Domky nechávají budovat studenti obchodní fakulty při Harvardské univerzitě, kteří tuto službu nazvanou Getaway (brána) nabízeli od loňského roku v okolí Bostonu, letos už i v New Yorku.

V maličkém domku se člověk brzy naučí využívat i jeho bezprostřední okolí a spoustu aktivit přesunout ven, na čerstvý vzduch.

V maličkém domku se člověk brzy naučí využívat i jeho bezprostřední okolí a spoustu aktivit přesunout ven, na čerstvý vzduch.

FOTO: Profimedia.cz

Samotná obydlí, jež svým klientům nabízejí, jsou pro čtenáře Novinek známou záležitostí. Jde o ministavby budované na návěsech připojitelných za silnější automobil. Mají velikost přibližně jako maringotka.

V domcích je veškeré potřebné vybavení pro krátkodobý pobyt i pro celoroční provoz.

V domcích je veškeré potřebné vybavení pro krátkodobý pobyt i pro celoroční provoz.

FOTO: Profimedia.cz

Domky jsou zařízeny vším nezbytným, co člověk potřebuje, a doplněny tak, aby v nich mohli obyvatelé žít tzv. off grid, tedy bez připojení na obecní infrastrukturu.

Život v minidomku naučí jeho obyvatele vystačit si prakticky při všech aktivitách jen s minimem místa.

Život v minidomku naučí jeho obyvatele vystačit si prakticky při všech aktivitách jen s minimem místa.

FOTO: Profimedia.cz

Jsou dost vysoké na to, aby se do jejich interiéru vešel nízký loft, kde bývá nejčastěji spací zóna.

Spací zóna v minidomcích bývá často umístěna do loftu.

Spací zóna v minidomcích bývá často umístěna do loftu.

FOTO: Profimedia.cz

Spodní část pak slouží jako jedna společenská místnost, kde se vaří, jí, pracuje a tráví volný čas.

Součástí vybavení každého obydlí jsou miniaturní sprcha a toaleta. Posledně jmenované zařízení je řešeno ekologicky, tj. jako kompostovací.

Při správném uspořádání lze do domku postaveném na návěsu vměstnat i manželskou postel, a to dokonce i do spodní části. To je praktické zejména pro starší uživatele domků, kteří se nebudou chtít každý večer drápat do postele po žebříčku.

Při správném uspořádání lze do domku na návěsu vměstnat i manželskou postel, a to dokonce i do spodní části. To je praktické zejména pro starší uživatele, kteří se nebudou chtít každý večer drápat do postele po žebříčku.

FOTO: Profimedia.cz

Důvodů, proč se chtějí Američané všech věkových kategorií vrátit k životu v lůně přírody, je spousta. K těm nejčastějším, kromě touhy uniknout z ruchu civilizace, patří potřeba snížit životní náklady a rychle ušetřit tu na studium, tu na vlastní, už větší bydlení, anebo přání prostě se na závěr života uskromnit.

Jinou možností, jak řešit spaní v minidomku, je stará dobrá palanda.

Jinou možností, jak řešit spaní v minidomku, je stará dobrá palanda.

FOTO: Profimedia.cz

Jeden ze zakladatelů společnosti k tomuto stylu života mj. říká: „ Minidomky jsou, jak se říká, dost velké na to, aby se v nich dalo žít, ale zároveň dost malé na to, aby se v nich člověk naučil žít skromně.“