Pytle a vaky mají vlastnosti, které ocení každý příznivec kreativního bydlení. Mají jedinečný vzhled a skvěle podtrhnou styl interiéru (barvou, použitými vzory a materiálem). Jsou lehké a snadno je v přeneseme tam, kam právě potřebujeme, není problém s údržbou, ale hlavně se na nich úžasně relaxuje. Ve srovnání s klasickou sedačkou jsou i za přijatelnou cenu.

Užití přitom najdou prakticky všude. V předsíni slouží menší kostky dětem jako „židlička“, na kterou si sednou při obouvání. Ve studentském pokoji mohou plně nahradit křesílka, v obývacím pokoji slouží jako válecí „žíněnka“ před televizí. Své místo mají i v pracovně s počítačem, protože se do nich po práci rádi zaboříme, protáhneme záda a poslechneme muziku. Speciální voděodolné vaky lze použít i jako posezení na terasu.

Čištění pytlů a vaků

Žádná věc není 100% bezúdržbová, o vše se musíme pravidelně starat. Platí to i o sedacích pytlech. V prodejně se proto zeptáme, z jakého materiálu je vak vyroben (polyesterová látka, syntetická kůže, syntetická kožešina, voděodolný pevný nylon), jakou údržbu vyžaduje. Vybírat lze ze dvou variant: vak může mít snímatelný prací potah, ve druhém případě nikoli a musíme ho v případě znečištění na povrchu šetrně očistit. Tento vak se pozná podle tužšího potahu, obvykle je vhodný i do exteriéru.

Snímatelný potah je praktičtější zvláště, když vak užívají děti. Obal, v němž je pytel plný kuliček, po rozepnutí zipu (obvykle suchého) sundáme a vypereme v ruce nebo v automatické pračce na nízkou teplotu.

Sedací vaky oceňují ortopedi
Různé velikosti vaků a pytlů jsou nejen designovým prvkem bytu, ale navíc jsou i zdravé a tělo je má rádo. Díky náplni z malých kuliček nám vak vytvaruje oporu přesně podle naší páteře, pohodlně se zaboříme po celé ploše, nikde není ani skulinka. Záda mají ideální oporu a přitom jsou uvolněná (svaly si přitom udržují zdravý tonus).

V případě vaku, který nelze prát, postupujme jinak. Menší znečištění odstraníme navlhčenou houbičkou. Je-li znečištění velké, použijeme na povrchu prací prášek nebo jiný neagresivní přípravek určený na čištění textilií. Po vyčištění necháme pytel dobře vyschnout na teplém, suchém a větraném místě. Čistit vaky bychom měli pravidelně (vysavač ho zbaví prachu), nevyplatí se čištění podceňovat a odkládat. Případné nečistoty a pachy totiž s postupem času čím dál hůře odstraníme.