Bytové doplňky a nábytek od architektky plně korespondují s jejími architektonickými pracemi. Vévodí jim futuristický výraz, oblé organické linie a netypické tvary.

Užitné předměty vypadají jako sochy

Řada jejích návrhů tak připomíná umělecká díla a vypadají spíš jako svébytné sochy, než předměty určené do domácností a kanceláří. Je vidět, že se architektka nenechávala svazovat tradičními představami o podobě staveb, ale i stolů, stoliček, lavic a dalších užitných kousků.

Předmětů, které Zaha Hadid navrhla, je celá plejáda. Mezi stoly, stoličkami, lustry a vázami nechybí ani tácy, podnosy, nádoby, svíčky a svícny, hrnečky nebo šachy.

Pohovka Moraine a stolička Radia.

Pohovka Moraine a stolička Radia

FOTO: Sawaya & Moroni (3x), Zaha Hadid Design (2x)

Zaha Hadid byla známá svým nadšením pro nové technologie a možnosti, které soudobá architektura nabízí.

A tak se není čemu divit, že i její drobnější designové práce vznikaly pomocí nejmodernějších technologií i díky řemeslným znalostem osob podílejících se na vzniku objektů.

Lavice Iceberg Gold se může stát dominantou interiéru.

Lavice Iceberg Gold se může stát dominantou interiéru.

Inspiraci hledala Hadid často v přírodních tvarech. Spolu s architektem Patrikem Schumacherem navrhla například kompaktní soubor sedacího nábytku Z-Scape.

Inspirovala se geologickými formacemi ledovců a přírodní erozí. Další návrhy byly inspirovány třeba krápníky - stalaktity a stalagmity.

Hrníčky Rim Vessels zpestří stolování.

Hrníčky Rim Vessels zpestří stolování.

Hadid ráda pracovala s kontrastem, řada jejích návrhů tak má buď neutrální tóny, nebo naopak výraznou a sytou barevnost. Dominují hlavně bílá a černá, často nechybí ani akcenty v neonových barvách.

Z hlediska materiálů pracovala jak s tradičním kostním porcelánem a keramikou, tak i s moderními pryskyřicemi a akryláty.

Stůl s názvem Stalactite a Stalagmite.

Stůl s názvem Stalactite a Stalagmite

Udržovala dlouhotrvající vztahy s mezinárodními designérskými značkami, jako je Alessi, Artemide nebo Sawaya&Moroni.

Mnohé produkty z jejich spolupráce byly vyráběny v limitovaných edicích a číslovány. Staly se pak součástí řady soukromých i veřejných sbírek.

Vázy z nerezové oceli s názvem Crevasse navrhla Zaha Hadid v roce 2005 pro Alessi Spa.

Vázy z nerezové oceli s názvem Crevasse navrhla Zaha Hadid v roce 2005 pro Alessi Spa.

FOTO: Victoria Nightingale, Alessi Robert Bianchi

Designérské návrhy Zahy Hadid často nechyběly na světových nejznámějších designových veletrzích, jako je Benátské bienále architektury, Salone del Mobile Milano nebo Design Miami.

Architektonickou tvorbu této skvělé návrhářky si můžete připomenout zde.