Stavby soukromých, městských, národních divadel, netradičních prostor i zcela nových projektů v Česku, Polsku, Maďarsku, Rakousku, na Slovensku a ve Slovinsku dokončené v posledních 250 letech představují ucelený pohled na architekturu divadelních uměleckých institucí.

Nová budova opery v Bydhošťi v Polsku se stavěla více jak padesát let, autorem návrhu její podoby je architekt Józef Chmiel.

Nová budova opery v Bydhošťi v Polsku se stavěla více jak padesát let, autorem návrhu její podoby je architekt Józef Chmiel.

FOTO: projekt Za všedností

Divadlo hrálo v různých obdobích různé funkce. Obecně je ale možné říci, že největší oblibě se těšilo v 19. století, kdy bylo neodmyslitelnou součástí společenského života a budovy byly obrázkem prestiže a architektonického bohatství národa.

Slovenské národní divadlo v Bratislavě, nová budova.

Slovenské národní divadlo v Bratislavě, nová budova

FOTO: projekt Za všedností

"Divadlo bývá označováno jako pilíř národní kultury a jazyka. Zdá se, že ani architektura není vůči národním či nacionálním atributům imunní," říká kurátor výstavy Igor Kovačevič.

Česká divadla v konkurenci evropských staveb

Každou zemi reprezentuje výběr cca desítky divadelních budov. Česká republika je zastoupena vedle pražského Národního divadla například Divadlem Alfred ve dvoře či v evropském kontextu unikátním bytovým divadlem Vlasty Chramostové.

Divadla v Čechách, která architektonicky stojí za pozornost: zleva odshora: divadlo v Alfréd ve Dvoře, pražský Disk, divadlo v Mostě, interiér bytového divadla Vlasty Chramostvé, Divadlo na Vinohradech a divadlo v Braníku.

Divadla v Čechách, která architektonicky stojí za pozornost: zleva odshora: divadlo v Alfréd ve dvoře, pražský Disk, divadlo v Mostě, interiér bytového divadla Vlasty Chramostové, Divadlo na Vinohradech a divadlo v Braníku.

FOTO: Theatre Database

Ze slovenské divadelní architektury mohou návštěvníci v evropském kontextu porovnat novou, technologicky skvěle vybavenou, a historickou budovu Slovenského národního divadla.

Výstava představuje interiérové i exteriérové pohledy do divadel od starých budov po ty současné.

Výstava představuje interiérové i exteriérové pohledy do divadel od starých budov po ty současné.

FOTO: projekt Za všedností

Polsko pak reprezentuje například Krakovská opera, dokončená teprve předloni či historická budova Velkého divadla – Národní opery ve Varšavě.

"Velmi vzrušující je například 19. století, kdy architektura působila jako médium, médium, které dnes již neumíme číst. Na první pohled bylo díky mnoha symbolům vidět, zda je stavba německá, česká nebo židovská," tvrdí architekt Igor Kovačevič.

Více jak šest desítek zajímavých divadelních budov můžeme obdivovat na výstavě v galerii Národní technické knihovny v Praze - Dejvicích s adresou Technická 6, Praha 6 až do 6. června. Otevřeno je od pondělí do pátku v době od 10 do 18 hod v sobotu od 10 do 17 hodin.