Na první pohled působí dům prakticky, účelně a symetricky. Zvenku zaujme impozantní výškou a pultovou střechou s nižším sklonem, ale hlavně velkorysým prosklením na jižní straně. Příjemné je propojení domu s dvougaráží, do které lze vstoupit suchou nohou přímo z domu.

Procházka domem

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 163 m2 a pohodlně se v něm žije čtyřčlenné rodině. V přízemí se nachází zádveří, předsíň se šatnou, prostorná koupelna zhruba o 9 m2, technická místnost a kuchyňský kout s jídelnou a obývacím pokojem. V prostorné koupelně s toaletou a sprchovým koutem má majitel veškerou technologickou přípravu pro budoucí saunu (prádlo se pere v technologické místnosti).

Srdcem domu je obývací pokoj s kuchyňským koutem a s integrovaným schodištěm (reprezentační hala), který má dohromady okolo 50 m2. Kuchyň je opticky oddělena podhledem (v němž je vedena vzduchotechnika) a dvěma nosnými sloupy. Prostor působí vzdušně a světle hlavně díky francouzským oknům, kterými lze ze dvou stran vstoupit přímo do zahrady.

Pohled z jídelny do kuchyně. Otevřený prostor je orientovaný na jih, což vede k energetickým úsporám. Dům má centralizovanou rekuperaci (výměna čerstvého vzduchu), která ústí ven pouze v technické místnosti v přízemí.

Pohled z jídelny do kuchyně. Otevřený prostor je orientovaný na jih, což vede k energetickým úsporám. Dům má centralizovanou rekuperaci (výměna čerstvého vzduchu), která ústí ven pouze v technické místnosti v přízemí.

FOTO: firma Bahal

Do horního patra se dostaneme segmentovým točitým schodištěm. Tam najdeme 4 pokoje (ložnici, dva dětské pokoje, pracovnu) a prostornou koupelnu se sprchovým koutem, vanou, toaletou a samostatně stojícím bidetem.

Z obývacího pokoje lze vstoupit francouzskými okny na zahradu. V místnosti je krb na biolíh, který má výhřevnost 3-3,5 kW. Každá místnost (včetně koupelny) má svoji regulaci topení (nastavíme vhodné hodiny a teplotu).

Z obývacího pokoje lze vstoupit francouzskými okny na zahradu. V místnosti je krb na biolíh, který má výhřevnost 3-3,5 kW. Každá místnost (včetně koupelny) má svoji regulaci topení (nastavíme vhodné hodiny a teplotu).

FOTO: firma Bahal

Chytrý dům

Dům, který jsme navštívili, se může chlubit hned několika „inteligentními“ prvky.
Prostor je vybaven designovým dveřním kováním pro všechny interiérové dveře, které v sobě mají zabudované bezdrátové ovládání osvětlení. Nepotřebujeme tedy žádné vypínače na stěně. Po otevření místnosti se stačí dotknout plochy pod klikou a jednoduše svítíme.

V klikách je zabudován systém osvětlení, díky němuž při doteku rozsvítíme v místnosti. Nepotřebujeme tedy žádné vypínače na stěně.

V klikách je zabudován systém osvětlení, díky němuž při doteku rozsvítíme v místnosti. Nepotřebujeme tedy žádné vypínače na stěně.

FOTO: firma Bahal

Veškeré elektrorozvody jsou zabudovány v soklové liště nad podlahou. Snadno se do nich dostaneme, takže v případě potřeby nové instalace se dráty neplazí po podlaze, ale snadno se (bez sekání zdí) vloží do lišt.

Velmi příjemná jsou velká okna se zasklením Heat Mirror, která brání prostupu UV a IR záření do interiéru. Dům není v létě přehříván, nevyšisuje se od slunečních paprsků podlaha, nábytek atd.

Ložnice rodičů v prvním patře je prosvětlená dvěma okny, nechybí nika na vybudování soukromé šatny na osobní věci.

Ložnice rodičů v prvním patře je prosvětlená dvěma okny, nechybí nika na vybudování soukromé šatny na osobní věci.

FOTO: firma Bahal

Majitelé oceňují i celoplošné podlahové vytápění v obou podlažích, které lze regulovat zvlášť v každé místnosti. Dům je vybaven i systémem automatických předokenních rolet, které přistíní interiér v době letních měsíců.

Moderní technologie

Pasivní dům má příznivé náklady na provoz a zdravé klima uvnitř, protože je postaven převážně z přírodních materiálů. Tvoří ho kámen (kamenná vlna), ocel, dřevo, sklo. Nosnou konstrukcí je lehký ocelový skelet, zajišťující dokonalou stabilitu domu (podobně jako u stavebních objektů průmyslového charakteru).

Koupelna v patře nabízí velkorysé prostory. Kromě vany a sprchového koutu si můžeme vedle klozetu dovolit i samostatně stojící bidet.

Koupelna v patře nabízí velkorysé prostory. Kromě vany a sprchového koutu si můžeme vedle klozetu dovolit i samostatně stojící bidet.

FOTO: firma Bahal

V řezu obvodovou konstrukcí najdeme v samém středu nosnou ocel, kamennou vlnu mezi nosníky, dřevotřískové OSB desky bez formaldehydu, kamennou vlnu pro vnější zateplení, omítku a obložení z venkovní strany a paropropustnou fólii se sádrokartonem na vnitřní straně v interiéru. Díky konstrukci stěny domu „dýchají“.

Dům je vybaven tepelným čerpadlem země-voda, které ohřívá užitkovou vodu a podlahové vytápění v celém domě (možnou variantou vytápění je i tepelné čerpadlo vzduch-voda, solární panely). Tento systém taky podlahy v letním období chladí.
Dům má i zemní tepelný výměník, který nasává venkovní vzduch do interiéru (skrze postříbřené potrubí umístěné v zemi). Tím se interiér efektivněji vyrovnává s extrémními venkovními teplotami (v létě i v zimě).

Přízemí s patrem spojuje segmentové schodiště, které působí v prostoru velice lehce a vzdušně. Segmentové schodiště tvoří jednotlivé kovové prvky, které jsou dohromady páteří celého schodiště. Segmenty nesou dřevěné nášlapy i zábradlí.

Přízemí s patrem spojuje segmentové schodiště, které působí v prostoru velice lehce a vzdušně. Segmentové schodiště tvoří jednotlivé kovové prvky, které jsou dohromady páteří celého schodiště. Segmenty nesou dřevěné nášlapy i zábradlí.

FOTO: firma Bahal

Velmi praktická je i vsakovací nádrž pro dešťovou vodu. Zachytává se v ní zadarmo voda z přírody, která pak slouží na zalévání zahrádky, splachování na toaletách, praní v pračce (šetří se tím náklady za vodu).

Domu samozřejmě nechybí centrální rekuperační jednotka (viz minislovníček), která slouží pro přívod čerstvého vzduchu do celého domu. V místnostech se tak zbytečně nevětrá a placené teplo neutíká rovnou otevřeným oknem ven.