Doktor Josef Šmeral (1898-1966) si nechal vilu vystavět v roce 1927. Sloužila mu jako ordinace i jako byt pro rodinu. Autorem stavby, která vznikala celých devět let, se stal významný olomoucký stavitel Rudolf Drobník.

Vila je perlou v rozlehlé zahradě. Ta byla navržena jako užitková i okrasná s umělou zahradní skalkou.

Pod terasou je pro hosty připraveno venkovní posezení.

Pod terasou je pro hosty připraveno venkovní posezení.

FOTO: www.smeralovavila.cz

Šmeral pocházel z tradiční evangelické selské rodiny a narodil se jako nejstarší z deseti sourozenců. V průběhu studia na boskovickém gymnáziu byl povolán do rakousko‐uherské armády. Bojoval na italské a balkánské frontě, účastnil se bojů v Soči a na Piavě.

Vystudoval medicínu na Masarykově univerzitě v Brně a po dokončení studií krátce působil na interní klinice v Brně.

Chloubou stavby jsou terasy sloužící k příjemnému odpočinku a výhledům do krajiny.

Chloubou stavby jsou terasy sloužící k příjemnému odpočinku a výhledům do krajiny.

FOTO: M.Skřivánek

Později Šmeral pracoval jako lékař na Slovensku, kde poznal svou budoucí ženu Marii Paškovou, se kterou odešel zpět na Moravu, na Svatý Kopeček.

Právě v této lokalitě koupil v dosud téměř nezastavěné části na okraji obce zalesněný pozemek patřící k lichtenštejnskému rodovému majetku a začal na něm stavět vilu.

Interiéry vily jsou dnes zařízeny v moderním stylu, nechybí ani výrazné designové kusy typu křesla s názvem Vejce od Arne Jacobsena.

Interiéry vily jsou dnes zařízeny v moderním stylu, nechybí ani výrazné designové kusy typu křesla s názvem Vejce od Arne Jacobsena.

FOTO:J. Nesnídalová

Ve svém novém domově Šmeral působil jako státní obvodní lékař pro okolní obce a samoty. Ve vile byla umístěna přízemní ordinace se zázemím a bytem domovníka, v patře nechyběly prostory pro rodinu se třemi dětmi.

Ve vile byly za komunismu i další ordinace

Cenné informace o vzniku vily odhaluje archiv stavebního úřadu. Od něj pocházejí informace o původní dokumentaci z roku 1935 i dokumenty z roku 1972.

V 50. letech byl rodinný dům zčásti zabrán. V prostorách bývalé ordinace bylo umístěno zubní středisko a následně ordinace praktického lékaře.

Další přízemní prostory byly nuceně využity jako byty. Současně v domě ale stále bydlel Josef Šmeral se svou ženou a později dalšími generacemi rodin svých dětí a vnuků. Ti ve vile žili do roku 2008, kdy stavba získala svého současného majitele.

Pohledy na vilu na dobových snímcích dokládají, že se vilu podařilo zachovat pro další generace.

Pohledy na vilu na dobových snímcích dokládají, že se ji podařilo zachovat pro další generace.

FOTO: archiv

Nový majitel začal s komplikovanou rekonstrukcí, která skončila až tento rok. Citlivě provedené úpravy i důraz na původní prvky z vily udělaly opět majestátní stavbu zasazenou doprostřed lesa nedaleko poutního místa i olomoucké zoo.

Stavba nyní funguje jako malý penzion s kavárnou. Klidné místo uprostřed zeleně designově dotváří vizuální informační systém ze studia Najbrt s písmem Ladislav od T. Brousila, vycházejícího z Písma Suitcase od slavného umělce Ladislava Sutnara.