Klasických věšáků, ať už stojacích, nástěnných a závěsných jsou v obchodech spousty. Stačí si vybrat a vytáhnout z peněženky několik stovek korun.

Plastové věšáky A-pril na velmi lehké věci, třeba ručníky. Cena 189 Kč.

Plastové věšáky A-pril na velmi lehké věci, třeba ručníky. Cena 189 Kč.

FOTO: IBERIS

Vyplatí se ale investovat i něco víc do vzhledově odvážnějších výrobků. Věšáky méně známých návrhářů dnes stojí kolem tisícovky, ale kdo ví, jakou cenu budou mít za pár let. Třeba věšák navržený pro značku Vitra americkými designéry, sourozenci Eamesovými, v 50. letech minulého století dnes stojí téměř 7000 Kč. A zájem trhu jeho cenu stále zvyšuje.

Designový závěsný věšák od návrhářů Charlese a Ray Eamesových. Návrh je z roku 1953. Cena 6286 Kč.

Designový závěsný věšák od návrhářů Charlese a Ray Eamesových. Návrh je z roku 1953. Cena 6286 Kč.

FOTO: VITRA

Němí sluhové

Výrobce stojacích věšáků častěji sázejí zároveň na vzhled a víceúčelovost. Velmi praktický stojací věšák, tzv. němý sluha, nemusí být jen strohým stvolem s háčky, ale vyrábí se v kombinaci se stolkem, popelníkem, s odnímatelnými ramínky, s odkládacím prostorem na boty, deštníky nebo s policemi.

Stojací věšáky bývají nejčastěji z kovu, dřeva, nebo z obou materiálů, a to kvůli vyšší nosnosti. Lehčí jsou potom z ratanu. Hodí se do zimních zahrad k ratanovému nábytku, nebo do interiérů zařízených ve venkovském stylu.

Designové závěsné věšáky Flying Hooks z tvrzeného polyamidu. Maximální zatížení 10 kg, rozměry 250x12 cm (výška kabelu x šířka). Cena 650 Kč.

Designové závěsné věšáky Flying Hooks z tvrzeného polyamidu. Maximální zatížení 10 kg, rozměry 250x12 cm (výška kabelu x šířka). Cena 650 Kč.

FOTO: GOODS

Věšák-němý sluha je vhodný do ložnic a studentských pokojů. Chromové části jsou ukončeny ozdobnou dřevěnou kuličkou. Cena 390 Kč.

Věšák-němý sluha je vhodný do ložnic a studentských pokojů. Chromové části jsou ukončeny ozdobnou dřevěnou kuličkou. Cena 390 Kč.

FOTO: ELO

Skládací dětský stojací věšák do pokojíčku může být z plastu, který se jen tak nepoškodí, a plní úlohu stavebnice.

Na stěnu klávesy, nebo příbor?

Nástěnné kousky bývají tvarově nápadité, ať už jsou z plastu, dřeva, nebo z kovu. Příkladem může být věšák na klíče ve tvaru ženské siluety, kuchyňský nástěnný věšák s háčky z příborů, věšák připomínající vesmírné těleso nebo klávesy klavíru. Na další z nich si pověsíme kabát, a protože mají tvar trychtýře, nebo malé kukaně, vložíme do nich i drobnosti jako klíče, mobil, rukavice, brýle atd.

Designový věšák Mozart ocení nejen hudební nadšenci. Čtyři kovové výklopné háčky slouží k zavěšení saka, bundy, svetru apod.

Designový věšák Mozart ocení nejen hudební nadšenci. Čtyři kovové výklopné háčky slouží k zavěšení saka, bundy, svetru apod.

FOTO: DESIGNOUTLET. CZ

Venkovský styl v kuchyni - věšák s háčky ze zahnutých příborů. Cena 180 Kč.

Venkovský styl v kuchyni - věšák s háčky ze zahnutých příborů. Cena 180 Kč.

FOTO: ROMANTIK DEKOR

Může jít také o seskupení jednoduchých různobarevných háčků, které vedle sebe připevníme na stěnu. Věšáčky s přísavkami mají často tvar květin, hvězd, zvířat. Lze je umístit kamkoli na hladký povrch, hodí se i na pověšení lehkých předmětů. Tzv. závěsné věšáky visí na kabelech a jsou spuštěné buď ze stropu, nebo z výklenku předsíňové skříně. Někteří designéři připevňují na kabel i ramínka, na která lze oblečení sestupně umístit.

Designový stojací věšák Paradise tree z polyetylenu můžeme rozkládat. Rozměry 55x189 cm, cena 13 104 Kč. MAGIS

Designový stojací věšák Paradise tree z polyetylenu můžeme rozkládat. Rozměry 55x189 cm, cena 13 104 Kč. MAGIS

FOTO: MAGIS

Věšák Jupiter, rozměry 29x32,5 cm, 920 Kč.

Věšák Jupiter, rozměry 29x32,5 cm, 920 Kč.

FOTO: DĚS BĚS