Stavba slouží jako rodinný dům pro klasickou rodinu se dvěma dětmi. Děti si na dům rozhodně budou pamatovat. Inspirací se totiž architektům stala jejich oblíbená cukrovinka - lízátko.

Vchod do stavby je řešen velmi jednoduše.

Vchod do stavby je řešen velmi jednoduše.

FOTO: archiv Moon Hoon

Architekt Moon Hoon se narodil v roce 1968 v Jižní Koreji, až do dospělosti ale žil v Tasmánii v Austrálii. Architekturu vystudoval v Koreji a v USA na prestižní Massachusetts Institute of Technology. Moon Hoon také režíruje krátké filmy, související s jeho architekturou.

Své architektonické studio Moon Bal Sso založil v roce 2001. Architekta baví zkoumat hranice architektury a jiných vědních oborů a vytvářet nevšední stavby. Jednou z nich je i tato budova s nepravidelnými tvary.

Fasáda stavby imituje duhovou barevnost dětské cukrovinky.

Fasáda stavby imituje duhovou barevnost dětské cukrovinky.

FOTO: archiv Moon Hoon

Dům má železobetonovou konstrukci a dřevěný rám. Na kovové fasádě stavby "Lollipop house" se efektně střídají růžové a šedobílé proužky. Interiér domu je ale o poznání střídmější.

Interiéru stavby dominuje světlé dřevo, díky kterému působí prostor prostorněji.

Interiéru stavby dominuje světlé dřevo, díky kterému působí dům prostorněji.

FOTO: archiv Moon Hoon

Vnitřku domu vévodí točité centrální schodiště. Nechybí dřevěné podlahy a střídmé, jednoduché tapety.

V podkroví nechali majitelé vzniknout herně pro děti a pořídili jim i audiovizuální místnost, kterou ale využívají všichni členové rodiny. V domě nechybí obývací pokoj, kuchyň s jídelnou, ložnice a dětský pokoj.

Vlavo: realizovaný plán domu, vpravo: skica, která dokazuje, že architekt zachoval svůj původní záměr a všechny místnosti propojil dominantním schodištěm.

Vlevo: průřez realizovaným tvarem domu, vpravo: skica, která dokazuje, že architekt zachoval svůj původní záměr a všechny místnosti propojil dominantním schodištěm.

FOTO: archiv architekta

Do každého pokoje přivádí světlo malý světlík - čtvercové okénko. Dům je prosvětlen hlavně na své nejužší straně, kde najdeme jednak pásové okno a jednak prostornou lodžii.