Struktura korku umí imitovat mramor, přírodní kámen, keramiku a žíhání v téměř 20 barevných odstínech. Korkové čtverce různé barvy lze pokládat jako šachovnici i originální obrazce. Ve své přírodní podobě se korek drží odstínů hnědé, a rozumí si tak s venkovsky laděným stylem.

Nejpřirozenější je korek v hnědých odstínech. Klasická Aldeia bez úpravy stojí 1559 Kč/m2.

Nejpřirozenější je korek v hnědých odstínech. Klasická Aldeia bez úpravy stojí 1559 Kč/m2.

FOTO: LIKOR

Proč volíme korek

Korková podlaha hřeje, je pružná a měkká, příjemná chodidlu a šetrná ke kloubům. K plusům patří zvuková a tepelná izolace. Korková krytina zvýší teplotu v místnosti o 1,5 °C. Hodí se i pro teplovodní a elektrické podlahové vytápění.

Imitace mramoru je dokonalá, na rozdíl od klasického kamene ale korek hřeje. Lakovaná plovoucí podlaha Identity Moonlight za 1044 Kč/m2.

Imitace mramoru je dokonalá, na rozdíl od klasického kamene ale korek hřeje. Lakovaná plovoucí podlaha Identity Moonlight za 1044 Kč/m2.

FOTO: LIKOR

Korkovou podlahu ošetřenou dvousložkovým lakem nenaruší voda z vany či umyvadla, olejová úprava vodu přímo odpuzuje. Tzv. tvarová paměť materiálu umožňuje, že se po stlačení vrací do původní podoby. Přesto pod nohy těžkého nábytku dáme ochrannou podložku.

Korková krytina je vhodná do kuchyně, protože její povrch nesákne vodu. Plovoucí podlaha Champagner White z řady Ambient se hodí pro teplovodní i elektrické podlahové vytápění. Cena 996 Kč/m2.

Korková krytina je vhodná do kuchyně, protože její povrch nesákne vodu. Plovoucí podlaha Champagner White z řady Ambient se hodí pro teplovodní i elektrické podlahové vytápění. Cena 996 Kč/m2.

FOTO: KOREK JELÍNEK

Korkové povrchy jsou antistatické – odpuzují prach. Nepřitahují plísně, roztoče ani bakterie, jsou vhodné i pro alergiky. Korek si ví rady s vlhkostí, je vhodný na obklady do kuchyně, koupelny. V případě prostírání snese vysokou teplotu.

Vybíráme korkovou podlahu

Při výběru typu korkové podlahy se řídíme stavem podkladu, na který ji položíme. Nerovný povrch, staré PVC vyrovná plovoucí korková podlaha, na suchý rovný povrch bez trhlin můžeme bez obav lepit korkové dlaždice.

Krytina Cork Mosaic se vytváří položením mozaiky z korkových koleček a přelakováním. Je určena zejména do saun a koupelen.

Krytina Cork Mosaic se vytváří položením mozaiky z korkových koleček a přelakováním. Je určena zejména do saun a koupelen.

FOTO: KOREK JELÍNEK

Desky korkové plovoucí podlahy se spojují zámkovým spojem. Desky jsou složeny ze tří vrstev: podkladní vrstva je z měkkého korku (většinou v tloušťce 1,8 až 2 mm), nosné jádro je z dřevotřískové desky o vysoké hustotě (HDF) odolné vůči vlhkosti, a pohledová povrchová nášlapná vrstva je ošetřená třemi vrstvami kvalitního UV laku odolného proti oděru.

S barveným korkem se dají vytvořit různobarevné šachovnice. Krytina Colorcork Amazonas 5P+6P stojí 881 Kč/m2.

S barveným korkem se dají vytvořit různobarevné šachovnice. Krytina Colorcork Amazonas 5P 6P stojí 881 Kč/m2.

FOTO: LIKOR

Čtvercové dlaždice se k podkladu lepí kontaktními lepidly. Jejich spodní základní vrstvu tvoří aglomerovaný korek, zajišťující odolnost a vysokou rozměrovou stálost dlaždic. Vrchní vrstvu tvoří dekorační dýha.

Pečujeme o korek

Korek je přírodní materiál a tudíž mění stářím a slunečním svitem svůj odstín. Zatímco většina dřev časem tmavne, korek má tendenci k zesvětlení. Barevné odstíny jsou ale přirozené a při správné péči vydrží desítky let. K běžnému čištění sice stačí vlhký mop, ovšem o korek raději pečujeme podle pokynů výrobce – čističe se liší podle druhu povrchové úpravy.

Na korkovou podlahu upravenou oleji na přírodní bázi stačí olej aplikovat 1–2x do roka. Plně ho využijeme na cestičkách k postelím, ke stolu, pohovce a při lokální renovaci. Olejový povrch musíme ale častěji stírat.

Korku neublíží ani podpatky, je natolik elastický, že se prohlubeň zakrátko sama vyrovná.

Korku neublíží ani podpatky, je natolik elastický, že se prohlubeň zakrátko sama vyrovná.

FOTO: LIKOR

Lak na vodní bázi chrání podlahu před prošlapáním. Pokud mění lesk, odírá se, podlahu přelakujeme. Lakovanou korkovou podlahu ošetřujeme přípravkem s obsahem vosků, který doporučí výrobce. Před jejich aplikací odmastíme podlahu vodou s 1% podílem saponátu.

Podlahy s keramickým lakem se již nemusejí lakovat. Jestliže je přece jen nutné lak obnovit, svěříme to profesionálům.

Drobnou nehodu zvládneme sami

Vyhloubí-li se pod zátěží na povrchu korku důlek nebo dojde k vytržení části hmoty, pomůžeme si sami: vezmeme nevyužitou korkovou dlaždici (nemáme-li ji, poslouží i zátky, kousek korkové nástěnky) stejného odstínu a obrousíme ji hrubším smirkovým papírem nebo pilníkem tak, abychom získali nadrolený korek. Smícháme ho s polyuretanovým tmelem, povrch jím zarovnáme a necháme zaschnout. Ztvrdnutý povrch jemně zbrousíme.

Korkový obklad na stěně tlumí hluk, zároveň poslouží jako nástěnka.

Korkový obklad na stěně tlumí hluk, zároveň poslouží jako nástěnka.

FOTO: KOREK JELÍNEK

V případě korkové podlahy bez povrchové úpravy namočíme houbičku nebo savý hadřík do barviva na vodní bázi, povrch houbičkou ošetříme, po zaschnutí naneseme vrstvy uretanu (lak na bázi vody). Odstíny u barveného korku zůstávají i po čase stejné, pokud je chrání vrstva laku.