Oč je dům menší, o to pestřejší má historii. Postaven byl v roce 1940, jako venkovské stavení ve vesnici Vanport Village. Brzy však změnil majitele a začal sloužit jako ubytovna přístavním dělníkům. Když v roce 1948 vtrhla do vesnice povodeň, odnesla řeka Columbia domeček s sebou. Zachytil se na zemědělsky využívaném ostrově Sauvie. Zde sloužil nejprve jako stanice pro sledování hus a pak jej měla v pronájmu autodílna.

Interiér je vymalován bílou barvou, která jej opticky zvětšuje.

Interiér je vymalován bílou barvou, která jej opticky zvětšuje.

FOTO: Lincoln Barbour, www.jhinteriordesign.com

Ve značně zchátralém stavu ho v roce 2008 spolu se svým manželem architektem Yiannim Doulisem koupila bytová návrhářka Jessica Helgersonová, majitelka stejnojmenného studia Jessica Helgerson Interior Design. Spolu se hned pustili do přestavby.

Jedinou příčnou stěnu s policemi vyplňují takřka beze zbytku knihy.

Jedinou příčnou stěnu s policemi vyplňují takřka beze zbytku knihy.

FOTO: Lincoln Barbour, www.jhinteriordesign.com

Protože se manželé rozhodli zachovat původní půdorys domečku, bylo jasné, že budou muset s prostorem uvnitř zacházet velice rozvážně. Interiér je tak malý, že v něm není místo na jedinou zbytečnost. Každý kout je využit s maximálním možným efektem.

Dětské ložnici dominuje palanda doplněná postelí pro návštěvy. Úzký prostor vedle palandy je využit jako výsuvná skříňka.

Dětské ložnici dominuje palanda. Úzký prostor vedle ní je využit jako výsuvná skříňka.

FOTO: Lincoln Barbour, www.jhinteriordesign.com

V hlavní místnosti se nachází kuchyně, jídelna a obývací pokoj s vestavěnými pohovkami, které slouží zároveň jako lůžka pro hosty. Šuplíky pod pohovkami jsou úložištěm pro hračky, zatímco velkou stěnu s policemi zaplňují především knihy. V hlavní místnosti manželé zrušili strop a otevřeli ji tak až pod střechu. Naopak nad koupelnou a dětskou ložnicí strop zůstal zachován. Vznikl tak loft, kde se ukládají k spánku rodiče. Přístup na něj vede po žebříku z ořechového dřeva.

Loft nad dětskou ložnicí a koupelnou funguje jako ložnice rodičů.

Loft nad dětskou ložnicí a koupelnou funguje jako ložnice rodičů.

FOTO: Lincoln Barbour, www.jhinteriordesign.com

Dětská ložnice je vybavena palandou a jednou postelí pro hosty. Úzký prostor vedle palandy zaplnila výsuvná skříňka. Okna v domečku končí až na úrovni pohovek, čímž vznikla další přístupová cesta do domu a ven radostně využívaná kočkami i dětmi.

Vana jen o vlásek unikla zničení během demolice jiné stavby.

Vana jen o vlásek unikla zničení během demolice jiné stavby.

FOTO: Lincoln Barbour, www.jhinteriordesign.com

Stejně minimalistický přístup jako k velikosti domku zvolili manželé i k nákladům na jeho rekonstrukci. Vše, co bylo možné, použili z jiných staveb. Zdi domku zaizolovali a poté pokryli dřevěnými obklady. Většina z nich pochází z jedné stodoly. Podlaha je ovšem nová, vyrobená z místního oregonského bílého dubu. Jídelní stůl je z ořešáku, starobylý sporák manželé sehnali přes inzerát a vanu zachránili z demolice. Vytápění domu obstarávají nízká kamna na dřevo.

Vytápění domu obstarávají kamna na dřevo.

Vytápění domu obstarávají kamna na dřevo.

FOTO: Lincoln Barbour, www.jhinteriordesign.com

Původní zničenou střechu noví majitelé nahradili tzv. zelenou. Je osázená mechem a kapradinami nasbíranými v údolí řeky. Přírodní pokrývka nejenže skvěle izoluje, ale navíc svým hravým vzhledem vytváří vizuální protipól k tradičně bílému stavení.

Střecha je pokryta mechy a kapradinami. Fungují jako ideální izolace.

Střecha je pokryta mechy a kapradinami. Fungují jako ideální izolace.

FOTO: Lincoln Barbour, www.jhinteriordesign.com

Společně s životem na venkově přešli majitelé domu i na samozásobitelský styl života. Na pozemku vystavěli velký skleník, pěstují spoustu zeleniny a ovoce, mají několik ovocných stromů, chovají včely a slepice a sami si zpracovávají mléko od sousedových koz a krav. Domek, v němž kdysi původně chtěli strávit jen víkend, už neopustili. Stal se jejich trvalým domovem, kde jim navzdory zmenšeným podmínkám nic nechybí.