Dilema, zda v koupelně mít vanu či sprchu, řeší nejedna rodina. Obě varianty mají své přednosti, ale ruku na srdce: kde zažijeme větší relax a dokonalé prohřátí těla, když se vrátíme ze zimní lyžovačky? Určitě ve vaně! Body nahoru získáme i u dětí, které si na sourozenecké řádění ve voňavé pěně budou pamatovat ještě v dospělosti.

Doma s tužkou v ruce

Než se vydáme do obchodu, v klidu se zamyslíme: jaké jsou naše priority, kolik osob bude vanu užívat, jaké máme zvyklosti, kolik prostoru k dispozici (vyměříme a zapíšeme na papír), co vlastně očekáváme. Možná zjistíme, že dáváme přednost praktičnosti před nápaditým designem, potřebujeme vanu menších rozměrů, ale bezpečnou pro děti či seniory, vanu, která dlouho drží teplou vodu, protože si v ní rádi čteme a tak dále.

Z designové řady Form je akrylátová vana (180x80 cm). Má kypré křivky, působí jednoduše. Doporučená cena je 17 248 Kč bez DPH. LAUFEN - vlevo.

Akrylátová vana Palomba Collection je ve dvou verzích (volně stojící i vestavné). Rozměr 180x90 cm, základní provedení za 52 357 Kč bez DPH - vlevo. Z designové řady Form je akrylátová vana (180x80 cm). Má kypré křivky, působí jednoduše. Doporučená cena je 17 248 Kč bez DPH  - vpravo LAUFEN.

Typ samostatně stojící vany, která je vyrobena z těžké smaltované litiny a stojí na podpěrných nožkách ve tvaru lvích spárů. Velikost vany 170x85 cm, objem vody 222 litrů. Vana Newcast stojí v základním provedení 44 230 Kč bez DPH. ROCA

Typ samostatně stojící vany, která je vyrobena z těžké smaltované litiny a stojí na podpěrných nožkách ve tvaru lvích spárů. Velikost vany 170x85 cm, objem vody 222 litrů. Vana Newcast stojí v základním provedení 44 230 Kč bez DPH. ROCA

Sepíšeme si své požadavky a pak vyrazíme do koupelnového studia. Tam se rozhodně nebojíme vanu vyzkoušet a vlézt si do ní, ptáme se na možnosti materiálu, tvaru, zajímáme se o možné další úpravy za příplatek (různé protiskluzové a antibakteriální úpravy), doplňky (madla, měkké podhlavníky), možnosti a náročnost údržby. Jen tak zjistíme, která vana je ta pravá právě pro nás.

Stále oblíbený akrylát

Často používaný je akrylát. Díky své poddajnosti při výrobě nabízí rozmanité tvarování, a tak si ho oblíbili návrháři i zákazníci. Akrylát je na omak teplý a příjemný (když vlezeme po ránu do prázdné vany, tak nestudí), je stálebarevný, lze ho snadno navrtávat, takže není problém dodatečně instalovat podhlavníky, madla.

Z kolekce La Belle je masivní a přesto křehká duo vana, která díky tvaru a hlavně své velikosti (180x80 cm) zaručuje maximální požitek z koupele. Je z exkluzivního materiálu Quaryl. Cena 133 000 Kč bez DPH. VILLEROY AND BOCH

Z kolekce La Belle je masivní a přesto křehká duo vana, která díky tvaru a hlavně své velikosti (180x80 cm) zaručuje maximální požitek z koupele. Je z exkluzivního materiálu Quaryl. Cena 133 000 Kč bez DPH. VILLEROY AND BOCH

Obdélníková ocelová vana Alma (170x75 cm). Vnitřní tvarování vany, poskytující místo pro opření rukou i pohodlné podepření nohou. Nechybí boční madlo pro výstup z vany. Cena 4811 Kč bez DPH. JIKA

Obdélníková ocelová vana Alma (170x75 cm). Vnitřní tvarování vany, poskytující místo pro opření rukou i pohodlné podepření nohou. Nechybí boční madlo pro výstup z vany. Cena 4811 Kč bez DPH. JIKA

Má i další příjemné vlastnosti, jako je pevnost a stabilita. Ale pozor! Pouze za předpokladu, že kupujeme skutečnou kvalitu! Akrylát, který má sílu kolem 1 mm, opravdu dlouho nevydrží a začne praskat, proto se obloukem vyhneme podezřele levným výrobkům. Chybu neuděláme s typem akrylátu s názvem Lucite, který nabízí prověřené koupelnové značky.

