Klozet má svá specifika a ta bychom měli vzít v potaz. Za prvé je poměrně náročný na údržbu. To je první vodítko, podle kterého se budeme orientovat. Jeho technické provedení, zvolené materiály i tvar totiž výrazně ovlivňují to, v jaké čistotě bude. I zdánlivé rozdíly dělí klozety na ty kvalitní a průměrné.

Důležitá je rovněž komfortnost zařízení. Nebojíme se tedy v koupelnovém studiu na klozet usadit a chvilku pobýt (v součtu doma na něm prosedíme spoustu hodin).

Stojící klozet a bidet v ryze moderním hranatém provedení, vhodné do moderní koupelny.

Stojící klozet a bidet v ryze moderním hranatém provedení, vhodné do moderní koupelny.

FOTO: Archiv firmy ILL BAGNO

Koupelnu Cubito charakterizují moderní tvary, které vycházejí z přímočaré geometrie. Klozet a bidet v závěsné variantě, vždy se systémem úsporného splachování na 3 a 6 l. Cena 3676 Kč.

Koupelnu Cubito charakterizují moderní tvary, které vycházejí z přímočaré geometrie. Klozet a bidet v závěsné variantě, vždy se systémem úsporného splachování na 3 a 6 l. Cena 3676 Kč.

FOTO: Archiv firmy JIKA

Nakonec vnímáme i styl a design toalety. Měla by jako dílek z puzzle stavebnice zapadnout k ostatnímu vybavení (zvláště tehdy, kdy je klozet součástí koupelny). Moderní jsou oblé tvary v kombinaci s hranou, bílá v matném provedení.

Samotný výběr je však vždy věcí osobního vkusu, trendům nikdo nemusí podléhat.

Klozet a bidet spojené v jednom jako dvojče. Provedení Small elegantně šetří prostor v malých koupelnách.

Klozet a bidet spojené v jednom jako dvojče. Provedení Small elegantně šetří prostor v malých koupelnách.

FOTO: Archiv firmy IDEAL STANDARD

Rady pro nákup

Většina zákazníků se v obchodě rozhoduje jen podle toho, zda je to klozet kombinační se splachovací nádržkou (klasické provedení), nebo klozet závěsný se zabudovanou nádržkou v konstrukci stěny.

  • Kdo je zvyklý na tradiční provedení, dá přednost kombi, praktičtější je ale rozhodně klozet závěsný. Nabízí širší výběr tvarů a stylu, lze ho umístit do výšky, která nám vyhovuje, a mnohem lépe se udržuje v čistotě (podlaha pod ním se snadno vytírá). Také má tišší provoz, protože splachovací nádržka je zabudovaná ve stěně a tolik nehlučí. Závěsný klozet s vestavěnou nádržkou lze umístit do zdi různé síly, ale i do sádrokartonu. Záleží na zvoleném instalačním systému.
  • U klozetu sledujeme i to, zda má hluboké, či ploché splachování. Běžnější je hluboké splachování, kdy odpad padá přímo do zavodněné části mísy. Má to svoji výhodu: mísa se lépe udržuje v čistotě. Ploché splachování je méně častou variantou a používá se spíše ve zdravotnických zařízeních.
Koupelnová kolekce Connect nabízí klozety a bidety jak v závěsném, tak i ve stacionárním provedení. Kombi klozet má nádržku s dvojčinným splachováním.

Koupelnová kolekce Connect nabízí klozety a bidety jak v závěsném, tak i ve stacionárním provedení. Kombi klozet má nádržku s dvojčinným splachováním.

FOTO: Archiv firmy IDEAL STANDARD

Čistá a voňavá

Kdo by to byl řekl, že tvar mísy společně s typem vodních výpustí po jejím obvodu dokážou tak moc ovlivnit, jak se nám bude toaleta uklízet?! Když je mísa špatně tvarovaná, nedojde k rovnoměrnému oplachu a začnou se na kritických místech usazovat nečistoty, šířit zápach.

Kombi klozet Lyra má duraplastové sedátko, které je vybaveno speciální úpravou Antibak, jež zabraňuje usazování mikroorganismů.

Kombi klozet Lyra má duraplastové sedátko, které je vybaveno speciální úpravou Antibak, jež zabraňuje usazování mikroorganismů. Klozety Lyra mají glazovaný vnitřní kruh, díky němuž se špína snáší do odpadu a neusazuje se. Cena se pohybuje podle provedení od 1800 do 3000 Kč.

FOTO: Archiv firmy JIKA

Kvalitní výrobce sanitární keramiky intenzitu a rovnoměrnost opláchnutí mísy běžně testuje ve svých laboratořích. Proto je dobré volit při nákupu známé značky a vyhnout se levným výrobkům.

Běžná glazura v míse není ideálně hladká, ale pórovitá. Z tohoto důvodu se kvalitní klozety opatřují ještě navíc ochrannou glazurou (je hladká a brání usazování nečistot).

Tip
Takovou speciální ochranu u klozetů poznáme podle označení, které se liší podle jednotlivých výrobců sanitární keramiky. Kvalitní mísa má ochrannou glazuru ve vnitřních částech a záhybech: glazura se nanáší ručně, proto čekejme vyšší cenu. Snazší údržba a WC v čistotě za to stojí.

Vysokou koncentrací bakterií je zatíženo i sedátko. Mělo by se na něm pohodlně sedět a může být i hygienické. V nabídce je duroplastové sedátko s aktivní antibakteriální úpravou (obsahuje ionty stříbra, které během osmi hodin zlikvidují veškeré usazené mikroorganismy). Tato úprava je pro člověka zdravotně nezávadná.

Ovládací tlačítka k WC toaletám, která tvoří se stěnou jednu rovinu, jsou praktická. Jsou z tvrzeného bezpečnostního skla (ve světle šedé, černé či mentolové barvě).

Ovládací tlačítka k WC toaletám, která tvoří se stěnou jednu rovinu, jsou praktická. Jsou z tvrzeného bezpečnostního skla (ve světle šedé, černé či mentolové barvě).

FOTO: Archiv firmy VIEGA

Sedátko je vybaveno poklopem s důmyslným a bezpečným mechanismem Slowclose. Stačí se ho jemně dotknout a ono se pomalu a tiše zavře.

Sedátko je vybaveno poklopem s důmyslným a bezpečným mechanismem Slowclose. Stačí se ho jemně dotknout a ono se pomalu a tiše zavře.

FOTO: Archiv firmy ROCA