přítomností skutečného palivového dřeva.

Krb je sice elektrický, proč jeho efekt ale nepodtrhnout přítomností skutečného palivového dřeva.

Důležitou roli hrály rovněž finance. I nový byt Lenka plánuje pronajímat, a jak měla možnost zjistit, ne každý z nájemníků se chová k zařízení svého prozatímního domova ohleduplně. Při výběru zařízení se proto musela řídit i z hlediska poměru cena/výkon.

Chloubou obývacího pokoje je sekratář ve stylu art deco.

Chloubou obývacího pokoje je sekretář ve stylu art deco.

Hezkým dekoračním nápadem je využití pouze černobílých fotografií a sady tepaných mosazných talířů.

Hezkým dekoračním nápadem je využití pouze černobílých fotografií a sady tepaných mosazných talířů.

„Miluji kontrast starého a nového, baví mě kombinování industriálních a teplých motivů. Proto místo nových dlaždiček v koupelně vznikla zlatá zeď, kterou jsem natírala štětečkem a speciální mosaznou barvou na rámy. To samé – v podobném odstínu – jsem vytvořila na původní ´rustikální kuchyňské´ lince," popisuje čtenářka.

Specifickou atmosférui navodí už při vstupu do bytu pohled na stylovou komodu v předsíni.

Specifickou atmosféru navodí už při vstupu do bytu pohled na stylovou komodu v předsíni.

V kuchyni pak Lenka pokračovala výměnou úchytek na dvířkách linky a osazením nové, metalické pracovní desky, do které nechala vložit renovovaný dřez s původní baterií.

V kuchyni přibyly spotřebiče v tmavé barvě, která hezky kontrastuje s pracovní plochou. Na zemi je položen ručně tkaný africký koberec, jenž prostor příjemně zútulňuje a zároveň mu dodává zajímavý koloniální charakter.

Zlatavou barvu, původně určenou na rámy obrazů, použila majitelka bytu také na dvířka kuchyňské linky.

Zlatavou barvu, původně určenou na rámy obrazů, použila majitelka bytu také na dvířka kuchyňské linky.

Druhým vrcholem rekonstrukce (po kuchyni) je koupelna. „V koupelně jsme z ytongu postavili pultík se zapuštěným umyvadlem, dřevěnou deskou a prostorem pro ručníky. Zbytek zdi je jen nahrubo natřen šedou barvou, protější stěna je polepena aluminiovými pláty. Kachličky jsou natřeny zlato-měděnou barvou, která je sice určena na rekonstrukce starožitných detailů, ale nám posloužila i takto," píše Lenka.

Ložnice je zařízena ve stylu napodobujícím ten severský.

Ložnice je zařízena ve stylu napodobujícím ten severský.

Opakujícím se prvkem v ložnici je zebra.

Opakujícím se prvkem v ložnici je zebra.

Atmosféru v koupelně navozuje tlumené světlo, které ovšem majitelé posílili LED žárovkami umístěnými nad koupelnovou skříňkou v industriálním stylu.

Lenka s přítelem ovšem v koupelně i na toaletě museli přistoupit k výměně podlah. „Za minimální cenu jsme ve výprodeji koupili dlažbu s nádechem antiky a po stranách ji doplnili oblázky. Tato drobná úprava vtiskla oběma prostorům téměř středomořský ráz," pochvaluje si majitelka.

Středomořský charakter dodávají koupelně a toaletě dlaždice na podlaze a zlatavá barva, jíž majitelka přetřela keramické obklady na stěnách.

Středomořský charakter dodávají koupelně a toaletě dlaždice na podlaze a zlatavá barva, jíž majitelka přetřela keramické obklady na stěnách.

Hezký nápadem je použití oblázků na odkladní ploše u vany. tenmto prvek se pak objevuje ještě na podlaze na toaletě.

Hezkým nápadem je použití oblázků na odkládací ploše u vany. Tento prvek se pak objevuje ještě na podlaze na toaletě.

Původní podobě se nejméně vzdálil vzhled obývacího pokoje. Ten byl totiž zařízen v prvorepublikovém stylu, který se majitelům líbil, a tak nebyl důvod jej příliš měnit.

Dominantou je originální art deco sekretář, který Lenka sehnala v bazaru, a bílá kravská kůže položená na podlaze. Zajímavostí je zasazení elektrického krbu do fingované cihlové zdi.

Na podlaze toalety jsou kromě dlaždic použity i oblázky.

Na podlaze toalety jsou kromě dlaždic použity i oblázky.

Pro ložnici vybrala Lenka styl, jenž je inspirován skandinávským. Upřednostnila kombinaci černé a bílé barvy, kterou doplňují detaily v červené. Černobílé obrázky na stěně pak vyrobila sama.