Osmačtyřicetiletý Alejandro Aravena působí v ateliéru Elemental. Je vůbec prvním laureátem ceny z Chile.

Pritzkerova cena je udělována už od roku 1979 a Nobelovce je podobná i svou formou. Získávají ji jednou za rok žijící autoři, kteří se svou tvorbou navždy zapsali do dějin architektury.

Loni udělala porota výjimku a cenu udělila in memoriam. O ohodnocení ale rozhodla ještě za života oceněného. Předchozím držitelem ceny byl německý architekt a teoretik Otto Frei, jehož stavby často připomínají pavoučí sítě. [celá zpráva]

K jeho nejoriginálnějším návrhům patří Siamské věže sloužící jako univerzita v Chille a vyhlídkový prostor Las Cruces v Mexiku.

K Aravenovým nejoriginálnějším návrhům patří Siamské věže sloužící jako univerzita v Chile a vyhlídkový prostor Las Cruces v Mexiku.

FOTO: Cristobal Palma, Iwan Baan, archiv Elemental

Předloni se cenou mohl pochlubit Japonec Shigeru Ban stavící domy z papírových trubek. [celá zpráva]

Cena putovala do Japonska i v roce 2013, kdy ji získal Toyo Ito.

Dětský park Bicetennial v Chile obsahuje i fascinující prostranství plné desítek skluzavek.

Dětský park Bicetennial v Chile zahrnuje i fascinující prostranství plné skluzavek.

FOTO: Cristobal Palma, archiv Elemental

Aravena navrhuje spoustu řadových domů ve spolupráci s vládními úřady a samosprávou. Vznikají tak nízkorozpočtové stavby, které vynikají jednoduchostí a poskytují slušné bydlení i sociálně slabším vrstvám. Porota ocenila Aravenovu snahu být společensky angažovaným architektem.

Studio Elemental vytváří domy pod názvem „Half of a good house” neboli „Polovina dobrého domu”. Architekti totiž nechávají obyvatele, aby si své domy sami dokončovali a zvýšili tak svůj standard až do podoby běžného bydlení střední třídy.

Domy jsou zpravidla řadové, což umožňuje snižování výdajů na stavbu.

Bydlení v Monterrey v Mexiku je variantou levného bydlení pro ty, co si nemůžou dovolit důstojné bydlení s běžným nájemným.

Bydlení v Monterrey v Mexiku je variantou levného bydlení pro ty, co si nemůžou dovolit důstojný domov s běžným nájemným.

FOTO: Ramiro Ramirez, archiv Elemental

„Porota uděluje cenu architektovi, který prohlubuje naše chápání toho, co je opravdu skvělý design. Aravena je průkopníkem práce, ze které vznikají silná architektonická díla a také řeší jeden z největších úkolů 21. století. Díky jeho práci získávají ekonomické příležitosti i méně privilegovaní, dochází ke zmírňování přírodních katastrof, snižuje se spotřeba energie a vzniká příjemný veřejný prostor,” uvedl Tom Pritzker, předseda představenstva a prezident společnosti The Hyatt Foundation, která cenu uděluje.

Aravena uvedl, že navrhování velkých projektů je vždy o spolupráci řady osob a že chce radost z ceny sdílet s co nejvíce lidmi.

Villa Verde je bydlení je chilské bydlení financované z veřejných prostředků.

Villa Verde je chilské bydlení financované z veřejných prostředků.

FOTO: archiv Elemental

V současné době je ve výstavbě kancelářská budova v Šanghaji v Číně, kterou Aravena navrhl pro společnost Novartis.

Architekt tradičně získává i finanční ocenění. Předání Pritzkerovy ceny je totiž spojeno s obdržením medaile a s odměnou 100 000 dolarů (tedy cca dva milióny korun).

Slavnostní předání ceny proběhne letos 4. dubna v New Yorku v centrále United Nations.