Realitní odborníci radí: právě nyní je nejlepší čas na nákup nemovitostí. Ceny jsou nízko, předpokládá se, že během roku budou stagnovat, a poté pomalu, ale jistě stoupat nahoru. Kdo čeká na ještě nižší nabídku, nemusí se dočkat. Na trhu s nemovitostmi je i další celkem logická novinka: největší poptávka je po malých bytech, které jsou v menších domech.

Úložný prostor lze využít i pod šikmou stěnou. Stačí zakoupit konzoly Ekly Riset s hloubkou 30 cm za 99 Kč za kus a polici v červené barvě o velikosti 75x28 cm rovněž za přijatelných 99 Kč.

Úložný prostor lze využít i pod šikmou stěnou. Stačí zakoupit konzoly Ekly Riset s hloubkou 30 cm za 99 Kč za kus a polici v červené barvě o velikosti 75x28 cm rovněž za přijatelných 99 Kč.

FOTO: Ikea

Kuchyňská linka pro singl osobu nebo pár v šířce 110 cm. Přední plochy bílé lesklé, úchytky barva alu. Cena včetně vestavné chladničky a 2ploténkové varné desky 13 990 Kč.

Kuchyňská linka pro singl osobu nebo pár v šířce 110 cm. Přední plochy bílé lesklé, úchytky barva alu. Cena včetně vestavné chladničky a 2ploténkové varné desky 13 990 Kč.

FOTO: Kika

Developerské firmy už omezují výstavbu obřích projektů, protože velké množství bytů, zvláště velkometrážních, je problém prodat. Raději se specializují na malé objekty a byty s menší plochou: více se tedy staví byty 1+kk o velikosti 30 m2, 2+kk do 45 m2 a 3+kk o velikosti zhruba 65 m2. Takové byty se rovněž v případě potřeby výborně prodávají.

Zájem o byty s menší metráží mají všechny věkové kategorie. Mladí lidé, kteří vstupují do samostatného života a snaží se postavit na vlastní nohy preferují podle průzkumů malé byty v cihlových domech v centru a nechtějí investovat do většího panelákového bytu 3+1 na sídlišti.

Jídelní sestava s názvem 4you: š/v/h: 90x75x90 cm. Kovový pochromovaný stůl se skleněnou deskou 10 mm, bezpečnostní sklo. Čtyři kovové pochromované židle: potah imitace černé a bílé kůže. Cena 5990 Kč.

Jídelní sestava s názvem 4you: š/v/h: 90x75x90 cm. Kovový pochromovaný stůl se skleněnou deskou 10 mm, bezpečnostní sklo. Čtyři kovové pochromované židle: potah imitace černé a bílé kůže. Cena 5990 Kč.

FOTO: Kika

Regál Colore, fialová barva v provedení lak s jednou přihrádkou. Nohy z umělé hmoty: š/v/h: 44x44x35 cm. Lze využít jako noční stolek, odkládací v předsíni či konferenční v obývacím pokoji. Cena 899 Kč.

Regál Colore, fialová barva v provedení lak s jednou přihrádkou. Nohy z umělé hmoty: š/v/h: 44x44x35 cm. Lze využít jako noční stolek, odkládací v předsíni či konferenční v obývacím pokoji. Cena 899 Kč.

FOTO: Kika

Malý byt je vhodný i pro lidi středního věku, kteří žijí singl, dělají kariéru, hodně cestují a nepotřebují více prostoru. Stejně tak se po malometrážních bytech ptají lidé v důchodu. Rádi prodají starší rodinný dům, který je náročný na údržbu a provoz, nutí je pohybovat se po schodech do patra. Malý byt v novostavbě jim oproti tomu nabízí pohodlí, komfort s výtahem a příznivé náklady na bydlení.

Promýšlet do detailu

Zásadní otázkou je, jak dlouho chci v malém bytě bydlet.

  • Jestliže přemýšlím v horizontu třeba pěti let a pak si chci založit rodinu, určitě zbytečně neinvestuji do věcí, které si nemohu odnést s sebou. Také myslím na budoucí prodejnost bytu.
  • Jestliže se zhlédnu jako mladý kreativec v extravagantních obkladačkách, může mě to za pár let mrzet. Až budu byt prodávat, může právě koupelna rozhodnout o tom, že to nepůjde tak snadno.

Když tedy musím provést rekonstrukci, volím neutrální odstíny, stejně tak i klasickou kuchyňskou linku. Projevit svůj styl můžu ve výmalbě stěn, dekoracích, textiliích.

