Autorem nápadu tzv. trvale udržitelné tužky je americký student designu a robotiky Mario Bollini. Jeho prvotní idea se zalíbila trojici Dánů, Michaelu Christiansenovi, Kasperu Tikjøbovi Andersenovi a Jonathanu Løwovi, kteří mu ji pomohli rozvinout a realizovat.

Tužka-klíčivka je vyrobena z cedrového dřeva a jádro má ze směsi grafitu a hlíny. Je zcela netoxická. Na vrchní straně je umístěna vodou rozpustná kapsle obsahující semínka. Po dopsání až na konec se tedy nevyhazuje, ale otočí špičkou vzhůru a konec s kapslí se zapíchne do hlíny. Pak už následuje péče jako u každé květiny. Je třeba ji zalévat, dopřát jí dostatek slunečního svitu a semínka vyklíčí a vyrostou z nich bylinky.

Tužku zasadíte prostým zapíchnutím do země - hrotem vzhůru, koncem obsahujícím semínka do hlíny. Pak už stačí jen a zalévat a nechat vše ostatní na sluníčku.

Tužku zasadíte prostým zapíchnutím do země - hrotem vzhůru, koncem obsahujícím semínka do hlíny. Pak už stačí jen a zalévat a nechat vše ostatní na sluníčku.

FOTO: www.democratech.us

V současné době jsou připraveny tužky v sedmi variantách: bazalka, kopr, koriandr, máta, rozmarýn, tymián a šalvěj. Autoři pracují na dalších verzích, z nichž by mohly růst rajčata, chilli, jalapeño, petržel a rozličné květiny.

Tužky Sprout se od června začnou prodávat v Dánsku a po něm i v dalších evropských zemích. Cena jednoho kusu se bude lišit v závislosti na zemi a konkrétním prodejci, ale pohybovat by se měla okolo tří euro (cca 78 korun).

Tužku Sprout po dopsání určitě nevyhazujte, ale zasaďte vrchním koncem do země a zalijte. Vyrostou vám z ní bylinky!

Tužku Sprout po dopsání určitě nevyhazujte, ale zasaďte vrchním koncem do země a zalijte. Vyrostou vám z ní bylinky!

FOTO: www.democratech.us