Po druhé světové válce byla vila stejně jako textilní továrna znárodněna a až do 90. let minulého století patřila Textilaně, která tam zřídila školku a jesle. Na konci minulého století byla ale tato krásná pseudorenesanční vila prázdná a chátrala.

Z původního vybavení se tak mnoho nezachovalo. Vandalové ale překvapivě neodnesli původní kované zábradlí na schodišti, našly se prakticky všechny dveře. "Také parkety a dlažby v některých částech jsou původní," řekl majitel vily - Němec Peter Wöllner.

Vila byla před deseti lety v dezolátním stavu

Před deseti lety vila připomínala spíš ruinu, která každou chvíli hrozí zřícením. Domu chyběla věž, střecha byla místy propadlá a do objektu zatékalo. Krovy byly narušené a některé stropy napadla dřevomorka, sklepy byly mokré. "Architekt tehdy náklady na obnovu odhadl na sedm miliónů marek (asi 120 miliónů korun)," poznamenal Wöllner.

Stav vily před rekonstrukcí.

Stav vily před rekonstrukcí

FOTO: ČTK

"Všichni jsme se na tom hodně naučili," přiznal Wöllner. Při obnově si nepomáhal lacinými replikami z hobbymarketů, ale štuky řemeslníci doplnili a opravili podle toho, co se zachovalo. Vila je od roku 1994 kulturní památkou chráněnou státem, a proto na její obnovu dohlíželi památkáři.

"Myslím, že můžeme být spokojeni," poznamenal vedoucí odboru památkové péče z nedalekého Frýdlantu Luděk Zelenka. "Stát přispěl zhruba půl miliónem korun na obnovu parket a stropní malby na schodišti," vysvětlil Zelenka.

Dnes objekt s adresou Zámecká 626 slouží jako sídlo a sklady Wöllnerovy firmy vyrábějící kabely a kabelové svazky.