Nejdříve promyslíme, zda potřebujeme úplné zatemnění nebo jen zaclonění proti slunci, či ochranu před pohledy zvenčí. Teprve pak se definitivně rozhodneme, jaký typ venkovního zastínění si pořídíme.

Zvážíme nejen velikost plochy, kterou potřebujeme zastínit, kvalitu materiálu, ale i barevné provedení. Nejvíce zatěžovaná je jižní strana, proto je nutné zastavit sluneční záření ještě dříve, než pronikne přes sklo dovnitř místnosti.

1. Rolety ochrání i zatemní

Předokenní rolety se vyrábějí ze dřeva, nebo s lamelami ze slitin hliníku i z vysoce kvalitního PVC. Dvojstěnné hliníkové lamely jsou plněné polyuretanovou pěnou, která má dobré izolační vlastnosti a při zatažení vzniká v místnosti příznivé klima.

EQ předokenní roleta pod omítku MINIROL s hlinikovými nebo plastovými lamelami tepelně a zvukově izoluje (cena včetně elektropohonu cca 3500-6000 Kč/m2).

EQ předokenní roleta pod omítku MINIROL s hlinikovými nebo plastovými lamelami tepelně a zvukově izoluje (cena včetně elektropohonu cca 3500-6000 Kč/m2).

FOTO: archiv firmy Perfecta

V zimě rolety výrazně zabraňují úniku tepla (v porovnání s běžně zaskleným oknem lze snížit tepelné ztráty až o 40 %), v létě zase ochrání před vysokou teplotou a také snižují hladinu hluku. Navíc zabezpečí okna proti vloupání - jsou opatřeny bezpečnostními pojistkami, které zabrání vysunutí zatažených rolet zvenčí.

Rolety chrání okna proti nepřízni počasí a tím prodlouží jejich životnost. Zatažením rolet docílíme dokonalé zatemnění. Rolety se většinou vyrábějí na míru. Maximální plocha rolety z hliníkové lamely je 4,5 m2 a z PVC lamely 4 m2.

Žaluzie Cetta 50 mají termoregulační i ochranný efekt. Montují se na rám okna, do ostění i na fasádu (Isotra). Každá roleta SunStop je originálem, vyrábí se podle přesného zaměření a ve vybraném barevném provedení (1300 Kč/m2, Maron).

Žaluzie Cetta 50 mají termoregulační i ochranný efekt. Montují se na rám okna, do ostění i na fasádu (Isotra). Každá roleta SunStop je originálem, vyrábí se podle přesného zaměření a ve vybraném barevném provedení (1300 Kč/m2, Maron).

FOTO: archiv firem Isotra a Maron

Venkovními roletami nelze stínit, protože nemají otáčivé lamely, ale jen otvory na větrání. Roletové systémy lze instalovat do nových domů i formou dodatečné montáže na stávající okna a dveře. U elektropohonu lze využít spínání dálkovým ovládáním čidly teploty, vlhkosti vzduchu, světelnými čidly nebo časovým programem.

Nové materiály venkovních rolet

Zastínění za dostupnou cenu nabízí venkovní roleta SunStop s hliníkovou kazetou a speciální tkaninou Soltis, která zajistí v místnosti optimální klima tím, že zabrání přehřívání interiéru. Na druhé straně propouští dostatečné množství denního světla a umožňuje průhled ven. Také tento typ venkovních rolet se upevňuje na okna i na dveře z venkovní strany a zadrží tepelné záření dříve než přes sklo okna pronikne do interiéru.

Předokenní rolety MEX se využívají při rekonstrukci domu či při výměně oken. Vynikají izolačními vlastnostmi. V létě chrání proti extrémnímu horku, v zimě proti tepelným ztrátám (cena vč. elektropohonu 3000 - 5500 Kč/m2).

Předokenní rolety MEX se využívají při rekonstrukci domu či při výměně oken. Vynikají izolačními vlastnostmi. V létě chrání proti extrémnímu horku, v zimě proti tepelným ztrátám (cena vč. elektropohonu 3000 - 5500 Kč/m2).

FOTO: archiv firmy Perfecta

Manipulace s roletou je jednoduchá. Ovládá se madélkem a stahuje se do požadované pozice, kde se spodní profil vsadí do pevných hliníkových háčků. Roleta je k dostání v mnoha barevných odstínech. Pozor na tmavé barvy! Zadrží více světla, takže více zatemňují. Naopak světlé barvy nepohlcují teplo a jsou vhodnější z hlediska tepelné ochrany.

 Moderní materiály

Screen - materiál splňující veškeré požadavky na exteriérové rolety. Látka rolety je tkaná ze skelného vlákna obaleného ochranným povlakem PVC. Díky této kombinaci je screen extrémně pevný, omyvatelný, odolný proti vlhkosti, vysoké i nízké teplotě a puchření. Je barevně stálý, těžce vznětlivý, antistatický, antialergický a odolný vůči UV záření. Hlavně má nepřekonatelné tepelně izolační vlastnosti.

