Kdo si vzpomněl na výrazně horké dny loňského července a srpna, možná právě uvažuje o nákupu klimatizační jednotky. Ta jednoznačně vytvoří komfortní prostředí, některé kromě požadovaného chladu a odvodu vlhkosti umí i topit (na jaře a na podzim s nimi lze přitápět). Na trhu je mnoho typů klimatizačních jednotek, které se liší výkonem, použitím, hlučností a samozřejmě cenou. Zorientovat se v nabídce můžeme celkem snadno.

Klimatizaci nastavíme na teplotu, která je o 5, maximálně 8 °C nižší než skutečná venkovní teplota. Jinak riskujeme prochladnutí. Foukání chladného vzduchu směrujeme do stran, dolů, nikdy ne na nás.

Klimatizaci nastavíme na teplotu, která je o 5, maximálně 8 °C nižší než skutečná venkovní teplota. Jinak riskujeme prochladnutí. Foukání chladného vzduchu směrujeme do stran, dolů, nikdy ne na nás.

FOTO: IKEA

Vybíráme vhodnou klimatizaci

O výkonné klimatizaci by měli vážně uvažovat zejména ti, kteří bydlí v podkrovním či mezonetovém bytu orientovaném převážně na jih. Jim se investice do zařízení určitě vyplatí. V první řadě se zamyslíme nad tím, co od klimatizace vlastně požadujeme.

Kromě chlazení umějí moderní jednotky mnohem více (topit v chladných dnech, odvlhčovat, filtrovat a čistit vzduch) a lze je využívat celoročně. Pokud nechceme příliš investovat, ale jen přežít pár horkých dnů v roce, můžeme si pořídit mobilní jednotku s menším výkonem, kterou zapojíme jen v létě.

Mobilní klimatizační jednotka Midea je díky kompresoru Toshiba mimořádně tichá. Další výhody: není nutná montáž, teplo odvádí hadice mimo klimatizovanou místnost.

Mobilní klimatizační jednotka Midea je díky kompresoru Toshiba mimořádně tichá. Další výhody: není nutná montáž, teplo odvádí hadice mimo klimatizovanou místnost.

FOTO: KLIMA RAPID

Podle vlastních potřeb se pak rozhodneme, jaký typ jednotky vybereme. Možnosti jsou dvě:

  • kompaktní jednotka (mobilní, okenní) nebo
  • tzv. split jednotky (dělené, podle umístění nástěnné, podstropní, kazetové, mezistropní atd.).

Mobilní jednotky pořídíme za částku kolem 5000 Kč, ale mají i své nevýhody. Není u nich vyřešen odvod horkého vzduchu z místnosti, a tak nám nezbývá nic jiného než vysunout hadici z okna ven (je tím ale trochu omezena mobilita zařízení, vzduch se vrací zpět). Některé kompaktní jednotky mohou být i hlučné, proto se v obchodě určitě na tichost provozu informujeme.

Vnitřní splitová jednotka Nordic indoor se umisťuje na stěnu. ZIPA KLIMA,

Vnitřní splitová jednotka Nordic indoor se umisťuje na stěnu. ZIPA KLIMA,

FOTO: WWW.ZIPAKLIMA.CZ

Větší uživatelský komfort máme s tzv. splitovou jednotkou. Ta se skládá ze dvou částí: vnitřní a venkovní. Venku je kompresor, kondenzátor a další vybavení (je za zdí třeba na stěně, balkoně, a není tedy slyšet). Vnitřní jednotka se skládá z výparníku a ventilátoru. Většinou se umisťuje pod strop, na stěnu, vhodná je nade dveře. Podstatné je, aby studený vzduch nemířil přímo na nás. Proto směr foukání směrujeme dolů, do stran, ke stropu.

Nástěnná klimatizační jednotka Vertu Family, provedení multisplit. Chladicí výkon od 2,6 do 3,5 kW, možnost provedení inverter či s přepínáním kompresoru.

Nástěnná klimatizační jednotka Vertu Family, provedení multisplit. Chladicí výkon od 2,6 do 3,5 kW, možnost provedení inverter či s přepínáním kompresoru.

FOTO: KLIMA RAPID

Při používání klimatizace nastavíme teplotu, která je o 5, maximálně 8 stupňů nižší než teplota venku. Jestliže nastavíme 20 °C, neděláme dobře. Tělo snadno prochladne a nestihne rozdíly teplot zregulovat. Pak máme i v létě rýmu, kašel, bolení zad či krku.