Na trhu je nepřeberné množství tvarů, barev i materiálů, můžeme kombinovat, experimentovat, být kreativní.

Keramický květináč v bílém zemitém odstínu se hodí na balkon i terasu. Lze do něho zasadit vzrostlejší rostlinu (vlevo) Buclatý laminátový květináč je omotaný provazem z banánových listů. Vysoká bonsaj v něm krásně vynikne (vpravo).

Keramický květináč v bílém zemitém odstínu se hodí na balkon i terasu. Lze do něho zasadit vzrostlejší rostlinu (vlevo) Buclatý laminátový květináč je omotaný provazem z banánových listů. Vysoká bonsaj v něm krásně vynikne (vpravo).

FOTO: archiv firmy Květiny Valdštejnská

Barva a materiál

  • Nejprve si na květináči všimneme jeho barvy, zvláště pokud je ostře červená, oranžová, trávově zelená, tyrkysová. Takové odstíny obvykle kombinujeme s ostatními doplňky v bytě (polštáře, závěsy, kusový koberec, přehoz) nebo zabarvením květů.
  • Oblíbené jsou i květináče v zemitých odstínech, které dávají více vyniknout tvaru rostlinek (vhodné třeba na bonsaje) a navozují venkovskou atmosféru.

Květináč bowl z přírodního materiálu polystone: směs písku a vláken. Cena květináče průměru 60 cm je 7140 Kč.

FOTO: archiv firmy Květiny Valdštejnská

  • Při výběru květináče posuzujeme rovněž tvar: první zásadou je, aby se v něm květina netísnila a měla dostatek prostoru pro svůj růst. K vyšší rostlině volíme štíhlé květináče, malé kulaté rostlinky vyniknou v nižší nádobě. Kromě klasického kónického tvarování jsou dnes moderní kubistické hrany. Dobrým nápadem jsou i květináče v podobě rozpůlené mušle, rozmanité tvary misek, květináče u hrdla zahnuté apod.
  • S typem interiéru a rostlinami ladíme i materiál: chladný kov se hodí do minimalisticky zařízeného interiéru či pracovny, barevná keramika k dětem nebo do voňavé kuchyně, květináče z přírodních materiálů prakticky kamkoli.

V kovovém květináči se vzorkem vynikne košatá rostlina.

FOTO: archiv firmy Květiny Valdštejnská


Dvanáctidenní květináče

Všichni tu situaci známe: odjíždíme na dovolenou a máme starosti s tím, kdo nám zalije květiny. Svěřit někomu klíče vyžaduje důvěru, širší rodina může bydlet daleko. Řešením jsou speciální květináče, které dodávají rostlinkám vodu i v naší nepřítomnosti po dobu až 12 dní.

Moderní a žádané jsou hranaté kubistické tvary. Květináče Cubico mají matné, efektní metalické laky, ale i brilantně lesklé povrchy.

Moderní a žádané jsou hranaté kubistické tvary. Květináče Cubico mají matné, efektní metalické laky, ale i brilantně lesklé povrchy.

FOTO: archiv firmy Home Office

Jde o samozavlažovací systém Lechuza (čti ledšusa), který je vložen do zdobného květináče (systém lze vyjmout ozdobným rámovým držadlem). Jen naplníme zásobník vodou a rostliny si samy dávkují, kolik vody potřebují. Další vodu doplníme, až nám to ukáže indikátor stavu vody.

Plynulé plochy květináčů Delta odrážejí světelné odlesky s výraznými reflexy. Prodávají se v bílé, vínové,zelené, oranžové (vlevo) Truhlíkový tvar květináčů Lechuza Cararo je praktický tam, kde chceme členit nebo vymezit prostor.

Plynulé plochy květináčů Delta odrážejí světelné odlesky s výraznými reflexy. Prodávají se v bílé, vínové,zelené, oranžové (vlevo) Truhlíkový tvar květináčů Lechuza Cararo je praktický tam, kde chceme členit nebo vymezit prostor.

FOTO: archiv firmy Home Office

Speciální květináče pro systém Lechuza nepotřebují podmisky. Květináče se vyrábí ze stabilní umělé hmoty, která zvládne i venkovní podmínky, nepraskne ani při převrhnutí. Prodávají se s keramickým či kovově lesklým efektem (v barvě bílá, antracitová, kávová, stříbrná, černá, vínová, čokoládová, oranžová a zelená) a stojí podle typu provedení a velikosti zhruba od 400 až do 5000 korun.

Princip samozavlažovacího systému

Princip samozavlažovacího systému (obrázek se zvětší po kliknutí)

FOTO: Právo

Keramické květináče Rainbow (duha) jsou vypáleny v dřevěných sušicích pecích a vyrobeny ručně.

Keramické květináče Rainbow (duha) jsou vypáleny v dřevěných sušicích pecích a vyrobeny ručně.

FOTO: archiv firmy Květiny Valdštejnská

Černé porcelánové květináče ve vysokém lesku se prodávají za 891 korun, průměr 30 cm.

Černé porcelánové květináče ve vysokém lesku se prodávají za 891 korun, průměr 30 cm.

FOTO: archiv firmy Květiny Valdštejnská