Tloušťka kvalitního akrylátu se pohybuje minimálně na 4,5 mm. Větší poréznost umělého materiálu se potlačuje přidáním antibakteriální úpravy, která je obvykle za příplatek. Vydat ze své kapsy víc se ale vyplatí, odměnou nám bude snazší údržba vany a větší hygiena.

  • Akrylátovou vanu čistíme běžným saponátem, vyhneme se abrazivním prostředkům, čisticím pískům, pastám.
  • Pozor i na čtyřnohé zvíře, jehož tlapky mohou povrch nevratně poškrábat! Patentovanou novinkou na trhu je materiál Quaryl, který v sobě spojuje všechny kvalitní vlastnosti křemene a akrylu (viz Rady & tipy).

Vany z ocele a litiny

Doporučovaným materiálem je i smaltovaná ocel, která je proti akrylátu těžší, tvarově stálejší, má delší životnost a je i cenově dostupnější. Výhodou je, že poškozený smaltovaný povrch lze dodatečně opravit speciálním lakem. Ocelová vana je absolutně neporézní, barevně stálá, ale studenější na dotek, voda v ní může chladnout rychleji (není-li chráněna zvenku izolací, třeba keramickým obkladem). Díky novým technologiím se ocelová vana nijak neomezuje tvarově, takže směle konkuruje akrylátu.

Litinová vana Malibu - dlouhá životnost. Základní typ má rozměr: d. 175 cm, š. 75 cm a obsah vody 180 l. Vana má protiskluzovou úpravu antislip, vybroušenou přímo do smaltu. Na výběr provedení s chromovými madly uvnitř vany (15 169 Kč bez DPH).

Litinová vana Malibu - dlouhá životnost. Základní typ má rozměr: d. 175 cm, š. 75 cm a obsah vody 180 l. Vana má protiskluzovou úpravu antislip, vybroušenou přímo do smaltu. Na výběr provedení s chromovými madly uvnitř vany (15 169 Kč bez DPH), nebo typ bez nich (13 810 korun bez DPH). ROCA

Ocelová vana Praga zapuštěná do pódia. Má to své výhody: při ruce je sklenka vína i rozečtená kniha. Vana je vnitřně tvarována do různé hloubky, v příslušenství nechybí madla, odkládací polička. Cena 5209 Kč bez DPH. JIKA

Ocelová vana Praga zapuštěná do pódia. Má to své výhody: při ruce je sklenka vína i rozečtená kniha. Vana je vnitřně tvarována do různé hloubky, v příslušenství nechybí madla, odkládací polička. Cena 5209 Kč bez DPH. JIKA

Pro příznivce romantiky a starých časů jsou určeny vany ze smaltované litiny. Obvykle jde o volně stojící vany na nožkách, které jsou v koupelně dominantní. Těžký materiál však vyžaduje jistou nosnost podlah, počítáme i s menší nabídkou tvarů vany. Litina se rovněž pomaleji zahřívá, ale teplá voda se v ní udrží déle než ve vanách z jiných materiálů (litinová vana má tloušťku stěn včetně povrchových úprav kolem 8 mm).

Cena akrylátové, ocelové či litinové vany se odvíjí od kvality použitého materiálu, vnitřního tvarování a velikosti, dále podle vybavení (masážní trysky, madla, podhlavníky, speciální úpravy). Je samozřejmě také rozdíl, zda jde o vanu běžnou nebo tu, která vznikla na skicáku renomovaného designéra. Rozmezí ceny za vanu se pak může pohybovat od několika tisícovek až po částku, která přesahuje 100 000 korun.

Tvar vany ovlivní komfort koupele

Tvar vany do jisté míry limituje daný prostor, ale i tak máme více možností. Kromě klasického obdélníku je možné zvolit ovál, vanu rohovou nebo asymetrickou. Rozhodně neplatí, že malá vana rovná se menší pohodlí a naopak. Jde spíše o to, jak je vana ergonomicky provedená. Pohodlí při koupání ovlivňuje vnitřní členění.

  • Dobrá vana je ta, kde se pohodlně opřeme nohama, máme si kam odložit ruce, záda jsou vleže v přirozené nakloněné poloze.
Chytré řešení, když chybí místo i na sprchu a vany se nechceme vzdát, protože ji milují děti či manžel! Klasická obdélníková vana se sprchovou zástěnou, kde hygienu provedeme i ve stoje aniž bychom museli vytírat postříkanou podlahu. RAVAK

Chytré řešení, když chybí místo i na sprchu a vany se nechceme vzdát, protože ji milují děti či manžel! Klasická obdélníková vana se sprchovou zástěnou, kde hygienu provedeme i ve stoje aniž bychom museli vytírat postříkanou podlahu. RAVAK

  • Oceníme, když se dá ve vaně sedět (praktické je vystupující sedátko) a když můžeme měnit polohu těla.

