Váš byt vyrostl na klasické půdě. Budovali jste ho sami?

Ve skutečnosti jsme koupili již hotový byt, který měl majitele už před námi. My ho dále jen přizpůsobili našim potřebám a osobnímu vkusu. Především můj muž má rád současný design, čemuž původní interiér neodpovídal.

Nábytek ve vstupní části bytu je vzhledem k propojení s oknem volen v textuře rámu dřevěného okna.

Nábytek ve vstupní části bytu je vzhledem k propojení s oknem volen v textuře rámu dřevěného okna.

FOTO: www.modernibyt.cz

Co vše jste tedy museli změnit?

Zásadně se proměnil především hlavní obytný prostor, ale také obě koupelny. Potřebovala jsem větší pracovní plochu v kuchyni, protože ráda vařím.

V obývacím pokoji zase bylo nutné vyřešit úložné prostory, protože máme mnoho knih. Celé řešení včetně nábytku na míru navrhli architekti Tomáš Bezchleba, Zbyněk Buchta, Klára Andrlová a Jitka Šívrová z Atelieru Vltava.

Jednotlivé zóny v prvním patře bytu na sebe plynule navazují. Vstupní prostor, jídelna, kuchyň i obývací část jsou součástí jediného otevřeného prostoru, což umožňuje celé rodině být spolu, i když každý zrovna dělá něco jiného.

Jednotlivé zóny v prvním patře bytu na sebe plynule navazují. Vstupní prostor, jídelna, kuchyň i obývací část jsou součástí jediného otevřeného prostoru, což umožňuje celé rodině být spolu, i když každý zrovna dělá něco jiného.

FOTO: www.modernibyt.cz

Měli jste nějaké zvláštní požadavky?

Do obývacího pokoje jsme si přáli umístit krbovou vložku a taky jsme chtěli nechat jednu zeď volnou pro sbírku původních afrických masek pocházejících z oblasti, kde se narodil a vyrůstal můj muž.

Protože jsme znali předchozí práce atelieru, věděli jsme přibližně, co můžeme očekávat, a tak jsme vše ostatní nechali na architektech. Ti přišli s mnoha zajímavými řešeními.

Stěna za kuchyňskou linkou se dobře udržuje díky stěrce v imitaci betonu s lakovanou povrchovou úpravou. V kuchyni převládají materiály jako MDF s šedou fólií ve vysokém lesku, Corian a Hi-macs v bílé matné barvě a nerezové úchytky a sokly.

Stěna za kuchyňskou linkou se dobře udržuje díky stěrce v imitaci betonu s lakovanou povrchovou úpravou. V kuchyni převládají materiály jako MDF s šedou fólií ve vysokém lesku, Corian a Hi-macs v bílé matné barvě a nerezové úchytky a sokly.

FOTO: www.modernibyt.cz

Moc nás baví například nika v kvádru, v němž je umístěn krb, která slouží jako privátní prostor pro čtení s vlastní lampičkou a příruční knihovnou. Také doplňky jsou řešeny velmi důmyslně, například konferenční stolek u pohovky je vyroben z corianu použitého i v kuchyni a deska stolu je zhotovena z parket, které vidíte na podlahách.

Jak se vám podařilo při užití afrických masek a dalších podobných prvků vyvolat dojem zcela současného interiéru?

Především umírněnou barevností. Dominuje zde bílá a šedá barva, kterou v malém množství doplňuje žlutá.

Velmi se nám osvědčila betonová stěrka, která působí industriálně a je tak v příjemném kontrastu s převládajícím dřevem na podlahách, trámech i schodišti.

Základním materiálovým prvkem v bytě je zrenovovaná dubová parketová podlaha a dřevěné trámy nesoucí strop nad obytným patrem. Výrazná barevnost podlahy a stropu je vhodně doplněna nábytkem v neutrální šedé a bílé barvě.

Základním materiálovým prvkem v bytě je zrenovovaná dubová parketová podlaha a dřevěné trámy nesoucí strop nad obytným patrem. Výrazná barevnost podlahy a stropu je vhodně doplněna nábytkem v neutrální šedé a bílé barvě.

FOTO: www.modernibyt.cz

Moderní, futuristicky vyhlížející corian navíc trochu tlumí teplotu dřeva. Výsledek dokazuje, že citlivé kombinace materiálů, barev a tvarů mohou vytvořit dokonalou harmonii i v případě nábytku a doplňků z různých kultur a dob.

Stěrku máte i v jedné z koupelen. Osvědčilo se vám její použití také po praktické stránce?

Vzhledem k tomu, že stěrka je povrchově důkladně ošetřena, voda jí vůbec nevadí. Snadno se udržuje a vypadá stále stejně dobře. Prevence v podobě několika vrstev laku je ale klíčová.

Narazili jste během rekonstrukce na nějaké potíže?

Problémy jsme měli jen s firmou, která nám vyráběla nábytek do obývacího pokoje. Tento typ nábytku dělali poprvé, a protože není z laminátu, ale z dřevěné dýhy, tak rohy při ohýbání praskaly.

Jejich práce se tedy velice protahovala a ve výsledku některé detaily nedopadly úplně nejlépe, což jsme však už neřešili, protože jde o drobnosti, o kterých víme vlastně jen my a architekti.

Koupelna se nachází v obou patrech bytu.

Koupelna se nachází v obou patrech bytu.

FOTO: www.modernibyt.cz

Celkově jsme ale touto spoluprací byli velmi zklamáni především kvůli špatné komunikaci. Příště bych si truhláře vybrala jedině na doporučení kamarádů nebo známých, kteří mají už vlastní zkušenost.

Nic dalšího jsme naštěstí řešit nemuseli a s konečnou podobou i funkčností bytu jsme velmi spokojeni.

Slovo architektů - Tomáš Bezchleba, Zbyněk Buchta, Klára Andrlová

Byt, který klient koupil po adaptaci podkroví od předchozího majitele, vykazoval značné nedostatky z hlediska dispozičního i materiálového řešení. Jeho úprava podle návrhu ateliéru byla rozdělena do několika etap v letech 2010OE13.

V první etapě došlo k úpravě horního ložnicového patra mezonetu. Skleněné příčky jsme nahradili standardními příčkami z SDK a jejich tvar narovnali.

Původní dřevěnou podlahu nahradila dlažba. Úložný nábytek byl i zde vyroben na míru.

Původní dřevěnou podlahu nahradila dlažba. Úložný nábytek byl i zde vyroben na míru.

FOTO: www.modernibyt.cz

V rámci dispozičních změn vznikla oddělená koupelna se záchodem a prostorem pro pračku, ložnice rodičů a k ní přičleněná šatna a dětský pokoj.

Druhá etapa byla věnována rekonstrukci dolního vstupního obytného patra. Zde z hlediska dispozic nedošlo k výrazným zásahům.

Zachovali jsme původní otevřený propojený prostor. Jediným výraznějším stavebním zásahem byla instalace krbové vložky na rozhraní obývacího pokoje a prostoru kuchyně. Vše jsme řešili převážně formou vestavěného nábytku navrženého na míru naším ateliérem.

Jana Polomová, www.modernibyt.cz