Že je dřevo stále oblíbené, nikoho nepřekvapí. Bez ohledu na módní trendy zařizujeme většinou své byty v přírodním stylu.

Zůstáváme dřevu věrni, jen sázíme na nové technologie výroby a ekologické úpravy povrchů, abychom se mohli i nadále těšit z jeho krásy.

Univerzální využití

Dřevo upřednostňují milovníci přirozeného vzhledu, kteří oceňují jak jeho originální kresbu a dlouhou životnost, tak i jeho vynikající tepelné vlastnosti.

Mezi bytové doplňky, které zahřejí interiér, patří i oblíbené dřevěné dekorace, jako jsou misky, inspirované romantikou venkova.

Mezi bytové doplňky, které zahřejí interiér, patří i oblíbené dřevěné dekorace, jako jsou misky inspirované romantikou venkova.

FOTO: BELLAROSE.CZ

Dřevo je nejen spolehlivým stavebním materiálem, ale osvědčilo se hlavně při výrobě nábytku, podlahových krytin, schodů, oken, dveří i bytových doplňků.

Postele a stolky z kolekce Arles jsou z exotického dřeva koa a nalakovány v perlově bílém odstínu s atmosférou francouzského venkova.

Postele a stolky z kolekce Arles jsou z exotického dřeva koa a nalakovány v perlově bílém odstínu s atmosférou francouzského venkova.

FOTO: ALMI DÉCOR (3x)

Nadčasová krása

Přestože se zpracovává mnoho druhů dřevin, stále oblíbený je dub, buk, javor, bříza, třešeň či olše. Dokonce si můžeme vybrat i z exotických druhů dřevin, nabízejících zcela originální zbarvení od tmavě červených po zlatohnědé tóny v atraktivní a nezvyklé struktuře a kresbě letokruhů.

Vhodným řešením dřevěného schodiště mohou být schodové hrany k většině dekorů a dřevin, které má ve své nabídce firma Kährs.

Vhodným řešením dřevěného schodiště mohou být schodové hrany k většině dekorů a dřevin, které má ve své nabídce firma Kährs.

FOTO: KPP

Cizokrajné dřeviny jako merbau, teak či bambus přitom vynikají velkou tvrdostí a odolností. Bambus lze použít i v koupelně, protože výborně odolává vlhkosti a je velmi pružný.

Inspirace přírodou

Dřevo se dá dobře kombinovat s jinými materiály nebo i mezi sebou. Ale pozor na přemíru různých dekorů dřeva a jeho kombinací v místnostech! Vše má své limity.

Měli bychom si uvědomit, že ráz celého interiéru určuje zpravidla podlaha. Proto budeme při výběru masivního nábytku hlídat nejen dekor, ale také odstín a formát lamel nebo prken.

Postel Haga, která je vyrobena z masivního dubového dřeva v teplém odstínu „flemmish“, je ideálním spojením krásy a solidnosti.

Postel Haga, která je vyrobena z masivního dubového dřeva v teplém odstínu „flemmish“, je ideálním spojením krásy a solidnosti.

Kromě nábytku bereme v úvahu také dveře, okna, parapety a v podkroví obklady stropů nebo trámy. Z tohoto důvodu nejdřív sladíme okna, dveře a parapety s podlahou. Pak nábytek v jednotném tónu a dekoru, nebo naopak v kontrastním materiálu.

Pozor, všeho moc škodí

Ať už pocitově, nebo fakticky je mnoho dřevěných prvků, hlavně v malých místnostech, na škodu. Proto by se v jedné místnosti měly objevit maximálně tři druhy dřevin.

Kvůli větší lehkosti je vždy vhodnější použít, jak už bylo zmíněno, jeden dekor a pro zvýraznění spíš jinou intenzitu jeho barevných tónů.

Stylovou kuchyni z masivního dřeva si lze objednat na zakázku v různých rozměrech a povrchové úpravě podle individuálních potřeb a přání.

Stylovou kuchyni z masivního dřeva si lze objednat na zakázku v různých rozměrech a povrchové úpravě podle individuálních potřeb a přání.

FOTO: ART STYLE

Podobně vybereme barvy stěn, pokud zrovna nejsme milovníky bílé. Ve finále úplně postačí dvě, jedna základní a druhá doplňková.

