Součástí doprovodného programu mezinárodního textilního veletrhu Heimtextil ve Frankfurtu nad Mohanem je už tradičně studentská soutěž Young Contract Creations Award: Upholstery 2011. Letošní vítěz Václav Mlynář je studentem 3. ročníku na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a studuje Ateliér design výrobků.

Vítězným návrhem českého designéra Ygo je dětský nábytek. Jeho předností je jeho multifunkčnost. Jednoduchým přetočením funguje jako houpací kůň pro jednoho, houpačka pro dva nebo vesmírná loď či prolézačka.

Designér se inspiroval mimozemskou civilizací

Houpadlo svým tvarem designérovi připomínalo kosmickou loď, a když se převrátilo, tak mimozemšťana. Chtěl, aby název korespondoval s houpadlem i vizuálně. Proto nakonec vznikl název „YGO“.

Inspirace mimozemskou civilizací hrála roli i při výběru látky pro návrh. "Zelenou barvu mám rád a pro mého mimozemšťana mi přišla ideální," řekl Mlynář.

"Inspiraci jsem hledal u různých polohovatelných, multifunkčních kusů nábytku, převážně z 60. let. Konkrétně mě nejvíc ovlivnil Verner Panton a jeho multifunkční nábytek Living Tower," sdělil Mlynář.

S finálním prototypem designérovi pomáhal čalouník, kterému nedělala potíž práce ani s poměrně tuhou koženkou.

Mlynář uspěl v konkurenci studentů z Německa, Estonska, Rakouska, Polska, Slovenska, Finska a Maďarska.

Veletrh Heimtextil je největší a nejvýznamnější mezinárodní veletrh bytového textilu a textilu pro veřejný sektor, úspěch českého designu je na něm vždy velkým plusem.