Jednatřicetiletá profesionální cvičitelka jógy si pořídila vlastní byt v nově postavené bytové rezidenci ve městě Vantaa, které společně s Helsinkami a městem Espoo tvoří aglomeraci nazývanou Velké Helsinky.

V otevřené místnosti je řada nezbytných lamp zajišťujících osvětlení jednotlivých zón. Jídelní židle jsou slavné kavárenské židle 14, které se vyrábějí už od roku 1859 a dosud s nimi český Ton slaví úspěchy.

V otevřené místnosti je řada nezbytných lamp zajišťujících osvětlení jednotlivých zón. Jídelní židle jsou slavné kavárenské židle 14, které se vyrábějí už od roku 1859, a dosud s nimi český Ton slaví úspěchy.

FOTO: www.modernibyt.cz

FOTO: www.modernibyt.cz

Developerská společnost YIT, která úspěšně působí i na českém trhu, má ve Finsku více než stoletou historii a ví, co Finové k bydlení potřebují.

Pro Finy je prý kuchyň srdcem bytu, a proto bývá často propojena s obývacím pokojem. Oona si zařídila kuchyň velmi jednoduše, funkčně a prakticky. Příjemným prvkem je dostatečně velký průhled, kterým je vidět do pokoje.

Pro Finy je prý kuchyň srdcem bytu, a proto bývá často propojena s obývacím pokojem. Majitelka si zařídila kuchyň velmi jednoduše, funkčně a prakticky. Příjemným prvkem je dostatečně velký průhled, kterým je vidět do pokoje. Kuchyňská sestava ve tvaru U nabízí dostatek prostoru k majitelčinu oblíbenému vaření inspirovanému exotickými cestami.

FOTO: www.modernibyt.cz

O světlé barvě je známo, že opticky zvětšuje prostor a dobře odráží světlo. Proto Finové preferují světlé odstíny. Oona zvolila pro svou kuchyň hladké bílé skříňky s jednoduchými úchyty a bílé obdélníkové obklady za pracovní deskou v antracitové barvě.

O světlé barvě je známo, že opticky zvětšuje prostor a dobře odráží světlo. Proto Finové preferují světlé odstíny. Oona zvolila pro svou kuchyň hladké bílé skříňky s jednoduchými úchyty a bílé obdélníkové obklady za pracovní deskou v antracitové barvě.

FOTO: www.modernibyt.cz

Vzhledem k malému množství denního světla v zimním období a celkově chladnějšímu podnebí, je to nízkoenergetické bydlení, světlé interiéry, přírodní materiály a oblíbená sauna. Podle statistických údajů je ve Finsku přes dva milióny saun.

Saunování má ve Finsku pevnou tradici a je obvyklé, že v bytových domech je alespoň jedna společná sauna pro ty, co ji nemají přímo doma.

Saunování má ve Finsku pevnou tradici a je obvyklé, že v bytových domech je alespoň jedna společná sauna pro ty, co ji nemají přímo doma. Pro Oonu je správná životospráva důležitá, a proto se rozhodla pro byt s vlastní malou saunou. Bezbariérová sprcha je umístěna hned vedle sauny. Podlaha je obložena tmavou dlažbou, ale koupelnový nábytek a stěny už jsou v povinné bílé.

FOTO: www.modernibyt.cz

Mezi dnem a nocí

Finové mají v oblibě jednoduché ložnice s velkou postelí přes den zakrytou přehozem a polštáři ve stejné barvě.

Oona je fascinována exotičtějšími kulturami Číny a Japonska a tomu odpovídá i zařízení její ložnice.

Tak jako všude v bytě je i v ložnici nutné bodové osvětlení.

Tak jako všude v bytě je i v ložnici nutné bodové osvětlení.

FOTO: www.modernibyt.cz

Na nočním stolku je lampička na čtení a na pracovním stole stolní lampa s fialovým stínítkem. Oba zdroje světla si hrají s tapetou a vytvářejí příjemný obraz.

Na nočním stolku je lampička na čtení a na pracovním stole stolní lampa s fialovým stínítkem. Oba zdroje světla si hrají s tapetou a vytvářejí příjemný obraz.

FOTO: www.modernibyt.cz

Pracovní stůl i židle pocházejí z Číny a Oona si je koupila ve starožitnictví zaměřeném na asijské umění a řemesla. Stěna za postelí je opatřena tapetou s motivem velkého stromu.

Převládajícím odstínem v ložnici je sytá fialová, která koresponduje s denním režimem majitelky.

Majitelka si ráda vozí dekorační předměty ze svých cest. Někdy jsou to fotky pařížských mostů, někdy suvenýry z Dálného východu. Oona má ale smysl pro rovnováhu a svými úlovky zdobí byt střídmě a s rozmyslem.

Majitelka si ráda vozí dekorační předměty ze svých cest. Někdy jsou to fotky pařížských mostů, někdy suvenýry z Dálného východu. Oona má ale smysl pro rovnováhu a svými úlovky zdobí byt střídmě a s rozmyslem.

FOTO: www.modernibyt.cz

Oona vede hodiny jógy hlavně v odpoledních a večerních hodinách a ráno si ráda přispí. Člověku typu sova v ložnici vyhovují spíš tmavší odstíny.

Martina Paulová, www.modernibyt.cz