Dominantou ložnice je lůžko. Na první pohled zaujme povlečením polštářů a přikrývek, doplňky, jako jsou přehozy a kožešiny. To vše by mělo ladit se závěsy kolem oken.

Z praktického hlediska je na povlečení důležité zapínání (knoflíky, zip), trvanlivé vzory, několikaletá životnost materiálu, barev a snadná údržba.

Mikro- a 3D dezény v levandulové a starorůžové variantě damašku vyniknou v luxusních ložnicích. Vzory jsou zatkány v látce, nelze je vyprat ani odřít.

Mikro a 3D dezény v levandulové variantě damašku vyniknou v luxusních ložnicích. Vzory jsou zatkány v látce, nelze je vyprat ani odřít.

FOTO: VEBA (2x)

Bavlna: příjemná klasika

Stoprocentní bavlna nebo bavlna s příměsí je nejrozšířenějším materiálem ložního povlečení. Typické jsou pro ni odolnost, hebkost. Je pružná, savá a prodyšná.

Pereme ji podle míry znečištění při 30 až 60 °C. Bavlnu musíme žehlit nebo látku aspoň při skládání do prádelníku přehladíme rukou.

Jarní veselé povlečení Modern Garden se zipem ze 100% bavlny a jednobarevného mako-saténu. Rozměry 70 x 90 cm a 140 x 200 cm, od 2499 Kč.

Jarní veselé povlečení Modern Garden se zipem  ze 100% bavlny  a jednobarevného mako-saténu. Rozměry 70 × 90 cm a 140 × 200 cm, od 2499 Kč.

Bavlněné povlečení označované de luxe s vyšší gramáží okolo 150 g/m2 stojí více, odmění se však jemností, vyšší trvanlivostí, netvoří žmolky. Z výběrové bavlny se vyrábí také dražší jersey povlečení, měkké, savé, vhodné i do sušiček.

Ze 100% bavlny je flanel, hustě tkaná látka upravená tzv. počesáním. S měkkým vlasem na povrchu je příjemný na omak. Náročnější údržbu kompenzuje vysoká hřejivost, kterou oceníme v chladnějších měsících.

Hřejivé povlečení Salon ze 100% bavlny, uzavíratelné na zip. Rozměry 70 x 90 cm a 140 x 200 cm, od 1099 Kč.

Hřejivé povlečení Salon ze 100% bavlny, uzavíratelné na zip. Rozměry 70 × 90 cm a 140 × 200 cm, od 1099 Kč.

Froté povlečení proslulo smyčkovou tkaninou z bavlněné příze. U méně kvalitních výrobků se smyčka uvolňuje. Pevnost a hustota smyček rozhoduje, jak dlouho froté povlečení vydrží. Není třeba ho žehlit, pereme i na 60 °C.

Rozšířené krepové nežehlivé povlečení je většinou z bavlny. Krep tvoří střídavě hladká a zvrásněná tkanina.

Příroda a luxus

Saténové povlečení z polyesteru chladí, klouže po těle, někdy bohužel elektrizuje. V lesklé variantě navozuje dojem luxusu. Bavlněný satén je hřejivější a měkčí na dotek. Výhodou saténu je nežehlivá úprava. Jeho povrch je choulostivější na zatrhnutí nitek, proto ho pereme naruby při nižších teplotách.

Pozor na drápky domácích mazlíčků! V zimě umí hřát, v létě lehce chladí. Tyto protikladné nároky plní bavlněná příze damašku.

Damašek je velmi odolný, používat ho při správné péči můžeme 50 i více let. Díky novým technologiím ho nemusíme žehlit. Nemačkavá úprava umožňuje povlečení vyprat, usušit a hned použít.

Úprava Easy Care brání pomačkání damašku.

Úprava Easy Care brání pomačkání damašku.

Vysoce odolný a levnější materiál než damašek je len. Problémem je jeho mačkavost. Při nešetrném praní se sráží, rychlé ždímání láme vlákna.

Bambus se prosazuje nejen v oděvním průmyslu. Povlečení tvoří poměr bambusových vláken a česané bavlny, většinou půl na půl. Bambusový materiál pereme při 40 °C, je nemačkavý.

Lyocell tvoří přírodní vlákno nové generace získané z dřevní hmoty, bukové nebo dubové celulózy. Vlákno je pevné a přitom příjemné na dotek, vysoce savé, téměř se nemačká. Na těle vyvolává lehce chladivý pocit, hodí se pro letní povlečení.

