Minimalistická designérská díla jsou opravdu extrémně jednoduchá a čistá, sotva byste na nich hledali složitější ornamenty a jinou zdobnost. Čím méně ozdob, tím lépe. V takovém interiéru ale nejsme zahlceni věcmi, také úklid je díky tomu jednodušší.

Pokud si chcete zařídit interiér právě v tomto nadčasovém stylu, tak se soustřeďte na jednoduchost všech nábytkových kousků, vsaďte na geometrické formy a na strohé barevné plochy.

K minimalismu patří geometrické tvary.
FOTO: KFF design

Důležité je, aby takový minimalismus byl oproštěn od zbytečností a aby nebyl zahlcen věcmi. Pořádek k tomuto stylu prostě patří, vše má mít své místo a prostor by měl stále působit prázdným dojmem.

Ikonický minimalistický design: klekačka Primate je kompromisním sedacím kusem nábytku pro pro západní hosty na japonských večírcích (design: Achille Castiglioni).
FOTO: Zanotta

Pamatujte, že stropní světla by měla mít jednoduchý tvar, nejčastěji je k vidění koule, krychle, kvádr nebo jiný geometrický útvar.

Zvolte jednoduché osvětlení, třeba Frisbi (vlevo) nebo světlo Fado (vpravo) z ručně foukaného skla.
FOTO: Novinky.cz, Flos, Ikea

V minimalistickém interiéru naleznete sice málo nábytkových kousků, ale zato neobyčejně kvalitních, dejte si záležet na výběru materiálů. Prim hraje kůže i kov v kombinaci se sklem.

Úložné prostory na míru

K vykouzlení minimalistického dojmu v interiéru pomohou i vestavěné skříně a další úložné prostory vyrobené na míru. Zvolte jednoduché skříňky s hladkým povrchem, s otvíráním, které je ukryto ve vnitřním mechanismu dvířek a skládací nábytek.

Do jednoduchého interiéru patří strohé stolky (design: Frank Gehry).
FOTO: Vitra

S dekoracemi buďte opatrní, vyberte jich jen několik a soustřeďte se na kontrastní, výrazné solitéry, které na sebe upoutají pozornost. Prim hrají vysoké vázy v syté barvě nebo velké polštáře z pevnějšího materiálu.

Místo záclon použijte jednoduché žaluzie nebo nařasené závěsy. Nebojte se uplatnit v interiéru i nábytek v kůži.

Pohovka s potahem z odolné štípané kůže.
FOTO: IKEA

Přílišnou přísnost a strohost minimalismu můžete pak ztlumit měkkým světlem, které je zabudované v prosklených skříňkách, stropních podhledech apod. Zkuste třeba i některé z trendy svítidel ve tvaru molekuly a dejte si opět záležet na kvalitě.