Schody u vstupních dveří domu bývají vyrobeny ze stejného materiálu jako venkovní dlažba a obklady. Zároveň mají ladit s fasádou stavby. Při výběru schodiště z terasy a zahrady do patra můžeme dát větší prostor fantazii a svým přáním.

Schodiště u domu

Schody a schodiště dotvářejí vzhled domu, nezřídka se stávají jeho výrazným designovým doplňkem. Schodiště může být otevřené nebo kryté, a tak částečně chráněné před povětrnostními vlivy.

Bočnicové schodiště Industry, jedním bokem kotvené do zdi, je pohodlné pro přímější vstup. Základní povrchovou úpravou je žárový pozink.

Bočnicové schodiště Industry, jedním bokem kotvené do zdi, je pohodlné pro přímější vstup. Základní povrchovou úpravou je žárový pozink.

Schodiště je kotvené z jedné strany či ze dvou stran. Výjimečné nejsou ani samonosné či visuté konstrukce, tolik oblíbené pro svou vzdušnost u moderních staveb.

Při výběru zvažujeme, v jakém prostoru schodiště vedeme, např. jako bočnicové podél zdi domu, volně v jeho vnitřním ohybu. Vyšším nárokům vyhoví nejlépe velmi variabilní segmentové schodiště.

Kovové stupně mají speciální výstupky, které zajistí bezpečnější chůzi po schodech.

Kovové stupně mají speciální výstupky, které zajistí bezpečnější chůzi po schodech.

Přímé bočnicové schodiště působí jednoduše. Do vyšších pater zvolíme lomené, podestové nebo zdobnější točité (vřetenové). U něho z pilíře kruhového či obdélníkového profilu vystupují stupně a obtáčejí ho. Stupně mohou být visuté nebo kotvené do obvodového zdiva.

Schody vedoucí do domu obvykle ladí s přístupovou cestou a s fasádou.

Schody vedoucí do domu obvykle ladí s přístupovou cestou a s fasádou.

FOTO: BAUHAUS

Jsou-li schody zabudovány v blízkosti zděné příčky nebo fasády na nechráněném místě, mohou se od nich kapky deště odrážet přímo na fasádu. Výsledkem je opotřebení, popraskání a oloupání omítky. Řešením je odsazení schodiště od fasády, případně volba nášlapů tvořených neúplným roštem.

Bezpečná chůze

Celková stabilita schodiště vychází z pevného podkladu - základové patky (většinou betonový blok) umístěné do nemrznoucí hloubky minimálně 80 cm. Důležité je také pevné, nejlépe oboustranné, zábradlí a bezpečný povrch jednotlivých stupňů.

Stupně musí být spádovány tak, aby z nich stékala voda. Ideální sklon bezpečných stupňů je do 25°, běžné pohodlné schodiště má sklon mezi 25° až 35°. Za strmé je pokládáno schodiště od 35° do 45°.

Hravě barevná dlažba Best Esmero ve spojení s minimalistickým obrubníkem Best Parkan II v karamelové barvě může dát vzniknout působivě vyhlížejícím schodům. Dlažba evokuje tradiční chodník vyskládaný z dlažebních kostek.

Hravě barevná dlažba Best Esmero ve spojení s minimalistickým obrubníkem Best Parkan II v karamelové barvě může dát vzniknout působivě vyhlížejícím schodům. Dlažba evokuje tradiční chodník vyskládaný z dlažebních kostek.

FOTO: BEST (2x)

Kovové stupně bývají z výroby opatřeny zdrsnělými výstupky. Stupně tvořené rošty mají otvory, jimiž propadá sníh a protéká voda. V tomto případě však dáváme pozor na velikost otvorů, které můžou být pro dámské podpatky zrádné.

Speciální přípravek antislip vytváří protiskluzový povrch na přírodním i umělém kameni. Stupně lze upravit tryskáním pískem a ocelovou drtí.

Uklouznutí na betonu mohou zabránit povrchy s drceným kamenivem, brzdné pásky na krajích nášlapů.

Nejrizikovější je schodiště dřevěné, a to i v případě, že je kryté přesahující střechou. Do dřeva však lze nejsnadněji ze všech materiálů vyfrézovat plastické drážky u hran nášlapů.

Typy materiálů

Kovové schodišťové konstrukce vídáme u domů nejčastěji. K jejich výrobě se používá nerezová nebo žárově pokovená ocel.

Kov výrobci kombinují s odolným tvrzeným plastem, s hliníkem, se sklem. Úpravy kovu umožňují jeho různorodé zabarvení, hladké i zdrsnělé povrchy.

Točité schodiště JAP 110 SQ je typem celokovové, s průměrem od 1050 mm do 2400 mm. Úprava nabízí variantu žárového pozinku nebo lakování do barev vzorníku RAL. Nášlapy schodiště jsou opatřeny protiskluzovou úpravou, madlo je plastové.

Točité schodiště JAP 110 SQ je typem celokovové, s průměrem od 1050 mm do 2400 mm. Úprava nabízí variantu žárového pozinku nebo lakování do barev vzorníku RAL. Nášlapy schodiště jsou opatřeny protiskluzovou úpravou, madlo je plastové.

Beton je oblíbeným materiálem pro přístupové schodiště k domu i zahradní schody. Díky své tvarové variabilitě a ceně konkuruje kovovým konstrukcím. Jeho původní šedý odstín výrobci mění pigmentovanými barvami, speciálním zpracováním napodobí dřevo nebo starou dlažbu.

Chceme-li kombinovat materiály, pak stupně necháme poklást dřevem, cihlou, dlažbou. V čistotě beton udržujeme tlakovou vodou z hadice.

Dřevo není pro venkovní schodiště příliš vhodné, i když se např. k dřevěné chalupě hodí nejvíce. V takovém případě volíme co nejtvrdší druh (dub, buk, teak) a staráme se o něj voskovým olejem. V zimě stupně schodiště podobně jako ty kamenné posypeme pískem, udržujeme je bez náledí.

Kombinace dlažby a palisády může při vhodném výběru jednotlivých prvků vyznít jako romantické přístupové schůdky. Základ schodiště tvoří Best Palisáda premium s povrchem standard, vnitřní plocha jednotlivých stupňů je vyskládána z dlažby Best Harmony.

Kombinace dlažby a palisády může při vhodném výběru jednotlivých prvků vyznít jako romantické přístupové schůdky. Základ schodiště tvoří Best Palisáda premium s povrchem standard, vnitřní plocha jednotlivých stupňů je vyskládána z dlažby Best Harmony.

Kámen je sice dekorativní, ale náročný na stavbu i finance. Nejvíce ho využijeme u vstupů do domu, v zahradním svahu. Přírodní kámen ošetřujeme vodou, speciálními lešticími krémy, zvýrazňovači, odstraňovači zelených povlaků. Pro hrubé a broušené povrchy jsou vhodné tzv. uzavírače kamene, které odpuzují vodu a špínu.

Montované, nebo na míru?

Výhodou montovaných, nejčastěji kovových a betonových schodišť dodaných na klíč, je cenová relace a možnost výměny některých opotřebených částí.

Schodiště vyrobené na míru vyjde dráž, zejména z odolných materiálů, jako jsou exotické dřevo či kámen. Dražší bude i kované schodiště zhotovené uměleckým kovářem.