Závěs tlumí hluk i světlo

Těžké závěsy lemující okna jsou spojovány s historickými interiéry a také s lapáním prachu. Ovšem dokážou ložnici vtisknout noblesu. Navíc kvalitní závěs tlumí hluk, zajistí v místnosti naprostou tmu.

Musíme však vybírat z materiálů s větší gramáží a hustotou tkaniny, které nabízejí např. len, vlna, damašek, brokát.

Klasické těžké závěsy vyrobí čalouník. Tvoří je tři vrstvy. Pohlcují světlo, tlumí hluk a jsou z dekorativních, dražších materiálů. Opticky je odlehčí dekorativní úvaz.

Klasické těžké závěsy vyrobí čalouník. Tvoří je tři vrstvy. Pohlcují světlo, tlumí hluk a jsou z dekorativních, dražších materiálů. Opticky je odlehčí dekorativní úvaz.

FOTO: ATELIER EXCLUSIVE.CZ

Čalouněné závěsy se obvykle skládají ze tří vrstev. Vnější strana směřující do interiéru je vzorovaná nebo jednobarevná, druhá jednobarevná a uprostřed se nachází vetkaná vrstva černé příze pro dokonalé zatemnění.

Trendem jsou přirozenost, jednoduchost, přírodní motivy a lehké pastelové odstíny. Poloprůhledný závěs ladí s barvou stěn i lůžka.

Trendem jsou přirozenost, jednoduchost, přírodní motivy a lehké pastelové odstíny. Poloprůhledný závěs ladí s barvou stěn i lůžka.

FOTO: IKEA (2x)

Lehké závěsové látky mohou být opatřeny teflonovým povrchem, kterým odrážejí sluneční žár. Poloprůhledné lehké závěsy plní spíše dekorativní úlohu. Většinou jsou vzorované, z nenáročného, 100% polyesteru.

Neprůhledné závěsové látky z polyesteru, bavlny a jejích příměsí či ze lnu slouží k vytvoření přítmí. Vyrábějí se jednobarevné i v různých variantách se vzory.

Lehký závěs – síť vytvářející přítmí a chránící před hmyzem plní funkci závěsu přímo u lůžka. Rozměry: 230 x průměr rámu 56 cm. Cena 129 Kč.

Lehký závěs – síť vytvářející přítmí a chránící před hmyzem plní funkci závěsu přímo u lůžka. Rozměry: 230 × průměr rámu 56 cm. Cena 129 Kč

Luxusním vzhledem se chlubí lesklé závěsy, dekorační satény, tafty ze 100% polyesteru. Jsou nemačkavé, jednobarevné, vhodné do moderního interiéru.

Květované závěsy naplní domov romantikou. V horní části je květovaná dekorační látka. Spodní část tvoří bílá. Na bocích jsou dva kovové kroužky, skrz ně je protažena květovaná stužka. Na horním okraji je řasicí stužka široká 5 cm pro nařasení závěsu.

Květované závěsy naplní domov romantikou. V horní části je květovaná dekorační látka. Spodní část tvoří bílá. Na bocích jsou dva kovové kroužky, skrz ně je protažena květovaná stužka. Na horním okraji je řasicí stužka široká 5 cm pro nařasení závěsu.

FOTO: DANTE

Při nákupu povlečení

Zajímáme se o tzv. dostavu tkaniny. Udává počet osnovních a útkových nití na šířku a délku 1 cm tkaniny. Čím vyšší je číslo dostavy, tím je látka hustěji tkaná a odolnější. Pro srovnání např. denim má 25,5/16,5 na 1 cm; košilový popelín 50/26.

Kvalitu látky zkoušíme pohmatem a pohledem, nesmí prosvítat. Ložní prádlo pereme vždy šetrně, ždímáme při nižších otáčkách. Kdo má možnost sušit venku, dočká se voňavého textilu i bez aviváže.

Instalujeme závěsy

Závěsy uchytíme žabkami nebo použijeme řasicí stuhu s pevně danými úchyty. Hotový závěs s našitými poutky či zakomponovanými kroužky protáhneme závěsnou tyčí.

Závěsu dodá lehce prověšený tvar úvaz mašlí, stuhou nebo sponou s jehlicí zhruba ve 3/4 délky seshora.

Hotový závěs Elton zavěšený na řasicí stuze, 67 % polyester, 33 % bavlna. Rozměr 140 x 260 cm, od 999 Kč.

Hotový závěs Elton zavěšený na řasicí stuze, 67 % polyester, 33 % bavlna. Rozměr 140 x 260 cm, od 999 Kč.

Látku se vzory jdoucími shora dolů zavěšujeme tak, aby vzory vystupovaly na vypouklých místech.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: