Keramická kolekce Oliva je jednou z nejrozšířenějších kolekcí v Itálii, má velkou tradici a motiv olivy představuje jeden z nejvýraznějších symbolů Itálie. Olivovník je pro keramiky velkou inspirací a vzory olivových větviček i oliv samotných tak zdobí talíře jako plastické dekorativní aplikace.

Toskánská keramika s vysokým leskem je vyhlášená

Toskánská keramika je v Itálii vyhlášená a dá se sehnat i u nás. Stolování tyto talíře přinesou hlavně svěžest a jednoduchost. Můžeme je kombinovat se zelenými, hnědými, nebo bílými doplňky, ubrusy i prostíráním.

Vysoký lesk zajišťují působivé dvojité glazury. Keramika a porcelán se proto mají vkládat do myčky dostatečně odděleně tak, aby při mytí nedošlo k poškrábání nádobí.

Navodit si atmosféru dovolené doma nemusí být složité. „Rádi k nám chodí lidé, kteří hodně cestují. Jsou inspirováni tím, co na cestách vidí a pak to vyhledávají,“ vysvětluje majitelka obchodu Le Patio Monika Vostřáková.

Kolekce Oliva s motivy olivových větviček.

FOTO: keramika Pentolino

V poslední době už módní hit čtverhranných talířů ustupuje a do módy se vrací talíře kulaté či oválné. Talíře povzbuzují celkový dojem z jídla, proto je jejich výběr velmi důležitý. Sázkou na jistotu jsou ale vždy bílé talíře, kterými nikoho neurazíte.

Větší velikost talířů je praktická a efektní

Italské talíře mívají o něco větší rozměr než ty, na které jsme zvyklí v Česku. Okraj talířů je však lehce zdvižený a slouží jako dekorace. Velké rozměry mají i talíře na pizzu.

Vyplatí se dát si pozor na překombinování vzorů. Stačí zvolit jen několik kousků servisu s motivem oliv a doplnit je nádobím ve střízlivých barvách a bez motivu.

Setkáte se i s většími hlubokými talíři na těstoviny. Typické jsou pro ně široké okraje, které slouží jako prevence znečištění ubrusu.

Moře bude asociovat perleť a jemná modř

Novinkou jsou kolekce perleťových jídelních souprav. Talíře, misky a servírovací talířky jsou na první pohled velmi křehké, ale opak je pravdou.

Základ z přírodní perleti je na povrchu zpevněn nátěrem z pryskyřice, která dodává materiálu pevnost. Soupravu je možné použít k dekoraci i k servírování studených předkrmů, oliv, oříšků aj.

Na jídelním stole neuděláte chybu ani s dřevěnými mísami a proutěnými koši. Volte ale jednoduché tvary a vyhněte se přílišné zdobnosti. Praktické jsou vnitřní pratelné výplně košů, které nenechají propadnout části pečiva na jídelní stůl.

Na stole by neměla chybět ani klasická italská karafa a správné sklenice na víno. Jak je vybrat se dočtete zde.