Výhodou koupelnových předložek je jejich nepřeberné množství. Koupíme je v obchodech s koupelnovým, textilním či luxusním zbožím, v hypermarketech i přes internet. Liší se materiálem, způsobem zpracování, vzorem, tvarem, rozměrem a cenou.

Koupelnová předložka MAXINE (399 Kč) ze 100% akrylu v přírodní, červené, zelené nebo cihlové barvě má rozměry 60x90 cm.

Koupelnová předložka MAXINE (399 Kč) ze 100% akrylu v přírodní, červené, zelené nebo cihlové barvě má rozměry 60x90 cm.

FOTO: JYSK

V koupelnových předložkách dáváme přednost barevnému ladění, které odpovídá vzhledu koupelny. Třeba květinové motivy mohou kopírovat bordury či listely, grafické vzory zase vycházejí z obkladů nebo dlažeb a exotické variace z keramiky. Ať už zvolíme jakoukoli předložku, stane se zajímavou dekorací, která dodá naší koupelně švih.

Atmosféru udělá materiál

Cenově dostupné jsou tkané předložky ze 100% bavlny (od 500 Kč), proto je lze snadno obměňovat. Díky hladkému povrchu se na nich nedrží nečistoty ani vlasy. Bavlněné předložky vynikají savostí, jsou i příjemné, teplé a hebké na dotek. Jejich údržba je jednoduchá, mohou se prát, občas je stačí vyklepat. Předložky ze stoprocentní bavlněné žinylky mají originální vzhled díky struktuře použitého materiálu.

Koupelnová předložka Hawaii s protiskluzem (870 Kč) v zeleném provedení o rozměru 60x100 cm je ze 100% polyakrylu.

Koupelnová předložka Hawaii s protiskluzem (870 Kč) v zeleném provedení o rozměru 60x100 cm je ze 100% polyakrylu.

FOTO: Koupelny-online.cz

Koupelnové předložky ze 100% polyamidu nebo polyakrylu jsou vybavené protiskluzovou úpravou a prodávají se také v soupravě s WC předložkou. Jejich pořizovací cena se pohybuje od 200 Kč podle velikosti.

Plastikové předložky lze koupit v různých barvách či zajímavých motivech, ale hodně se špiní, drží se v nich prach, nečistoty a plíseň. Mají omezenou životnost. Předložky se vyrábějí i z vlny či hedvábí, ale obvykle se kombinují v určitých poměrech se syntetickými vlákny.

Luxusní koupelnová předložka GREK (50x90 cm ) z česané bavlny SOFT, gramáž 940 g/m2 je ke koupi v bílé, smetanové, růžové, lososové, béžové, světle modré a starorůžové barvě.

Luxusní koupelnová předložka GREK (50x90 cm ) z česané bavlny SOFT, gramáž 940 g/m2 je ke koupi v bílé, smetanové, růžové, lososové, béžové, světle modré a starorůžové barvě.

FOTO: Soft cotton

Nejčastěji se používají dutá polyamidová a kvalitou srovnatelná polyakrylová vlákna. Předložky z nich jsou jemné a pružné, mají výbornou tvarovou paměť. Ceny těch nejmenších o rozměru 50x90 cm začínají na 400 Kč.

Předložky z polyakrylové mikropříze (od 600 Kč) jsou typické svým jemným povrchem, hedvábným vzhledem, výbornou savostí, rychlým sušením a snadnou údržbou. V obchodech lze koupit také polypropylenové předložky, které se sice moc nešpiní, ale jsou staticky odpudivé a málo pružné. Pořídíme je asi za 200 Kč.

Koupelnová předložka Tropica o rozměru 60x90 cm (391 Kč), výrobce Ridder, je z přírodního bambusu.

Koupelnová předložka Tropica o rozměru 60x90 cm (391 Kč), výrobce Ridder, je z přírodního bambusu.

FOTO: Koupelny-online.cz

V našich koupelnách se opět začaly objevovat dřevěné rošty, které nechytají nečistoty a jsou hygienické. Vyrábějí se z různých dřevin, např. bambusu, ty luxusní jsou např. z teakového dřeva.

