Moderně a funkčně se dá bydlet i v malém prostoru a z plochy bytu lze vytěžit maximum. Má to ale jeden háček. Musíme se zaměřit na výběr vhodného nábytku a zařizovacích předmětů.

Zatímco v pokročilém věku se zaměříme na ergonomii, ve středním věku vsadíme na kvalitu a funkčnost a v mládí sehraje důležitou roli cena.

Samostatný jídelní stůl zde navazuje na kuchyňskou linku s vestavnými spotřebiči.

Samostatný jídelní stůl zde navazuje na kuchyňskou linku s vestavnými spotřebiči.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

V malém bytě musíme počítat s prostorem pro kuchyň, místem pro stolování, relaxační částí s pohovkou, stolkem a televizním koutem. Samozřejmě že nelze opomenout místo na spaní.

Pro všechny tyto činnosti vyčleníme odpovídající prostor tak, aby každý kus nábytku měl předem určené místo.

Základem bytu je kuchyň

Také v menším bytě musíme počítat s kuchyňskou sestavou. Nabízí se uspořádání do přímky, ale když nám to prostor dovolí, zvolíme kuchyň do tvaru písmene L. Pak si můžeme dovolit o něco větší pracovní plochu i úložné prostory. Právě ty potřebujeme hlavně v menším prostoru.

Jednoduše uspořádaná kuchyň s výraznou pracovní deskou pozvolně přechází v barový stůl se třemi židlemi a odděluje jídelní a obývací část.

Jednoduše uspořádaná kuchyň s výraznou pracovní deskou pozvolna přechází v barový stůl se třemi židlemi a odděluje jídelní a obývací část.

FOTO: KRONOSPAN

V případě, že bojujeme s každým centimetrem, můžeme sestavu ukončit barovým pultem, který oddělí kuchyňskou část od jídelní a zároveň poslouží jako místo pro stolování. K pultu lze umístit vysoké židle z vnější strany, což je prostorově úsporné řešení.

Hliníkové židle Reidar (1290 Kč/ks) jsou lehké, navíc stohovatelné, dají se použít i v exteriéru a jsou na výběr v několika barvách.

Hliníkové židle Reidar (1290 Kč/ks) jsou lehké, navíc stohovatelné, dají se použít i v exteriéru a jsou na výběr v několika barvách.

FOTO: IKEA (3x)

Kuchyňské spotřebiče v tomto případě volíme radši vestavné kvůli kompaktnějšímu vzhledu. Do ostatních částí místnosti vybereme nábytek odpovídající stylu kuchyně.

Pohovka a lůžko zároveň

V minibytě potřebujeme i lůžkovou pohovku s konferenčním stolkem. Místo pro ni vybereme tak, aby navazovala na televizní stěnu.

V malé místnosti se nám zřejmě nepodaří instalovat klasické lůžko pro dvě osoby. Možná v bytě s vysokými stropy se dá vybudovat v patře. Mobilní lůžko jde skrýt zase pod tzv. pódium.

Multifunkční rozkládací pohovka Melo (31 990 Kč) je skladná a nabízí několik funkcí v jednom: pohovku, lenošku, jednolůžko či dvojlůžko. Je vhodná pro první bydlení mladých lidí.

Multifunkční rozkládací pohovka Melo (31 990 Kč) je skladná a nabízí několik funkcí v jednom: pohovku, lenošku, jednolůžko či dvojlůžko. Je vhodná pro první bydlení mladých lidí.

FOTO: BOCONCEPT

V panelovém bytě ale dáme přednost kvalitní rozkládací pohovce. Neměli bychom na ní šetřit, protože se bude rozkládat každý den. Přes den poslouží jako sedačka k relaxaci a sledování televize, přes noc se promění na lůžko. Nepodceníme ani kvalitu roštu a matrace.

Oceníme úložné prostory

V malém bytě jsou nezbytné úložné prostory v podobě přehledné vestavěné skříně, pro kterou vybereme nejlépe místo v předsíni.

Do policových dílů Expedit lze uložit nebo vystavit úplně všechno. Jsou k dostání v různých velikostech a barvách, aby si mezi nimi mohl vybrat každý.

Do policových dílů Expedit lze uložit nebo vystavit úplně všechno. Jsou k dostání v různých velikostech a barvách, aby si mezi nimi mohl vybrat každý.

Určitě se vyplatí dveře posuvné, protože při klasickém otevírání zaberou křídla dveří zbytečně moc místa. Navíc na posuvné dveře jde umístit i zrcadlo, čímž ušetříme další místo. Z úsporných důvodů lze posuvné dveře nahradit roletami nebo žaluziemi.

V malém bytě také přivítáme sérii krabic Pallra (tmavě žlutá – 349 Kč), které jsou k dostání v několika velikostech a barvách, lze je kombinovat podle vlastního vkusu, místa a potřeb.

V malém bytě také přivítáme sérii krabic Pallra (tmavě žlutá – 349 Kč), které jsou k dostání v několika velikostech a barvách, lze je kombinovat podle vlastního vkusu, místa a potřeb.

Šatní skříň vytvoříme i z niky – prostoru ve zdi.

Pro vestavěné šatny s posuvnými dveřmi je důležitý úložný prostor, s policemi a zásuvkami podle individuálních požadavků a představ.

Pro vestavěné šatny s posuvnými dveřmi je důležitý úložný prostor, s policemi a zásuvkami podle individuálních požadavků a představ.

FOTO: KOMANDOR