Vila vznikla v rozmezí let 1994 až 1995. Po revoluci v listopadu 1989 se tento typ vil zase pomalu vracel do dějin architektury. Vznikla nová klientela, která si stavbu vily mohla dovolit, a pokládala ji za vhodnou pro svůj životní styl.

Stavba byla příkladem nové a dobré vilové architektury v Čechách

Přerušení tradice vilové architektury po roce 1948 ale způsobilo, že se tato klientela dlouho zbavovala naivních a přehnaně romantických představ o podobě správné vily.

A ani architekti dlouho nevěděli, jak by se měl u moderní vilové stavby definovat její dobrý typ. Obě strany (klienti i architekti) si musely znalosti o vilách rychle doplnit.

Mezníkem v této etapě učení a tápání se v polovině devadesátých let 20. století stala právě stavba vily ve Vraném nad Vltavou.

Stavbě dominují přírodní materiály a nadčasový surový beton, který je aktuálně hodně v kurzu.

Stavbě dominují přírodní materiály a nadčasový surový beton, který je aktuálně hodně v kurzu.

FOTO: Jiří Podrazil, Slavné vily Středočeského kraje

Pro zámožného finančníka-selfmademana ji navrhl tým zřejmě nejvýznamnějšího českého architekta posledních dvaceti let - Josefa Pleskota.

Právě architekt Pleskot před časem získal prestižní titul Architekt roku. [celá zpráva]

Stavbu dekorují různé odstíny dřeva.

Stavbu dekorují různé odstíny dřeva.

FOTO: Jiří Podrazil, Slavné vily Středočeského kraje

Ve Vraném se Pleskotovi podařilo dobře odhadnout, jaké měřítko by nová vila měla mít, jak uspořádat její provoz, jak velké do ní vložit prostory a jaký tvar jí dát, abychom si ji zapamatovali.

Stavba se tak stala podnětem k dalšímu přemýšlení o vilové architektuře.

Z dřevěné verandy jsou působivé výhledy do okolní krajiny.

Z dřevěné verandy jsou působivé výhledy do okolní krajiny.

FOTO: Jiří Podrazil, Slavné vily Středočeského kraje

Vila ve Vraném tak poprvé po roce 1989 poskytla něco jako následováníhodný vzor. Na další vývoj české architektury zapůsobil i její styl, snaha architektů ukázat, jak krásné dovede být nejen stárnoucí dřevo, ale i drsný a surový beton.