Jedním z hlavních požadavků na prostředí vhodné pro kvalitní spánek je, aby tam panovalo ticho. Žádné hluky z ulice, žádné zvuky popelářských aut v brzkých ranních hodinách, třeba i několikrát do týdne. Řešením je - mimo jiné - správná volba oken. „Vhodnou kombinací použitých materiálů a rámové konstrukce je možné dosáhnout útlumu hluku 47 decibelů, což je stejná hodnota, kterou se vyznačují speciální zvukově izolační dveře v nejvyšší zvukově izolační třídě,“ ujišťuje Miroslav Culka, obchodní ředitel společnosti Dafe-Plast, jež vyrábí plastová a hliníková okna.

Ticho v ložnici ovšem může zrovna tak narušovat i hluk z okolních místností domácnosti. Ať již jde o reprodukovanou hudbu, hlasitý hovor atd., to vše nechce člověk v ložnici slyšet. Množství takto přicházejícího ruchu lze do jisté míry omezit vhodnou volbou dveří.

„Pro nerušený spánek je proto vhodné zvolit protihlukové dveře, které dovedou zabránit průniku hluku. Pro dosažení potřebné zvukově izolační funkce je třeba, aby dveře byly otočné, vybavené konstrukční výplní z plné DTD desky, s kvalitním těsněním po celém obvodu dveřního křídla a spodním mechanickým prahem, který se při zavření dveří vysune a utěsní mezeru mezi podlahou a spodní hranou dveří,“ doporučuje Martin Dozrál, generální ředitel společnosti Solodoor, která patří mezi přední české výrobce interiérových dveří a zárubní.

Zvukově izolační vlastnosti mají v současné době i skleněné dveře. „Jejich zvuková izolace je umožněna díky vnitřní výplni z extrudovaného polystyrenu, která je umístěna mezi dvěma povrchovými skly o síle 4 mm. Pro zvukový útlum až 34 decibelů je nutný spodní mechanický práh, který je zabudovaný do dveřního křídla,“ upřesňuje Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P., která se zabývá výrobou dveřních systémů.

Mezi účinné konstrukční úpravy pro odhlučnění ložnice (a nejen této místnosti) jednoznačně patří předstěnypodhledy ze sádrokartonu a minerální izolace. „Mnoho lidí montuje podhledy například kvůli elektroinstalaci, ale neuvědomují si, že doplněním izolace si mohou snadno zlepšit i akustický komfort až o 10 dB, což je velmi vysoká hodnota. Část hluku, který projde sádrokartonovou deskou, se rozptýlí právě v minerální izolaci,“ vysvětluje Marcela Kubů, výkonná ředitelka Asociace výrobců minerální izolace. Na stejném principu jsou založeny i předstěny. Díky těmto konstrukcím lze navíc vytvořit zajímavý prvek v interiéru.