Letošní největší přehlídka zajímavých starožitných předmětů z antiků je věnována univerzálnímu stylu Art deco. Tento dekorativní styl odkazuje k futurismu, kubismu i secesi a získal si oblibu v běžných městských domácnostech.

"Byl to poslední komplexní styl, který zahrnul všechny oblasti umění a pronikl od luxusních věcí až do běžných užitkových předmětů. Tento styl je velmi poutavý, pohledný a velmi módní," říká Simona Šustková, prezidentka Asociace starožitníků, jež veletrh Antique pořádá.

Art decové dózy od Pavla Janáka. 

Art decové dózy od Pavla Janáka.

FOTO: Starožitnosti Michal Jankovský

Zrodil se z hospodářské krize ve 20. letech. Z krize vzniklo něco zábavného, barevného a hezkého jako Art-decový styl. Proto jsme se rozhodli tento styl vypíchnout s tím, že všechno zlé je pro něco dobré," dodává Šustková.

Nástolec, (ČECHY, SVIJANY – PODOLÍ, GRANITON, RYDL & THON) z období 1918 – 1921. Materiál: kamenina glazovaná, malovaná, kruhová.

Nástolec, (ČECHY, SVIJANY – PODOLÍ, GRANITON, RYDL & THON) z období 1918 – 1921. Materiál: kamenina glazovaná, malovaná, kruhová.

FOTO: Alma antik

"Ve své době tento styl zasáhl všechny složky každodenního života, dokázal se prosadit v modelech slavných návrhářů i v sériové výrobě, při výrobě drahocenných porcelánových figur i levného nádobí, v návrzích nejdražších šperků od Cartiera i v masové výrobě bižuterie,“ tvrdí Šustková.

Ze zajímavostí v oblasti interiérových kusů bude k vidění unikátní art-decový psací stůl. Je to zajímavost, protože art-decového nábytku není tolik. Stůl je navíc zdařile zrestaurován.

Dva šálky s podšálky s abstraktním motivem, 20.-30. léta 20. století.

Dva šálky s podšálky s abstraktním motivem, 20.-30. léta 20. století.

FOTO: Alma antik

V rámci veletrhu uděluje odborná komise ocenění za nejlepší expozici a nabídku. Loni tuto cenu získaly Starožitnosti Michal Jankovský. Ocenění je udělováno pro prestiž. Finanční zvýhodnění pronájmu prostoru na veletrhu pro oceněné vystavovatele organizátoři nenabízí.

Falzifikáty se objevují u skla, obrazů, ale i u nábytku

Odborníci různých specializací dozorují nad expozicemi a jejich úkolem je odhalovat případné falzifikáty. Nejvíce problematické jsou obrazy a sklo. V minulých letech byly vystavovány i napodobeniny historického nábytku. Aby se to neopakovalo, v dozoru veletrhu fungují hned dva restaurátoři nábytku. Často se předělává starý nábytek na jiný, než jakým původně byl.

V oblasti nábytku sběratelé vyžadují nábytek kvalitně a dobře zrestaurovaný. Preferují dobrý uživatelský stav. Nábytek musí být v takovém stavu, aby mohl být prakticky ihned fungovat v domácnosti.

Loďkovitý stříbrný tác z Německa, 20. léta 20. století.

Loďkovitý stříbrný tác z Německa, 20. léta 20. století.

FOTO: Alma antik

O art-deco je dnes u starožitníků zájem. Žádost po kvalitě převyšuje kvantitu prodejů. Už se tolik neprodávají levné drobnosti. "Díky ryzí a současně promyšlené jednoduchosti, nádechu luxusu a naprosté preciznosti zpracování neztrácí Art Deco mezi sběrateli oblibu ani po letech," říká Šustková, která má české sběratele za často velmi vzdělané osoby.

Působivé skleněné vázičky.

Působivé skleněné vázičky

FOTO: Starožitnosti Michal Jankovský

Organizátoři očekávají, že přijde přes sedm tisíc návštěvníků. Doufají, že veletrh budou chápat i jako kulturní akci podobnou výstavě. Akce slouží i jako platforma pro porovnávání cen starožitníků, ale i pro informaci veřejnosti o cenách kusů, které vlastní.

Veletrh můžete navštívit až do 14. listopadu na adrese Novoměstská radnice, Karlovo náměstí 1/23, Praha 2. Otevřeno je od 10 do 19 hodin. Za základní vstupné dáte 90 Kč, snížené vstupné vyjde na 70 Kč.