Trendy vycházejí vstříc každému

V barvách stále panují klasické koupelnové odstíny, a to zejména modrá, tyrkysová, zelená i ve vzájemné kombinaci. Velkým hitem je nadále fialová a různé odstíny růžových. Hodně fungují i jednobarevné předložky, grafické vzory a opět se vracejí i květinové ornamenty a dekorace. Prolíná se tu romantika s přírodu, k tomu retro a mladistvý styl. V souznění s přírodou pak samozřejmě hnědé, béžové, bílé. Můžeme se tedy setkat s divokou extravagancí i umírněnou elegancí.

Luxusní koupelnová předložka MAIA Swarovski (826 Kč) o rozměru 50x90 cm je vyrobena z česané bavlny SOFT. Vyniká v bílé, černé a bordó barvě.

Luxusní koupelnová předložka MAIA Swarovski (826 Kč) o rozměru 50x90 cm je vyrobena z česané bavlny SOFT. Vyniká v bílé, černé a bordó barvě.

FOTO: Water fall

Tvarům vládne geometrie, ať už jsou to předložky obdélníkové, kulaté a půlkulaté, či trojúhelníkové. Některé dětské předložky mají zase tvar zvířat, např. ryby, kachny či slona.

Jak si počínat při výběru

Nejdůležitějším kritériem při volbě je ošetření předložky protiskluzem. A nevadí, máme-li vyhřívanou podlahu, či nikoli. Některé protiskluzové předložky jsou vhodné i pro podlahové vytápění.

Luxusní koupelnová předložka MAIA Swarovski (826 Kč) o rozměru 50x90 cm je vyrobena z česané bavlny SOFT. Vyniká v bílé, černé a bordó barvě.

Luxusní koupelnová předložka MAIA Swarovski (826 Kč) o rozměru 50x90 cm je vyrobena z česané bavlny SOFT. Vyniká v bílé, černé a bordó barvě.

FOTO: Water fall

Rozhodovat bude i kvalita, spočívající v hustotě vlasu předložky a jeho výšce. Neméně důležitým měřítkem je design, na němž si dávají výrobci velmi záležet, takže lze vybírat z široké škály barev a vzorů v dobré kvalitě.

Cena by neměla ovlivnit naše rozhodnutí. Liší se podle volby materiálu, výšky vlasu, rozměru i vzoru. Kvalitní předložku pořídíme již od 600 Kč.

Předložky podle ročního období

I když předložky z technického hlediska vydrží čtyři až šest let (dají se prát při 40 °C bez použití aviváže), při dobrém zacházení vydrží i 10 let s dvouletou zárukou. Z estetického hlediska je samozřejmě lepší předložky měnit častěji a mít v domácnosti alespoň dvě kolekce.

Ručně vázané koberečky slouží k harmonizaci prostoru. Dají se použít na podlahu v koupelně i v ložnici před postel, nebo kdekoli v interiéru na zeď. Perou se při 40 °C, mají rozměr 38x49 cm a k dostání jsou i v tmavě modré variantě. Cena 577 Kč.

Ručně vázané koberečky slouží k harmonizaci prostoru. Dají se použít na podlahu v koupelně i v ložnici před postel, nebo kdekoli v interiéru na zeď. Perou se při 40 °C, mají rozměr 38x49 cm a k dostání jsou i v tmavě modré variantě. Cena 577 Kč.

FOTO: Fler

V jiných zemích předložky slouží jako designový doplněk, někde je dokonce střídají i podle ročního období. Kromě bezpečnosti a pohodlí bychom tedy měli brát v úvahu i jejich estetickou funkci v interiéru.

Zda budeme volit celý set - WC (předložka s výkrojem), bidet, ovál a dekl, nebo jen některé prvky samostatně, záleží hlavně na nás. Důležitou roli hrají také prostory. Výhodou je, že se modely dají použít samostatně v různých rozměrech i tvarech, a tak se přizpůsobí každé koupelně.

Souprava protiskluzových koberečků FUN (od 169 Kč/ks) oživí každou koupelnu. Lze je používat v místnostech s podlahovým topením, jsou měkké s výškou vlasu cca 15 mm.

Souprava protiskluzových koberečků FUN (od 169 Kč/ks) oživí každou koupelnu. Lze je používat v místnostech s podlahovým topením, jsou měkké s výškou vlasu cca 15 mm.

FOTO: Bonprix