Exteriérové dveře nejsou jen ty vchodové. Lze za ně považovat každé dveřní křídlo, které odděluje vnitřní prostory bytu nebo domu od venkovního prostředí. Patří sem tedy i dveře balkónové, na verandu, terasu, zahradu. I tady myslíme na kvalitní materiál, otestované bezpečnostní kování a odolné dveřní výplně (např. bezpečnostní izolační skla).

Bezpečnost v jednom balíčku

Bezpečnostní vchodové dveře mají především odradit nebo alespoň zadržet na co nejdelší dobu případného zloděje. Podle stupňů ochrany se dělí do šesti bezpečnostních tříd, přitom platí: čím vyšší stupeň, tím lepší ochrana.

Pro naši potřebu zabránit škodám na rodinném majetku postačí dveře v bezpečnostní třídě 2, lépe pak 3 a 4 (tento typ uznávají i pojišťovny). Je dobré si uvědomit, že bezpečné dveře fungují jen jako celek, nesmí mít nikde slabé místo. To znamená, že důležité jsou nejen dveře v určité třídě, ale i zárubně, zámek s bezpečnostní vložkou proti odvrtání.

Kromě bezpečnosti (což je žádoucí a nutná prevence), myslíme i na další vlastnosti dveří, které nám v běžném životě poskytují komfort. Zejména na odhlučnění zvuků z ulice a dobré tepelně izolační vlastnosti, díky nimž se nám „nevyfouká teplo z peněženky“.

Důležitá je i protipožární odolnost dveří, která je dána evropskou normou (označení dveří EI odolává požáru 30 minut). Chybu nikdy neuděláme, když vybíráme bezpečnostní dveře u certifikované firmy, která ručí i za odbornou montáž. Proto se vyhýbejme podezřele levným nabídkám.

Cena kvalitních bezpečnostních dveří začíná zhruba na 15 000 Kč a podle typu materiálu a povrchové úpravy může být i daleko vyšší.

Dveře a materiály

Oblíbenou klasikou jsou dřevěné masivní dveře. Vyrobeny jsou obvykle z tradičních masivních dřevin (smrku, dubu), ale i exotického meranti, garantujících tvarovou stálost a nízkou tepelnou prostupnost. Masivní konstrukce jsou extra pevné a stabilní, protože jsou lepeny do třívrstvých lamel.

Časté jsou rovněž dveře v kombinaci dřevo-sklo, dřevokov.

K ryze moderní stavbě výborně sednou dveře z ušlechtilé oceli nebo hliníku, některé vchodové dveře mají i skleněné výplně (izolační dvojskla), zajímavé jsou i dveře doplněné bočním nebo horním světlíkem (propouští do zádveří denní světlo).

Dveře mají obvykle uvnitř kovové jádro s rozvodovým trezorovým mechanismem se šesti až sedmi bezpečnostními čepy, které se zasouvají do kovové zárubně. Kovové bezpečnostní výplně mohou být v provedení dýhy, ale i CPL laminátu, který zajišťuje podstatně vyšší mechanickou odolnost než klasická dýha.

Na trhu jsou i bezpečnostní dveře s dřevěnou výplní (odolné dřevěné jádro), které rovněž splňují bezpečnostní kritéria. Dveře jsou opatřeny vícebodovými bezpečnostními a pasivními čepy na závěsové straně, které zamezí vypáčení a vysazení dveří. V povrchových úpravách je obvykle možný HPL a CPL laminát, fólie, dýha nebo masiv. I tyto dveře kromě bezpečnosti jistí protipožární odolnost, mají zvukově a tepelně izolační funkci.

Vchodové bezpečnostní dveře můžou vypadat z venkovní i vnitřní strany rozdílně (vhodné v paneláku, kde na chodbě „drží“ stejný vzhled s ostatními). V bytě pak můžou mít dveře luxusnější vzhled a ladit s ostatními dveřmi v interiéru. Podobně může být problémem exteriérové kování, které bývá masivních rozměrů a ke kování v místnostech se těžko hodí. Lze si nechat vyrobit bezpečnostní kliku v designovém provedení kliky interiérové.


Bydlení

6:23

Velmi stylový tvar pro chatku umístěnou v koruně jehličnatých stromů vymyslel italský architekt Claudio Beltrame. Na okraji městečka...

10:52

Pokud jste znudění klasickou podobou štědrovečerní tabule a vyžíváte se ve stylizaci při servírování, zkuste letos na stůl zakomponovat...

8:03

Sotva najdeme jiný stavební materiál, který je tak rozmanitě využitelný, trvanlivý a na pohled přívětivý jako pálené cihly. Pečlivě...

12:22

Děti jdou letos ve zdobení vánočních stromků příkladem. Žáci základních škol Prahy 2 vyrobili efektní vánoční ozdoby z nepotřebných...Komerční sdělení


Zprávy dne

Postup deviantů: Omámit a znásilnit

18. 12. Nikdy nenechávej pití bez dohledu. Tak zněly výstrahy pro teenagerky už před dvaceti lety. I dnes se ale stávají oběťmi znásilnění mladé ženy, kterým třeba v hudebním klubu někdo nepozorovaně přimíchá do pití omamnou látku a pak se jich... Celý článek Postup deviantů: Omámit a znásilnit»

Vybrané články

18. 12. Ani nahý, ani oblečený. V duchu tohoto rčení se hodlá nová menšinová vláda vypořádat s církevními restitucemi, které v minulosti Andrej...

17. 12. Opilý cizinec v mercedesu naboural v neděli večer v centru Prahy pět zaparkovaných aut. Policistům nadýchal více než 1,5 promile alkoholu....

18. 12. K adventu neodmyslitelně patří i návštěva tradičních trhů v sousedních státech. I letos se na ně plánuje vypravit zhruba třetina Čechů....