Novou ubytovnu budují ve Washingtonu v blízkém sousedství tamní Katolické univerzity. Na stavbu autoři využijí 18 přepravních kontejnerů vyrobených z oceli schopné odolat působení slané mořské vody, které byly ještě nedávno odloženy v baltimorském přístavišti. Dům je navržen jako energeticky efektivní. Náklady na jeho stavbu jsou o 40 procent nižší v porovnání se standardními objekty.

Kromě nízkých nákladů je velikou výhodou této stavby její rychlost. Ve Washingtonu ji zahájili letos v červenci. Pokud se nestane nic nepředvídaného, první obyvatelé z řad studentů se začnou do nového domu stěhovat ještě před začátkem podzimního semestru, který začíná v září. Architekt projektu Travis Price řekl agentuře Reuters, že propojení ekonomických a ekologických požadavků na stavbu doprovázených její rychlostí činí podobný typ projektů využitelným i na dalších místech a v dalších městech.

Architekt si je plně vědom rozporuplných emocí, které budovy stavěné z kontejnerů mohou vyvolávat, přestože jim tak úplně nerozumí. Poukazuje na fakt, že speciálně lidé z velkoměst si po léta libují ve stavbách z oceli a skla. Navíc recyklace kontejnerů touto cestou mu připadá jako nanejvýš užitečná činnost, neboť, podle jeho slov, jen v Americe jich zahálí bez využití na 700 tisíc.

Price proto věří, že jako spousta jiných, ve své době moderních staveb potřebují i kontejnerové domy jen čas, aby si na ně lidé zvykli a přijali je jako cenově dostupné, ekologické a elegantní bydlení.

ČTĚTE TAKÉ: Jak vypadá rodinné bydlení v domě z přepravních kontejnerů v Číně [celá zpráva]

Farma z kontejnerů uprostřed města

Do prostředí dalšího velkého amerického města, tentokrát New Yorku, navrhli designéři z hongkongského OVA studia jinou stavbu z přepravních kontejnerů.

Projekt s názvem Hive-Inn City Farm je ve stadiu návrhu, který se snaží ukázat cestu, jak zajímavým způsobem přenést zemědělské aktivity do městského prostředí.

Velkou předností navrhované struktury je její variabilita. Téměř každý kontejner může být kdykoli přesunt a vyměně za jiný, přesně podle aktuálních potřeb.

Velkou předností navrhované struktury je její variabilita. Téměř každý kontejner může být kdykoli přesunut a vyměněn za jiný, přesně podle aktuálních potřeb.

FOTO: OVA Studio (4x)

Vertikální farma navržená z vyřazených přepravních kontejnerů má fungovat jako ekosystém, kde každá jednotka hraje svou vlastní roli při produkci jídla, získávání energie a recyklaci odpadu a vody.

Autoři projektu zvolili symbolicky umístění poblíž sídla OSN, aby zdůraznili celosvětovou univerzálnost jeho využití.

Stavba s takto členitým povrchem a spoustou barev by výrazně oživila vzhled jakéhokoli města.

Jako u dalších projektů podobného typu mají i designéři z Hong Kongu za cíl nabídnout obyvatelům velkoměst možnost produkovat své vlastní a čerstvé potraviny, o jejichž původu budou vědět prakticky vše.

Jednotlivé kontejnery by byly buď na prodej, nebo k pronájmu pro velké producenty organické stravy, lokální restaurace, anebo by mohly sloužit i jako soukromé zahrady, či kuchyňské zahrádky. Některé by mohly využívat i blízké školy ke vzdělávání svých žáků.

Stavba s takto členitým povrchem a spoustou barev by výrazně oživila vzhled jakéhokoli města.

Stavba s takto členitým povrchem a spoustou barev by výrazně oživila vzhled jakéhokoli města.

Velkou předností navrhovaného konceptu je jeho téměř neomezená variabilita. Jednotlivé kontejnery lze odstranit, elektrifikovat anebo nahradit jinými, a tak na místě, kde se původně něco pěstovalo, může být během krátké doby třeba hotelový pokoj, servisní prostory, kanceláře atd.

Každý z kontejnerů by měl svou vlastní specifickou funkci.

Každý z kontejnerů by měl svou vlastní specifickou funkci.