Projekt Na Kozinci je dílem architektů ze studia ADR, kteří areál poskytující komfort a dostatečné soukromí pro obyvatele každého z domků propojili s přilehlým lesoparkem a díky použití velkých prosklených ploch tak dodali každému interiéru uklidňující kulisu přírody.

Na jídelní kout v kuchyni navazuje venkovní posezení, kde rodina snídá a večeří vždy, když to počasí dovolí.

Na jídelní kout v kuchyni navazuje venkovní posezení, kde rodina snídá a večeří vždy, když to počasí dovolí.

FOTO: www.modernibyt.cz

Bára se nebála v interiéru zkombinovat bambusovou podlahu s obkladem stěny ze dřeva wengé. Využití více druhů materiálů s různými strukturami a odlišnou barevností potlačuje dojem sterility i v tom nejmodernějším prostoru.

Bára se nebála v interiéru zkombinovat bambusovou podlahu s obkladem stěny ze dřeva wengé. Využití více druhů materiálů s různými strukturami a odlišnou barevností potlačuje dojem sterility i v tom nejmodernějším prostoru.

FOTO: www.modernibyt.cz

Dva roky po dokončení projektu si dům, který vlastnil jeden z autorů návrhu celého komplexu, pronajala Bára se svou rodinou.

Tak daleko, tak blízko

Výhody bydlení v uzavřeném komplexu celá rodina velmi rychle ocenila. Stěhovala se sem z půdního bytu na Vinohradech, kde zdaleka nebyl takový klid, otevřený prostor ani čistý vzduch.

Ve zdi u schodiště je zabudované orientační osvětlení.

Ve zdi u schodiště je zabudované orientační osvětlení.

FOTO: www.modernibyt.cz

Hlavně pro děti jde o ideální místo: „Součástí areálu je velké dětské hřiště s klubovnou, kde děti navštěvují skautský oddíl. Díky tomu, že areálem smí projíždět pouze auta rezidentů a jejich návštěv, a to ještě velmi pomalu, nemusím se o své děti bát, když zde sportují nebo si hrají. S nástrahami vinohradských ulic je to nesrovnatelné. Vyhovuje mi i příroda v okolí. Nedaleko je Hostivařský park, kam ráda chodím venčit našeho psa. To vše navíc v dobré dostupnosti centra Prahy,“ vysvětluje Bára.

Když se tedy naskytla možnost dům koupit, chopila se příležitosti a začala rekonstruovat podle svých potřeb a vkusu.

Zrcadlící domov

Změnu dispozice interiéru domu Bára řešila s původním majitelem architektem Alešem Lapkou, který na základě jejích podnětů vypracoval konkrétní návrh.

Garáž v přízemí domu byla přestavěna na dětský pokoj pro malého Honzu a v prvním patře nahradila šatnu koupelna, protože ta stávající byla příliš malá.

Honzíkův pokoj je na místě původní garáže a jeho součástí je výstup do prosklené zimní zahrady s výhledem do zeleně, která ho obklopuje.

Honzíkův pokoj je na místě původní garáže a jeho součástí je výstup do prosklené zimní zahrady s výhledem do zeleně, která ho obklopuje.

FOTO: www.modernibyt.cz

Nábytek v pokoji Elišky byl vyroben na míru podle návrhu Báry, která dobře využila každý centimetr. Na psací stůl navazuje sedací část s výsuvným úložným prostorem.

Nábytek v pokoji Elišky byl vyroben na míru podle návrhu Báry, která dobře využila každý centimetr. Na psací stůl navazuje sedací část s výsuvným úložným prostorem.

FOTO: www.modernibyt.cz

Bára je kreativní bytost, takže se zařízením interiéru si už poradila sama. Některé kousky nábytku jsou ještě z předchozího bytu, většina však byla vyrobena na míru truhlářem podle návrhů Báry.

Původní zde zůstala pouze kuchyň tvořící nadčasový a snadno kombinovatelný základ hlavního obytného prostoru, který byl v podání prvního majitele o poznání minimalističtější. Bára však dává přednost útulným interiérům podporujícím pocit intimity a domova.

Ložnici bylo nutné zmenšit při rekonstrukci navazující koupelny a šatny. Výrazným prvkem je zde tapeta s efektem odlesku, která prostor zútulňuje a zároveň opticky zvětšuje.

Ložnici bylo nutné zmenšit při rekonstrukci navazující koupelny a šatny. Výrazným prvkem je zde tapeta s efektem odlesku, která prostor zútulňuje a zároveň opticky zvětšuje.

FOTO: www.modernibyt.cz

Jako příruční knihovna zde slouží tvarovatelná police Bookworm od Kartellu, stěnu zdobí obraz Bářina otce, výtvarníka Jana Štěpánka.

Jako příruční knihovna zde slouží tvarovatelná police Bookworm od Kartellu, stěnu zdobí obraz Bářina otce, výtvarníka Jana Štěpánka.

FOTO: www.modernibyt.cz

FOTO: www.modernibyt.cz

„Mám ráda rodinné prostředí, na pohled měkké a teplé. Kdybych konečnou podobu interiéru nechala na architektech, působil by příliš studeně.“

Na otázku, čím lze prostor citlivě zabydlet, odpovídá bez zaváhání, že nejdůležitější je vhodné osvětlení, textilní doplňky, květiny a dekorace v podobě váz, fotografií a obrazů. Díky Bářině přístupu dýchá z každého koutu domu přívětivost a ženskost, což dokazuje, že se jí podařilo vytvořit skutečný domov. Ten by totiž měl být především otiskem osobnosti „jeho“ lidí.

Koupelna je v domě jen jedna. Bára chtěla, aby v ní byl sprchový kout i vana, a proto ji bylo nutné přesunout do prostoru bývalé šatny, která byla větší než původní koupelna.

Koupelna je v domě jen jedna. Bára chtěla, aby v ní byl sprchový kout i vana, a proto ji bylo nutné přesunout do prostoru bývalé šatny, která byla větší než původní koupelna.

FOTO: www.modernibyt.cz

Jana Polomová, www.modernibyt.cz