Pro moderní bytový textil je typická jednoduchost, funkčnost a čistý design, ale i kvalita, moderní technologie a nové materiály. Čistotu stylu umocňují minimalistické kompozice a přírodní barvy, které občas nahradí výraznější barevné tóny.

Přehozy, polštářky a hlavně závěsy patří k textiliím, s nimiž zaručeně a téměř ihned změníme vzhled interiéru.

Přehozy, polštářky a hlavně závěsy patří k textiliím, s nimiž zaručeně a téměř ihned změníme vzhled interiéru.

FOTO: ORSEI

Vzhled jednotlivých materiálů a dezénů ovlivňuje působení světla a stínu. Výrobci nabízejí kovově lesklé a světlo odrážející materiály. Výjimkou nejsou transparentní látky i polohrubé struktury.

Závěsy (2850 Kč), ale i potahy na židli (1250 Kč), prostírání (210 Kč) či římské rolety (4200 Kč) od výrobce Gardisette lze sladit do jednotné barevnosti.

Závěsy (2850 Kč), ale i potahy na židli (1250 Kč), prostírání (210 Kč) či římské rolety (4200 Kč) od výrobce Gardisette lze sladit do jednotné barevnosti.

FOTO: DAKROS

Jaký vybrat závěs, aby byl stále in?

Rozhodně sáhneme po přírodních materiálech - od vlny přes bavlnu až po len. Nepůsobí jednotvárně, protože mají typickou strukturu. Moderní jsou i pleteniny, které nabízejí všechny tyto vlastnosti dohromady.

V barvách dáme přednost přírodním motivům v celé škále hnědé, béžové či šedé.

Trendové, jemné béžové tóny závěsů se vkusně doplňují s výmalbou místnosti.

Trendové jemné béžové tóny závěsů se vkusně doplňují s výmalbou místnosti.

FOTO: ORSEI

Povrchy látek jsou živé, takže vytvářejí zajímavé optické iluze. K oblíbeným patří lehoučké materiály v moderním stylu, i když zájem je také o úplety, vysoce lesklé látky doplněné kovovým efektem či laserovými vzory. Zájem je i o hladký fleece.

Novým moderním trendem v oblékání oken jsou zatemňovací látky, tzv. black-outy (229 Kč/m), přes něž neprojde světlo.

Novým moderním trendem v oblékání oken jsou zatemňovací látky, tzv. black-outy (229 Kč/m), přes něž neprojde světlo.

FOTO: DŮM LÁTEK

Kolekce bavlněných látek (od 239 Kč/m) od Clothworks - Fabulous Felines. Je vhodná na patchworkové přehozy atd.

Kolekce bavlněných látek (od 239 Kč/m) od Clothworks - Fabulous Felines. Je vhodná na patchworkové přehozy atd.

FOTO: DŮM LÁTEK

Vzory a dezény se inspirují přírodou, jsou pro ně typické nedokonalosti geologických textur, které oživí domácí prostředí. Milovníci luxusu dají přednost textiliím ovlivněným historickým uměním a řemesly.

Přírodou inspirovaná kolekce Flower Painting (2743 Kč/bm) od výrobce Jab Anstoetz se prodává v šíři 150 cm.

Přírodou inspirovaná kolekce Flower Painting (2743 Kč/bm) od výrobce Jab Anstoetz se prodává v šíři 150 cm.

FOTO: OPTIMAL

V jednoduchosti je síla

K jednoduchému stylu patří jemné, chladné, pastelové, kovově lesklé až průzračné barvy inspirované přírodou. Základem je béžová a světle šedá, které kontrastují s přírodním světlým dřevem, ale i s kovem nebo sklem.

Q2 view je moderní kolekce se zcela novými typy povrchů, které si pohrávají s vizuálními efekty. Speciálně vyvinutá příze je velmi příjemná na dotyk, a co víc, látky této kolekce jsou vysoce světlu odolné, což je předurčuje pro venkovní použití.

Q2 view je moderní kolekce se zcela novými typy povrchů, které si pohrávají s vizuálními efekty. Speciálně vyvinutá příze je velmi příjemná na dotyk, a co víc, látky této kolekce jsou vysoce světlu odolné, což je předurčuje pro venkovní použití.

FOTO: DORIAN DEKOR

Často je doplňují intenzivní citronově žlutá, svěží zelená, fialová, bílá a černá barva. Výrazné ostré tužkové linie, černobílé kárované vzory a grafická strohost se střídá s geometrickými tvary. Umírněná kompozice je zkrátka vždy narušena akcentem v jiném barevném tónu.

K novinkám patří optická vlákna, duhové efekty a recyklované materiály. Rozhodující je kvalita, odolnost proti opotřebení a dlouhá životnost těchto materiálů.

Lněný závěs Dalsland Ribbons (rozměr 145x290 cm za 2305 Kč) z lehoučkého lněného voálu s vázacími stužkami pro zavěšení, v několika pastelových barvách.

Lněný závěs Dalsland Ribbons (rozměr 145x290 cm za 2305 Kč) z lehoučkého lněného voálu s vázacími stužkami pro zavěšení, v několika pastelových barvách.

FOTO: COCLEA

Lněný závěs Mira (rozměr 136x290 cm za 2700 Kč) v jednoduchých zemitých tónech, s kroužky pro zavěšení, z hustě tkané, silnější lněné látky v pěti různých barvách.

Lněný závěs Mira (rozměr 136x290 cm za 2700 Kč) v jednoduchých zemitých tónech, s kroužky pro zavěšení, z hustě tkané, silnější lněné látky v pěti různých barvách.

FOTO: COCLEA