Soltis - je variantou ke screenu. Má podobné technické parametry s tím rozdílem, že základem tkaní není skelné, ale polyesterové vlákno, také kryté ochranným povlakem PVC. Je k dostání v široké škále barev a ve dvou variantách propustnosti světla podle hustoty tkaniny.

2. Venkovní žaluzie vytvoří pohodu

Klima v interiéru nejlépe ovlivňují venkovní žaluzie. V létě vytvářejí v místnosti příjemný stín a chrání ji před nepříjemným přehříváním a v zimě naopak brání úniku tepla. Při jejich výběru bereme v úvahu zejména architekturu stavby. Z materiálů je nejoblíbenější tvarovaný hliník kvůli široké paletě barev. Žaluzie jsou oblíbené pro dlouhou životnost a spolehlivost. Naklápěním lamel dosáhneme optimální regulace světla.

Dřevěné posuvné okenice se vyrábějí na míru ze severského smrku nebo z tropických dřevin s kovovým či dřevěným rámem, s lamelou pevnou nebo naklápěcí, otevřenou nebo zkosenou pod různými úhly.

Dřevěné posuvné okenice se vyrábějí na míru ze severského smrku nebo z tropických dřevin s kovovým či dřevěným rámem, s lamelou pevnou nebo naklápěcí, otevřenou nebo zkosenou pod různými úhly.

FOTO: archiv firmy Voivo

Žaluzie vybavená světelným a tepelným čidlem sama reguluje množství světla a tepla v místnosti. Při vytažení se lamely schovají za krycí plech, který můžeme sladit s barvou fasády. Použít lze i kontrastní barvu jako výrazný architektonický prvek. Jednotlivé lamely jsou ukryty ve vodicích lištách, které brání pohybu žaluzie při větru.

Výhodou exteriérových rolet je fakt, že zabraňují druhotnému sálání do místnosti. Tento způsob stínění zvyšuje nároky na funkčnost a odolnost materiálu. Na snímku Screen, tkanina ze skelného vlákna obaleného ochranným povlakem z PVC.

Výhodou exteriérových rolet je fakt, že zabraňují druhotnému sálání do místnosti. Tento způsob stínění zvyšuje nároky na funkčnost a odolnost materiálu. Na snímku Screen, tkanina ze skelného vlákna obaleného ochranným povlakem z PVC.

FOTO: archiv firmy Maron

Žaluzie můžeme zabudovat pod omítku v případě, že s nimi počítáme již v architektonickém návrhu. Rozhodneme-li se pro dodatečnou montáž žaluzií, snižujeme automaticky světelnost okna o 15-20 %. Venkovní žaluzie ovládáme manuálně nebo plně automaticky centrálním či dálkovým ovládáním.

3. Příjemná pohoda pod markýzou

Nabídku venkovního zastínění doplňují markýzy, které si pořizujeme na balkony, terasy či zimní zahrady. Vyrábějí se v mnoha tvarech a velikostech a slouží nejen jako ochrana před sluncem a deštěm, ale jsou i výrazným estetickým prvkem domu. Na trhu jsou jednoduché a cenově zajímavé sklopné clony, ale i účelné a všestranné výsuvné markýzy bez nebo s nosným profilem, i elegantní kazetové markýzy.

Zábranou proti přemíře slunečních paprsků jsou výsuvné markýzy. Kovová konstrukce je kryta voděodolnou textilií s protiplísňovou úpravou. Speciální vlákna zajišťují vysokou pevnost a odolnost proti ÚV záření. Cena začíná na 15 000 Kč podle rozměru.

Zábranou proti přemíře slunečních paprsků jsou výsuvné markýzy. Kovová konstrukce je kryta voděodolnou textilií s protiplísňovou úpravou. Speciální vlákna zajišťují vysokou pevnost a odolnost proti ÚV záření. Cena začíná na 15 000 Kč podle rozměru.

FOTO: archiv firmy Neva

Kovová konstrukce markýzy je obvykle opatřena nepromokavým a povětrnosti odolným materiálem. Kvalitní impregnované látky jsou na výběr v mnoha barevných či materiálových variacích. Ovládáme je klikou, elektromotorem nebo jejich kombinací a náročný zákazník si může dopřát markýzu s větrnou i sluneční automatikou.

Ceny markýz se řídí rozměrem. Jsou rozdílné u ručního a motorového pohonu. Ruční pohon vybavený převodem je levnější. Například markýzu na ruční pohon o rozměru 4x2 m2 pořídíme zhruba za 20 000 Kč. Rozměrnější markýzy vyžadují jen automatický výsuv. Motorový pohon se dá osadit automatikou s dálkovým ovladačem reagujícím na aktuální počasí (slunce, vítr, déšť i teplotu).

Předokenní hliníkové rolety jsou často využívaným systémem zajištění ochrany oken a dveří. Lamely vyplněné izolační pěnou poskytují ideální tepelnou a bezpečnostní ochranu.

Předokenní hliníkové rolety jsou často využívaným systémem zajištění ochrany oken a dveří. Lamely vyplněné izolační pěnou poskytují ideální tepelnou a bezpečnostní ochranu.

FOTO: archiv firmy Maron