Na čem závisí kvalita nátěru? Nejen na použitých barvách a ředidlech, ale hlavně na podmínkách, při nichž budeme barvu nanášet. Na výsledný efekt má vliv nejen materiál, který natíráme, ale i relativní vlhkost, teplota i čistota prostředí, kde nátěr aplikujeme.

Flügger 95 – Aqua je vodou ředitelný lak na dřevo na bázi alkydových olejů odolných povětrnostním podmínkám. Vodu odpuzující ochrana povrchu dřeva brání proti povrchovým plísním. Balení 0,75 l za 207 Kč.

Flügger 95 – Aqua je vodou ředitelný lak na dřevo na bázi alkydových olejů odolných povětrnostním podmínkám. Vodu odpuzující ochrana povrchu dřeva brání proti povrchovým plísním. Balení 0,75 l za 207 Kč.

FOTO: archív firmy Flügger

Telux (0,7 l od 167 Kč) je vodou ředitelný lak, vhodný pro nátěry dřeva hlavně ve venkovním prostředí. Nátěr odpuzuje vodu, zároveň umožňuje difuzi vodních par, má výbornou přilnavost k podkladu, dobrý rozliv, je trvale pružný a barevně stálý.

Telux (0,7 l od 167 Kč) je vodou ředitelný lak, vhodný pro nátěry dřeva hlavně ve venkovním prostředí. Nátěr odpuzuje vodu, zároveň umožňuje difuzi vodních par, má výbornou přilnavost k podkladu, dobrý rozliv, je trvale pružný a barevně stálý.

FOTO: archív firmy Balakryl

Ideální podmínky pro nátěry

Pro natírání se obecně doporučuje teplota kolem 10 °C. Při nižších teplotách má barva vyšší přilnavost a je nutné ji více naředit. V tom případě počítáme se slabší vrstvou nátěru.

Luxol originál (0,9 l/119 Kč) k ochranným a dekoračním nátěrům dřeva. Díky obsahu vosků a olejů chrání dřevo před povětrnostními vlivy. Vhodný pro nátěry mj. plotů, pergol, podhledů a konstrukcí.

Luxol originál (0,9 l/119 Kč) k ochranným a dekoračním nátěrům dřeva. Díky obsahu vosků a olejů chrání dřevo před povětrnostními vlivy. Vhodný pro nátěry mj. plotů, pergol, podhledů a konstrukcí.

FOTO: archív firmy Akzo Nobel

 • Natíráme-li předmět v několika vrstvách, musí být podklad před nanesením další vrstvy bezpodmínečně suchý, některé barvy to ale nevyžadují! Nedostatečně vyschlý podkladový nátěr by se po nanesení další vrstvy mohl vlivem působení rozpouštědel nové vrstvy vrásnit.
 • Stejně jako nízká teplota má na výsledek nepříznivý vliv i teplota příliš vysoká nebo pražící slunce. Na nátěru se mohou objevit puchýřky a opět může dojít k vrásnění.
 • Jestliže napadá do nezaschlých barev pyl nebo prach, celé zdlouhavé a namáhavé natírání znehodnotí.

Dřevěné plochy

Dřevěný zahradní nábytek, terasy, obklady, okna, dveře a další dřevěné plochy a předměty umístěné dlouhodobě v exteriéru potřebují ošetřit. Dřevo je totiž organický materiál a jako takový by bez ochranných nátěrů poměrně brzy podlehl venkovním vlivům, proměnlivé teplotě, slunci a hlavně vlhkosti. A právě za účelem prodloužení životnosti dřevěných materiálů se ochranné nátěry aplikují. Před aplikací nátěru zjistíme, na jaké dřevo můžeme použít kterou barvu.

Ploché štětce (od 25 Kč) se hodí na různé účely použití od nanášení nátěrů až k údržbě dřeva. Jsou k dostání v šířkách 25, 35, 50 a 60 mm.

Ploché štětce (od 25 Kč) se hodí na různé účely použití od nanášení nátěrů až k údržbě dřeva. Jsou k dostání v šířkách 25, 35, 50 a 60 mm.

FOTO: archív firmy OBI

Pečlivě si přečteme informace na plechovkách a dodržíme doporučení výrobce nebo se poradíme s profesionály v prodejně. Mohlo by se nám stát, že nábytek z exotického dřeva natřeme barvou, která ho zničí, a přitom stačilo sáhnout po jiném typu nátěrové hmoty.

Lazury Xyladecor (0,7 l od 269 Kč) jsou kvalitní nátěry dřeva v interiéru nebo v exteriéru. Dřevo na našem domě či v zahradě vydrží dlouhodobě krásné, bez velkých nároků na údržbu.

Lazury Xyladecor (0,7 l od 269 Kč) jsou kvalitní nátěry dřeva v interiéru nebo v exteriéru. Dřevo na našem domě či v zahradě vydrží dlouhodobě krásné, bez velkých nároků na údržbu.

FOTO: archív firmy Xyladecor

 • Jiné barvy se používají na měkké a jiné zase na tvrdé dřevo. Zkrátka nevyplatí se nic uspěchat!
 • Na dřevo můžeme použít hodně prostředků: od speciálních ochranných nátěrů proti plísním a dřevokazným houbám přes lazury a emaily až po lodní lak.