Povrch ošetřete s ohledem na zátěž

Pro dokončení povrchové úpravy dřeva na přírodní bázi se nejvíce používá pryskyřice, včelí vosk, lněný olej a šelak. Ošetřený povrch tvrdým olejem, lazurou či voskem odolá vodě i přípravkům s příměsí alkoholu i octa.

Dobře ošetřené a udržované dřevo má nezaměnitelný vzhled, vůni a přirozenou měkkost povrchu.

Pocit harmonie a tepla vzbuzují nejen dřevěné podlahy, ale i obložené stropy, které jsou k dostání v barevné paletě různých druhů dřevin.

Pocit harmonie a tepla vzbuzují nejen dřevěné podlahy, ale i obložené stropy, které jsou k dostání v barevné paletě různých druhů dřevin.

FOTO: VESPER FRAMES

Do všech místností

V nábytkářství má masiv dlouholetou tradici. Vyrábí se nábytek jak luxusní i klasický z exotických a tvrdých dřevin, tak jednoduché a moderní kusy v tzv. severském stylu (z masivního smrku a borovice).

Psací stůl ze série Rotterdam, která je inspirována masivním dřevěným flanderským nábytkem s dokonalými proporcemi.

Psací stůl ze série Rotterdam, která je inspirována masivním dřevěným flanderským nábytkem s dokonalými proporcemi.

V kuchyni najdou uplatnění tvrdší druhy dřevin, třeba buk nebo třešeň. Ale i tady záleží na kvalitě povrchové úpravy. Pokud je dostačující, mohou být odolná i dvířka ze smrku či borovice. Kuchyňská pracovní deska ale bude praktičtější ze spárovky. Pro současný kuchyňský nábytek z masivu je typické používání mořidel a laků, které zanechávají viditelnou kresbu dřeva.

Ložnice má navozovat atmosféru pohody a klidu. Proto i v malém prostoru uplatníme dřevo, které působí vzdušně a stabilně.

Dětské pokoje zařizujeme také v tónech přírodního dřeva. Vždyť i ratolesti v jakémkoli věku potřebují k životu hlavně pocit volnosti a svobody.

Dveře z masivu působí příjemným dojmem, patří mezi ekologické materiály, mají dlouhou životnost a vysokou pevnost.

Dveře z masivu působí příjemným dojmem, patří mezi ekologické materiály, mají dlouhou životnost a vysokou pevnost.

FOTO: SOLODOR

V koupelně hledáme osvěžení, relaxaci a potřebnou dávku klidu. A s doplňky ze dřeva bude i koupelna ještě útulnější a elegantnější.

Oblíbené domácí dřeviny
Buk má světle hnědou až narůžovělou barvu, patří k nejpoužívanějším a u nás k nejznámějším dřevinám. Uplatňuje se v nábytkářství i při výrobě interiérových dveří. Dobře se obrábí, moří a lepí.
Ořech má šedobílou barvu, občas se žlutými skvrnami na okrajích, jádro je zpravidla tmavohnědé. Dobře se obrábí, ohýbá, soustruží i řeže. Používá se na obklady a dýhy.
Třešeň má nápadné letokruhy ve smetanově narůžovělé až žluté barvě, jádro je červenohnědé, na vzduchu časem mění svůj odstín. Používá se v nábytkářství i v uměleckém truhlářství a při výrobě dekorativních předmětů.
Dub je oblíbenou dřevinou, má široké a stejnoměrně hnědě zbarvené jádro. Uplatňuje se v nábytkářství, podlahářství i ve stavebnictví. Dobře se lepí i moří a je odolný vůči škůdcům.
Smrk má smetanovou barvu s výraznými letokruhy. Hodí se jako stavební materiál i pro výrobu nábytku, především selského a rustikálního stylu. Snadno se zpracovává, moří i barví.
Borovice je rezistentní a využívá se při výrobě oken a dveří, ale je vhodná i na výrobu masivního nábytku, ovšem v porovnání se smrkovým dřevem se hůře moří a lepí. Časem mění odstín barvy.
Bříza dorůstá do výšky až 25 m, má smetanově bílou barvu, někdy našedlou či nahnědlou. Dřevo se využívá při výrobě dýhy a různých bytových doplňků.
Olše má narůžovělé až světle červenohnědé dřevo. Vyrábí se z ní hlavně kuchyňský nábytek. Má dobré obráběcí vlastnosti, vzdoruje vlhkosti, má stálý tvar. Také se využívá pro výrobu lišt, věšáků, překližek a rámů.
Může se Vám hodit na službě Zboží.cz: