Oscar Niemeyer je legendou světové architektury. Narodil se v brazilském Rio de Janeiru, dnes je mu přes sto let. Jeho dlouholetá tvorba v oblasti soudobé architektury s ladnými organickými křivkami rozhodně stojí za pozornost.

Fantasknost ladných tvarů dostala v Niemeyerově tvorbě přednost

Architekt se ve své tvorbě inspiroval mimo jiné ladnými tvary staveb Antonia Gaudího. Stejně jako Gaudí, ani Niemeyer nefandí pravým úhlům a neváhal se tak pouštět do projektů, které jsou pro architekta mnohem náročnější než navrhování navzájem si podobných krychlovitých staveb.

Fantazie má u Niemeyerových staveb často přednost před funkčností a užitností. Díky tomuto postoji se mu podařilo navrhnout hlavní budovy města Brasilia naprosto originálním způsobem.[celá zpráva]

Prostor metropolitní katedrály Brasílie je velmi vzdušný, světlý a otevřený.

Prostor metropolitní katedrály Brasilie je velmi vzdušný, světlý a otevřený.

FOTO: fotobanka Profimedia

Velkou inspirací mu byla i tvorba architekta Le Corbusiera. Dnes o něm říká: „Le Corbusier měl mimořádnou fantazii. Byl to velký architekt.“

Niemeyr i Le Corbusier vyznávali levicový materialismus, náboženským stavbám se ale nevyhýbali.

Niemeyer i Le Corbusier vyznávali levicový materialismus, náboženským stavbám se ale nevyhýbali.

FOTO: fotobanka Profimedia

A jaká byla Niemeyerova cesta na nebe soudobé architektury? "Když mu bylo dvacet tři let, přihlásil se na tamní výtvarnou akademii a po dokončení studia našel práci v ateliéru Lúcia Costy. Ten byl zaníceným obhájcem moderních směrů, které si z Evropy rychle razily cestu i na jihoamerický kontinent," říká odborník na Niemeyerovu tvorbu Damjan Prelovšek a autor fotografií na výstavě Niemeyerovy tvorby v Brně.

V katedrále nechybví všudypřítomná náboženská symbolika: symbol kžíže, fasáda z malovaných dlaždic znázorňuje betlémské hvězdy a holubice atd.

V katedrále nechybí všudypřítomná náboženská symbolika: symbol kříže, fasáda z malovaných dlaždic znázorňuje betlémské hvězdy a holubice atd.

FOTO: fotobanka Profimedia

Výstava je souborem 40 fotografií staveb z města Brasilia. Byla vytvořena pro Národní galerii v Lublani, bylo ji možno vidět také v Národní galerii v Praze i v Muzeu architektury ve Vratislavi.

Architekt Niemeyer a jeho manželka Vera Niemeyrová.

Architekt Niemeyer a jeho manželka Vera Niemeyrová

FOTO: ČTK

Až do 17. 12. 2010 výstavu hostí Galerie Sklepení v sídle Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Brně s adresou - náměstí Svobody 8, Brno. Otevřeno je ve středu od 10 do 18 hodin a od čtvrtka do soboty od 10 do 17 hodin. Plné vstupné pořídíte za 30 Kč, snížené za 10 Kč.