Exteriérové dveře nejsou jen ty vchodové. Lze za ně považovat každé dveřní křídlo, které odděluje vnitřní prostory bytu nebo domu od venkovního prostředí. Patří sem tedy i dveře balkónové, na verandu, terasu, zahradu. I tady myslíme na kvalitní materiál, otestované bezpečnostní kování a odolné dveřní výplně (např. bezpečnostní izolační skla).

Bezpečnost v jednom balíčku

Bezpečnostní vchodové dveře mají především odradit nebo alespoň zadržet na co nejdelší dobu případného zloděje. Podle stupňů ochrany se dělí do šesti bezpečnostních tříd, přitom platí: čím vyšší stupeň, tím lepší ochrana.

Vstupní dveře jsou vizitkou majitele domu. Nejoblíbenější jsou masivní dřevěné, které jsou kvalitní a na pohled krásné. Před zimou je nezapomeneme ošetřit olejem a vosky na dřevo. Zabráníme tím nežádoucímu vysychání.

Vstupní dveře jsou vizitkou majitele domu. Nejoblíbenější jsou masivní dřevěné, které jsou kvalitní a na pohled krásné. Před zimou je nezapomeneme ošetřit olejem a vosky na dřevo. Zabráníme tím nežádoucímu vysychání.

FOTO: PORTA DOORS

Pro naši potřebu zabránit škodám na rodinném majetku postačí dveře v bezpečnostní třídě 2, lépe pak 3 a 4 (tento typ uznávají i pojišťovny). Je dobré si uvědomit, že bezpečné dveře fungují jen jako celek, nesmí mít nikde slabé místo. To znamená, že důležité jsou nejen dveře v určité třídě, ale i zárubně, zámek s bezpečnostní vložkou proti odvrtání.

Kromě bezpečnosti (což je žádoucí a nutná prevence), myslíme i na další vlastnosti dveří, které nám v běžném životě poskytují komfort. Zejména na odhlučnění zvuků z ulice a dobré tepelně izolační vlastnosti, díky nimž se nám „nevyfouká teplo z peněženky“.

Bezpečnostní dveře se řadí do 3. a 4. bezpečnostní třídy. Jde o jediné dveře 4. třídy, které lze instalovat do původních zárubní, mají oboustrannou bezpečnostní odolnost. Dveře se vyrábějí na míru, cena od 18 000 Kč.

Bezpečnostní dveře se řadí do 3. a 4. bezpečnostní třídy. Jde o jediné dveře 4. třídy, které lze instalovat do původních zárubní, mají oboustrannou bezpečnostní odolnost. Dveře se vyrábějí na míru, cena od 18 000 Kč.

FOTO: NEXT

Důležitá je i protipožární odolnost dveří, která je dána evropskou normou (označení dveří EI odolává požáru 30 minut). Chybu nikdy neuděláme, když vybíráme bezpečnostní dveře u certifikované firmy, která ručí i za odbornou montáž. Proto se vyhýbejme podezřele levným nabídkám.

Cena kvalitních bezpečnostních dveří začíná zhruba na 15 000 Kč a podle typu materiálu a povrchové úpravy může být i daleko vyšší.

Dveře a materiály

Oblíbenou klasikou jsou dřevěné masivní dveře. Vyrobeny jsou obvykle z tradičních masivních dřevin (smrku, dubu), ale i exotického meranti, garantujících tvarovou stálost a nízkou tepelnou prostupnost. Masivní konstrukce jsou extra pevné a stabilní, protože jsou lepeny do třívrstvých lamel.

Ocelové dveře pro zadní vchod do sklepa či garáže jistí i tyto postranní vstupy. Dveře mají i vícenásobnou funkci pro ochranu před kouřem, požárem a hlukem.

Ocelové dveře pro zadní vchod do sklepa či garáže jistí i tyto postranní vstupy. Dveře mají i vícenásobnou funkci pro ochranu před kouřem, požárem a hlukem.

FOTO: HÖRMANN

Časté jsou rovněž dveře v kombinaci dřevo-sklo, dřevokov.

K ryze moderní stavbě výborně sednou dveře z ušlechtilé oceli nebo hliníku, některé vchodové dveře mají i skleněné výplně (izolační dvojskla), zajímavé jsou i dveře doplněné bočním nebo horním světlíkem (propouští do zádveří denní světlo).

Dveře mají obvykle uvnitř kovové jádro s rozvodovým trezorovým mechanismem se šesti až sedmi bezpečnostními čepy, které se zasouvají do kovové zárubně. Kovové bezpečnostní výplně mohou být v provedení dýhy, ale i CPL laminátu, který zajišťuje podstatně vyšší mechanickou odolnost než klasická dýha.

Tradičním dřevěným materiálem vchodových dveří je masivní dřevo lepené do třívrstvých lamel. Zpevněná konstrukce pak má požadovanou pevnost a stabilitu dveřního křídla, samozřejmostí je tepelně izolační vložka. Dveře Wien, cena křídla od 26 800 Kč.

Tradičním dřevěným materiálem vchodových dveří je masivní dřevo lepené do třívrstvých lamel. Zpevněná konstrukce pak má požadovanou pevnost a stabilitu dveřního křídla, samozřejmostí je tepelně izolační vložka. Dveře Wien, cena křídla od 26 800 Kč.

FOTO: SAPELI

Na trhu jsou i bezpečnostní dveře s dřevěnou výplní (odolné dřevěné jádro), které rovněž splňují bezpečnostní kritéria. Dveře jsou opatřeny vícebodovými bezpečnostními a pasivními čepy na závěsové straně, které zamezí vypáčení a vysazení dveří. V povrchových úpravách je obvykle možný HPL a CPL laminát, fólie, dýha nebo masiv. I tyto dveře kromě bezpečnosti jistí protipožární odolnost, mají zvukově a tepelně izolační funkci.

Jedny dveře mohou jinak vypadat zvenčí a v interiéru. Dřevohliníkové dveře uvnitř domu mají přirozenou kresbu dřeva (exotická dřevina Jequitiba) a zvenku hliníkové opláštění dle vzorníku RAL, možný mat i lesk.

Jedny dveře mohou jinak vypadat zvenčí a v interiéru. Dřevohliníkové dveře uvnitř domu mají přirozenou kresbu dřeva (exotická dřevina Jequitiba) a zvenku hliníkové opláštění dle vzorníku RAL, možný mat i lesk. Exteriérové provedení zajistí ochranu dveří proti povětrnostním vlivům.

FOTO: SLAVONA

Vchodové bezpečnostní dveře můžou vypadat z venkovní i vnitřní strany rozdílně (vhodné v paneláku, kde na chodbě „drží“ stejný vzhled s ostatními). V bytě pak můžou mít dveře luxusnější vzhled a ladit s ostatními dveřmi v interiéru. Podobně může být problémem exteriérové kování, které bývá masivních rozměrů a ke kování v místnostech se těžko hodí. Lze si nechat vyrobit bezpečnostní kliku v designovém provedení kliky interiérové.