Ochranné nátěry

 • Pokud natíráme nové dřevo, nejlepší prevencí před jeho poškozením nebo napadením dřevní struktury plísněmi a houbami je použití ochranného nátěru. K tomu slouží tzv. fungicidní napouštědla, bránící povrch před dřevokaznými škůdci.
 • Dalším strašákem dřevěných povrchů je samozřejmě vlhkost. Způsobuje plísně a hnilobu a ty zase vytvářejí lákavé prostředí pro další škůdce. Několik nátěrů většinou jako ochrana postačí, ale pokud chceme mít jistotu, použijeme některou ze speciálních impregnačních lazur.
 • Jestli přemýšlíme o počtu vrstev, pak tu platí jednoduché pravidlo pro všechny nátěrové hmoty: natíráme-li dřevo v exteriéru, potřebujeme vždy více vrstev kvůli nepříznivým podmínkám a větší zátěži. U napouštědel, laků i lazur se doporučují nátěry dva, ale neuděláme chybu, když naneseme o jeden více.

Přirozené průsvitné lazury

Lazury jsou transparentní (průsvitné) nátěry určené především pro měkké dřevo. Díky své řídkosti pronikají hluboko do dřeva a impregnují ho, přičemž nepřekrývají jeho strukturu a my tak můžeme plně obdivovat krásu přirozené dřevěné kresby.

Pro natírání dřeva zvolíme např. plochý štětec Lazur Profi (43 Kč) vybavený plastovým dvoukomponentním držadlem, směsí syntetických vláken a štětinami.

Pro natírání dřeva zvolíme např. plochý štětec Lazur Profi (43 Kč) vybavený plastovým dvoukomponentním držadlem, směsí syntetických vláken a štětinami.

FOTO: archív firmy Spokar

Balakryl UNI – univerzální vodou ředitelné vrchní barvy pro exteriér a interiér na dřevo, kovy (vč. pozinkovaných plechů a hliníku), beton a jiné materiály. Ideální na dveře, okna, zárubně, zábradlí či nábytek.

Balakryl UNI – univerzální vodou ředitelné vrchní barvy pro exteriér a interiér na dřevo, kovy (vč. pozinkovaných plechů a hliníku), beton a jiné materiály. Ideální na dveře, okna, zárubně, zábradlí či nábytek.

FOTO: archív firmy Balakryl

 • Lazurovací laky se podle složení dělí na syntetické a vodou ředitelné, nabízejí se v nejrůznějších odstínech: např. bezbarvý, pinie, palisandr nebo mahagon.
 • Plocha, kterou chceme opatřit lazurou, musí být čistá, suchá, vybroušená dohladka a zbavená mastnoty nebo jiných látek, na nichž nátěry nedrží (např. pryskyřice).
 • Syntetické laky jsou v tomto ohledu méně náročné. Oproti tomu vodou ředitelné lazury vyžadují dokonalé odmaštění.
 • Před použitím lazurovací lak důkladně rozmícháme, a pokud jsou v laku hrudky, přecedíme jej. Lazuru nanášíme ve dvou nebo třech vrstvách. Nevsáknutý přebytek lazury setřeme hadrem.

Emailový nátěr oživí zašlé povrchy

Nátěry nemají jen ochrannou funkci. Nový emailový kabát starší plochu nábytku výrazně oživí.

Lignofix I-Profi pro likvidaci dřevokazného hmyzu včetně dlouhodobé preventivní ochrany. V exteriéru se aplikuje na střešní podbití, dřevěné stavby, ploty a krovy. Aplikační forma (0,5 l/114 Kč) je určena pro ošetření menších ploch!

Lignofix I-Profi pro likvidaci dřevokazného hmyzu včetně dlouhodobé preventivní ochrany. V exteriéru se aplikuje na střešní podbití, dřevěné stavby, ploty a krovy. Aplikační forma (0,5 l/114 Kč) je určena pro ošetření menších ploch!

FOTO: archív firmy Stachema

Dlouhodobou ochranu dřevěných podlah v exteriéru zajistí vodou ředitelná lazura Johnstone’s Woodworks Decking Stain v odstínech: tmavý teak, španělský cedr, přírodní dub a kaštanová hněď.

Dlouhodobou ochranu dřevěných podlah v exteriéru zajistí vodou ředitelná lazura Johnstone’s Woodworks Decking Stain v odstínech: tmavý teak, španělský cedr, přírodní dub a kaštanová hněď.

FOTO: archív firmy Johnstone´s

 • Pokud natíráme již dříve ošetřené, zašlé plochy, je naprosto nutné je předem očistit. Jestliže jsou na dřevě starší vrstvy emailových nátěrů, odstraníme je smirkovým papírem nebo bruskou. Po několikanásobném nanesení emailu by časem mohlo dojít k odloupnutí všech vrstev naráz.
 • Email je mimořádně odolný barevný nátěr, používá se především na plochy vystavené větší zátěži. Emailový nátěr je charakteristický slitou hladkou plochou a vysokou lesklostí.
 • K ochraně venkovních stavebních prvků, které musí odolávat vlhkému prostředí (např. zahradní nábytek, sportovní nářadí nebo obložené venkovní stěny), použijeme lodní lak.

Co k natírání potřebujeme?

 • barvy podle typu povrchu
 • ocelový kartáč
 • brusný papír
 • ředidlo
 • štětce podle druhu barvy a povrchu
 • staré pracovní oblečení a boty