Exteriérové dveře nejsou jen ty vchodové. Lze za ně považovat každé dveřní křídlo, které odděluje vnitřní prostory bytu nebo domu od venkovního prostředí. Patří sem tedy i dveře balkónové, na verandu, terasu, zahradu. I tady myslíme na kvalitní materiál, otestované bezpečnostní kování a odolné dveřní výplně (např. bezpečnostní izolační skla).

Bezpečnost v jednom balíčku

Bezpečnostní vchodové dveře mají především odradit nebo alespoň zadržet na co nejdelší dobu případného zloděje. Podle stupňů ochrany se dělí do šesti bezpečnostních tříd, přitom platí: čím vyšší stupeň, tím lepší ochrana.

Pro naši potřebu zabránit škodám na rodinném majetku postačí dveře v bezpečnostní třídě 2, lépe pak 3 a 4 (tento typ uznávají i pojišťovny). Je dobré si uvědomit, že bezpečné dveře fungují jen jako celek, nesmí mít nikde slabé místo. To znamená, že důležité jsou nejen dveře v určité třídě, ale i zárubně, zámek s bezpečnostní vložkou proti odvrtání.

Kromě bezpečnosti (což je žádoucí a nutná prevence), myslíme i na další vlastnosti dveří, které nám v běžném životě poskytují komfort. Zejména na odhlučnění zvuků z ulice a dobré tepelně izolační vlastnosti, díky nimž se nám „nevyfouká teplo z peněženky“.

Důležitá je i protipožární odolnost dveří, která je dána evropskou normou (označení dveří EI odolává požáru 30 minut). Chybu nikdy neuděláme, když vybíráme bezpečnostní dveře u certifikované firmy, která ručí i za odbornou montáž. Proto se vyhýbejme podezřele levným nabídkám.

Cena kvalitních bezpečnostních dveří začíná zhruba na 15 000 Kč a podle typu materiálu a povrchové úpravy může být i daleko vyšší.

Dveře a materiály

Oblíbenou klasikou jsou dřevěné masivní dveře. Vyrobeny jsou obvykle z tradičních masivních dřevin (smrku, dubu), ale i exotického meranti, garantujících tvarovou stálost a nízkou tepelnou prostupnost. Masivní konstrukce jsou extra pevné a stabilní, protože jsou lepeny do třívrstvých lamel.

Časté jsou rovněž dveře v kombinaci dřevo-sklo, dřevokov.

K ryze moderní stavbě výborně sednou dveře z ušlechtilé oceli nebo hliníku, některé vchodové dveře mají i skleněné výplně (izolační dvojskla), zajímavé jsou i dveře doplněné bočním nebo horním světlíkem (propouští do zádveří denní světlo).

Dveře mají obvykle uvnitř kovové jádro s rozvodovým trezorovým mechanismem se šesti až sedmi bezpečnostními čepy, které se zasouvají do kovové zárubně. Kovové bezpečnostní výplně mohou být v provedení dýhy, ale i CPL laminátu, který zajišťuje podstatně vyšší mechanickou odolnost než klasická dýha.

Na trhu jsou i bezpečnostní dveře s dřevěnou výplní (odolné dřevěné jádro), které rovněž splňují bezpečnostní kritéria. Dveře jsou opatřeny vícebodovými bezpečnostními a pasivními čepy na závěsové straně, které zamezí vypáčení a vysazení dveří. V povrchových úpravách je obvykle možný HPL a CPL laminát, fólie, dýha nebo masiv. I tyto dveře kromě bezpečnosti jistí protipožární odolnost, mají zvukově a tepelně izolační funkci.

Vchodové bezpečnostní dveře můžou vypadat z venkovní i vnitřní strany rozdílně (vhodné v paneláku, kde na chodbě „drží“ stejný vzhled s ostatními). V bytě pak můžou mít dveře luxusnější vzhled a ladit s ostatními dveřmi v interiéru. Podobně může být problémem exteriérové kování, které bývá masivních rozměrů a ke kování v místnostech se těžko hodí. Lze si nechat vyrobit bezpečnostní kliku v designovém provedení kliky interiérové.


Bydlení

12:37

Plzeňský Semlerův dům vznikl spojením na sebe navazujících domů. Při přestavbě domu byl hudební (dámský) salon, který byl součástí...

9:46

Honza s Kristinou a jejich dvěma syny bydlí ve svém domě už skoro deset let. Prozradím, že během té doby jsem jejich zvědavým hostem...

6:28

Mladá rodina využila možnosti a koupila protáhlý obdélníkový pozemek v japonském městě Konan s vyhlídkou na pole a za ním občas projíždějící...

12:08

Plánujete rozsáhlou rekonstrukci podkroví nebo jste zrovna ve fázi přípravy projektu nového domu a váháte, zda se rozhodnout pro střešní,...Komerční sdělení


Zprávy dne

Španělé za miliardy postavili novou ponorku. Jenže se jim nevejde na základnu

FOTO:

18. 7. Měla to být chlouba španělského námořnictva, místo toho se Madrid potýká s docela drahou ostudou. Pokus uvést do provozu novou ponorku, jejíž vývoj si vyžádal nemalé finanční prostředky, skončil blamáží. Vyšlo totiž najevo, že se plavidlo... Celý článek Španělé za miliardy postavili novou ponorku. Jenže se jim nevejde na základnu»

Vybrané články

18. 7. Britská královna Alžběta II., která si zakládá na své politické nestrannosti, se během návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa...

18. 7. Loď tuniské těžební společnosti Miskar zachránila minulý týden skupinu 40 migrantů, kteří pluli na dřevěné kocábce. Na moři byli už...

18. 7. Evropská komise (EK) chce zabránit tomu, aby se mimoevropská ocel, která se kvůli americkým clům nedostane do USA, nezačala vyvážet...