Rozkládací pohovka Space – pochromované nohy, vhodná do minibytečku. Plocha lůžka po rozložení 120x186 cm, š/v/h: 186x91x92 cm. Cena 6990 Kč.

Rozkládací pohovka Space – pochromované nohy, vhodná do minibytečku. Plocha lůžka po rozložení 120x186 cm, š/v/h: 186x91x92 cm. Cena 6990 Kč.

FOTO: Kika

Pohled na původní panelákové jádro před rekonstrukcí. Troje dveře zabíraly drahocenný prostor, o estetice ani nemluvě.

Pohled na původní panelákové jádro před rekonstrukcí. Troje dveře zabíraly drahocenný prostor, o estetice ani nemluvě.

FOTO: J. A. P.

V případě, že je malý byt mojí cílovou stanicí, mohu jej zařídit čistě podle svého vkusu a zainvestovat i do rekonstrukce. Panelový byt se může proměnit k nepoznání. Bolavým místem je zejména bytové jádro: je nevzhledné a nepraktické zároveň.

Podívejme se, jak vlastně vypadá. Hned vedle sebe má dvoje otočné dveře (do koupelny a na toaletu), které se otevírají do prostoru a berou drahocenné centimetry. Mnohem praktičtější jsou posuvné dveře, které se zasouvají do zdi. V případě panelákového jádra potřebujeme zasunout dvoje dveře vedle sebe.

Kožená sedačka Malcom trio rozměrů 235x168 cm je určena do menších bytů. Lze ji pohodlně rozkládat, takže v případě návštěvy je o zázemí postaráno. Světlý odstín je vítaný.

Kožená sedačka Malcom trio rozměrů 235x168 cm je určena do menších bytů. Lze ji pohodlně rozkládat, takže v případě návštěvy je o zázemí postaráno. Světlý odstín je vítaný. Bílá sedačka v prostoru nepůsobí robustně, přitom se skvěle udržuje, v případě nečistoty ji lze dobře vyčistit.

FOTO: Natuzzi

V případě malého bytu se držíme zásady: světlá podlaha, bílé stěny (v koupelně obklady), bílé dveře a velké zrcadlo. Prostor se opticky zvětší, prosvětlí.

V případě malého bytu se držíme zásady: světlá podlaha, bílé stěny (v koupelně obklady), bílé dveře a velké zrcadlo. Prostor se opticky zvětší, prosvětlí.

FOTO: J. A. P.

A to chytře řeší „kapsa“ Unibox (určena pro užší zděnou příčku, pouzdro má tloušťku 82 mm), která schová do zdi hned dvě dveřní křídla zároveň. Díky tomu je v úzké panelákové chodbě větší prostor, který je nutný. Chodba totiž slouží nejen jako předsíň, ale rovněž jako hlavní „dopravní tepna“ domácnosti pro vstup do ostatních místností.

Na co myslet při zařizování
Světlé odstíny na velkých plochách. Bílé nebo lehce tónované stěny, světlejší odstíny podlahových dřevin, dřevěného nábytku. Opticky zvětšují prostor, cítíme se vzdušně, volně.
Velká zrcadla (udělají hloubku prostoru). V předsíni od podlahy až téměř ke stropu, po celé ploše vestavěných skříní, v koupelně na jednu zeď od pasu nahoru.
Volíme vestavěné úložné prostory, využijeme niky, police až ke stropu. Důležité je mít v bytě hodně světla. Ne jen jedno centrální svítidlo u stropu, ale více alternativních zdrojů (stojací lampy, svítidla nástěnná, lampičky na nábytku). Zapnutím určitého svítidla lze vymezit funkční část bytu: relaxační, pracovní.
Nábytek volíme multifunkční, skládací do sebe (různé odkládací stolky), rozkládací (menší sedačka, která slouží i na přespání pro hosty), nábytek na kolečkách (konferenční stolek lze rychle přesunout a využít jako noční, do předsíně atd.).
Do garsonky je možná patrová postel, pod níž nebude druhé lůžko, ale pracovní kout se stolem a kolečkovou židlí, úložné prostory.
Využijeme všechny pomocníky: paravány na rychlé a dekorativní oddělení prostoru, háčky, věšáky, tyče na zavěšení oblečení, posuvné stěny, zasouvací dveře do stavebního pouzdra.
Zaměříme se na specializovaný nábytek: kuchyňská studia nabízejí sestavy se spotřebiči malých rozměrů – sporáky, vestavné trouby, mikrovlnky.