Původní dispozice bytu byla taková, že se z malé předsíňky vcházelo do koupelny a na WC, dále do malého pokoje a do obýváku. Z obývacího pokoje se pak vcházelo na jednu stranu do ložnice a na druhou do kuchyně s jídelnou.

Jídelní stůl s pracovním koutem.

Jídelní stůl s pracovním koutem.

FOTO: Radim Nýtl

Původní příčky byly z dřevotřísky a podlahy byly laminátové, někde byl koberec, jinde linoleum a v předsíni i keramická dlažba. Stropy ve většině místností tvořily přiznané omítnuté panely, jen v předsíni byly SDK desky s bodovým osvětlením.

Na jídelnu navazuje obývací pokoj.

Na jídelnu navazuje obývací pokoj.

FOTO: Radim Nýtl

Nová dispozice bytu

Architekt Petr Švanda, který navrhl novou dispozici bytu, se snažil efektivněji využít jeho prostor. Začal zvětšením koupelny a WC, jež proměnil z běžného panelákového jádra v moderní a elegantní prostředí pro každodenní hygienu.

Větší je samostatná toaleta, kde vznikl prostor i pro malé umyvadlo, do koupelny pak přibyl kromě rohové vany s vířivkou i sprchový kout. Ten měl být původně bezprahový, ovšem kvůli špatnému přístupu do stoupaček má nakonec osmicentimetrový schod a odtokový žlab. Do koupelny se vešla i pračka se sušičkou a nad umyvadlo přišla vzdušná toaletka.

Dominantou obýváku je rozměrná sedací souprava.

Dominantou obýváku je rozměrná sedací souprava.

FOTO: Radim Nýtl

Velkou změnu prodělala vstupní chodba, která má nově tvar písmene L a nyní umožňuje samostatný přístup do všech místností bytu, tedy i do nově vytvořené ložnice, která je orientovaná na východ. Do ní, stejně jako do předsíně, architekt navrhl velké vestavěné skříně. V ložnici je velké manželské lože o rozměrech 180x200 cm s úložným prostorem.

Toaleta byla rozšířena, takže se k ní vešlo i malé umyvadélko.

Toaleta byla rozšířena, takže se k ní vešlo i malé umyvadlo.

FOTO: Radim Nýtl

Dominantou bytu je ovšem obývací pokoj, který je propojen s kuchyní, jídelnou a pracovním koutem. Okna tohoto velkého otevřeného prostoru vedou na západ. Kuchyně je organizována do tvaru písmene U, přičemž její skříňky jsou až do stropu.

Návštěvníka na první pohled zaujme umístění dřezu, který je pod oknem, odkud je pěkný výhled do okolí. Nezvykle je umístěna i varná deska s přiznanou digestoří - směrem do obýváku.

V nové koupelně je rohová vana s vířivkou.

V nové koupelně je rohová vana s vířivkou.

FOTO: Radim Nýtl

Hned za kuchyní je jídelní stůl a dále za něj se vešel ještě pracovní stůl. Vlastní obývací pokoj je umístěn více v srdci bytu, jeho hlavním prvkem je bílá sedací souprava. Lehkost obývacího prostoru podtrhuje vzdušný nábytek.

Nově přibyl i sprchový kout, naproti němuž jsou umístěny pračka se sušičkou.

Nově přibyl i sprchový kout, naproti němuž jsou umístěny pračka a sušička.

FOTO: Radim Nýtl

Konstrukční řešení

Veškeré původní konstrukce byly vybourány a zlikvidovány. Nové příčky jsou z pórobetonových tvárnic. Snížené stropy jsou z SDK desek, v koupelně a na WC byl po obvodu místností vytvořen pás z LED diod v hliníkové liště, pro přisvícení slouží bodová světla ve stropě. Ta jsou i v chodbě.

Ložnice je orientovaná na východní stranu, vládne jí tmavší odstín fialové.

Ložnice je orientovaná na východní stranu, vládne jí tmavší odstín fialové.

FOTO: Radim Nýtl

V bytě jsou nové podlahy, na chodbě keramická dlažba z velkoformátových dlaždic v rezavosněhové barvě s kovovou patinou, v koupelně a na WC je taktéž keramická dlažba sladěna s obkladem do smetanovohnědého odstínu. V obývacím pokoji jsou podlahy laminátové.

Původní dispozice bytu

Původní dispozice bytu

FOTO: Petr Švanda

V bytě byly provedeny kompletně nové rozvody elektroinstalace, vodovodu a kanalizace. Dveře jsou vyrobené na zakázku, ať již křídlové, nebo posuvné do příčkového pouzdra. Na zakázku byly rovněž vyrobeny obě vestavěné skříně a kuchyň.

Nová dispozice bytu

Nová dispozice bytu

FOTO: Petr Švanda

Staré omítky architekt nechal oškrábat a kompletně renovovat, tj. vyrovnat nerovnosti, natáhnout perlinku, vyštukovat a natřít nově malbou.