Mezi laiky panuje i představa, že asymetrický tvar vany zabírá spoustu místa v koupelně. Není to pravda. Asymetrické vany bývají na straně výrazně zúženy a prostor šetří, aniž by ztrácely na komfortu. Důkazem velké obliby asymetrického tvaru je vana Rosa, která je nejprodávanější vanou v Evropě. Není to tedy klasický obdélník, jak by se mohlo předpokládat.

Vana se zástěnou

Kompromisem mezi sprchou a vanou je určitě vana vybavená praktickou zástěnou. Můžeme v ní nejen relaxovat vleže, ale i osprchovat se, aniž by voda stříkala až na zrcadlo s umyvadlem.

  • Zástěny se prodávají ze skla i plastu, nabízejí se ve sklopném (jednoduše se sklopí ke stěně, aby nepřekážely), posuvném i otočném provedení.
  • Jestliže zástěnu prozatím nepořizujeme, ale uvažujeme o ní do budoucna, podřídíme tomu i nákup vany (aby pozdější montáž byla možná).
Rohová vana Novara je z akrylátu a potřebujeme pro ni místo o velikosti 150x150 cm. Stojí 22 062 Kč bez DPH. ROCA -vpravo.

Nejprodávanější vanou v Evropě je asymetrická rohová vana Rosa. Prodává se v rozměrech od 140 do 170x105 cm a nabízí pohodlí klasické obdélníkové vany. Pro případ sezení má integrované sedátko, příjemný je i měkký podhlavník. Cena podle velikosti a vybavení se pohybuje od 8780 Kč včetně podpory za vanu Rosa I 140 až do 19 090 Kč včetně podpory za vanu Rosa II 170 v provedení PU Plus. RAVAK - vlevo. Rohová vana Novara je z akrylátu a potřebujeme pro ni místo o velikosti 150x150 cm. Stojí 22 062 Kč bez DPH. ROCA - vpravo.

Do menší koupelny či niky je určena vana Praktik N, která se prodává ve dvou rozměrech: 150x85 cm (včetně podpory hlavy) za 9180 Kč a 160x85 cm (včetně podpory hlavy) za 9480 Kč. Vanu lze dodatečně opatřit zástěnou, madlem. RAVAK

Do menší koupelny či niky je určena vana Praktik N, která se prodává ve dvou rozměrech: 150x85 cm (včetně podpory hlavy) za 9180 Kč a 160x85 cm (včetně podpory hlavy) za 9480 Kč. Vanu lze dodatečně opatřit zástěnou, madlem. RAVAK

  • Vana musí mít horní plochu hladkou o šíři alespoň 3 cm, madla a podhlavníky nesmí být až po okraj vany. Baterii umístíme tak, aby nepřekážela.
  • Rámy výplní jsou z hliníku (ošetřeny často bílou barvou) nebo pochromované (dražší varianta).
  • Praktické jsou zástěny bezrámové spojené kováním, které jsou příjemné na úklid (špína se totiž nejvíce drží v rámu). Skleněné výplně ošetřujeme přípravkem, zabraňujícím usazování vodního kamene. Vděčné jsou i speciální úpravy povrchu skla (více viz Minislovníček), bránící vzniku skvrn a map po stékajících kapkách.  

7 praktických rad:

1. Velikost vany má odpovídat našim skutečným potřebám. U zbytečně velké vany s velkým objemem riskujeme plýtvání vodou.

2. V obchodě se bez obav položíme do vany. Hned zjistíme, jak pohodlně se do ní vstupuje, zda nám vyhovuje její tvar i vnitřní členění. Když ne, šup do jiné!

3. Vana pro dva je sice originální, ale projde nám dveřmi v bytě? Při výběru vany tudíž myslíme i na průchodnost skrze dveřní zárubně.

4. Dobře ergonomicky navržená vana má ve vnitřní části oporu pro nohy. V ní se cítíme bezpečně a pohodlně. Ne vždy platí, že velká vana je komfortní.

5. V případě akrylátových van určitě sledujeme sílu materiálu. Kvalitní má tloušťku 4 nebo 5 mm. Ostatním se obloukem vyhneme: jde o náhražky, které nejsou stabilní a mohou i praskat.

6. Volně stojící vany vyžadují dostatek prostoru, hůře se z nich vystupuje (nemůžeme se opřít o zeď), úklid podlahy (vytírání třeba pod vanou na nožkách) vyžaduje více času.

7. Keramický obklad asymetrické vany je náročnější než klasické. Hlídejme tedy více řemeslníky - obkladače.